Jump to content

Grupa witamin K-R

Forums

 1. Witamina K

  Witamina K odgrywa bardzo istotną rolę w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu: bierze udział w procesie syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi oraz białka protrombiny – w razie niedoboru któregoś z czynników, dochodzi do zaburzeń krzepnięcia krwi; wspomaga układ sercowo-naczyniowy – działa przeciwkrwotocznie i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich zwapnieniom oraz pękaniu; wpływa na utrzymanie równowagi gospodarki wapniowej  - uczestniczy w wychwytywaniu wapnia przez układ szkieletowy i wspiera formowanie tkanki kostnej; wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne; może spowalniać rozwój chorób nowotworowych.

  4
  posts
 2. Witamina L

  Zacznijmy od tego, że witamina L1 nie jest sensu stricte witaminą. Definicja naukowa jest wprawdzie dość niejednoznaczna i mówi, że witaminami nazywamy związki organiczne, które są niezbędne dla utrzymania procesów metabolicznych na prawidłowym, normalnym poziomie, a jednocześnie nie mogą być syntetyzowane przez organizm.

  • No posts here yet
 3. Witamina O

  Karnityna nie jest witaminą w ścisłym rozumieniu tego słowa, ponieważ składa się z substancji syntetyzowanych w wątrobie, nerkach i mózgu. Do organizmu dostarczana jest wraz z pożywieniem przez co uchodzi za substancję witaminopodobną. Co ciekawe, witamina O nie podlega mechanizmom metabolicznym. Zamiast tego ulega filtracji w nerkach, a potem jest w całości wchłaniana w kanalikach nerkowych.

  • No posts here yet
 4. Witamina P

  Bioflawonoidy dbają przede wszystkim o dobry stan układu krwionośnego. Uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność poprzez blokowanie enzymów proteolitycznych, które osłabiają elastyczność tkanki łącznej budującej śródbłonek naczyń. Co za tym idzie witamina P poprawia przepływ krwi w organizmie i obniża jej ciśnienie. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie układu krwionośnego, blokuje powstawanie złogów miażdżycowych, zapobiega wylewom i wybroczynom oraz krwawieniu z dziąseł, a nawet zmniejsza naszą podatność na powstawanie siniaków i „pajączków”.

  • No posts here yet
 5. Witamina R

  Rutyna to organiczny związek chemiczny m.in. o właściwościach antyoksydacyjnych, wzmacniających i przeciwzapalnych. Poleca się stosować ją razem z witaminą C (np. w jednym preparacie). Dzięki rutozydowi m.in. uszczelniają się naczynka krwionośne, zmniejsza się widoczność tzw. pajączków na skórze oraz maleje ryzyko zachorowania np. na udar, czy miażdżycę. Stosując tę substancję należy zachować zdrowy umiar, ponieważ jego dłuższa aplikacja może wejść w niepożądaną reakcję z innymi lekami, których się używa, np. z farmaceutykami o działaniu antydepresyjnym.

  • No posts here yet
 6. 2
  posts
×
×
 • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.