Jump to content

Grupa pierwiastków A-K

Forums

 1. Bor

  Bor dla funkcjonowania organizmu jest bardzo ważnym pierwiastkiem. Przede wszystkim pełni istotną rolę w wielu procesach życiowych, jakie zachodzą w ludzkim ciele. Pierwiastek ten ma bardzo duży wpływ na poprawę pamięci i funkcji intelektualnych. Sama jego obecność w codziennej diecie gwarantuje lepszą koncentrację i szybkość reakcji, a dodatkowo poprawia koordynację ruchową. Bor wpływa również na metabolizm minerałów i witamin. Chroni przed nadmiernym gromadzeniem się fluoru i pomaga w jego usuwaniu, ułatwia wchłanianie witaminy D i odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. To ostatnie sprawia, że bor traktowany jest jako część profilaktyki leczenia osteoporozy, a także złamań kości. Pierwiastek ten w naturalny sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu szkieletowego, łagodzi stany zapalne kości i stawów, a także wzmacnia i buduje mięśnie.

  4
  posts
 2. Brom

  Odpowiednie dawki związków bromu umożliwiają rozszerzenie oskrzeli, a dzięki temu ułatwiają oddychanie. Warto również wskazać, że brom działa uspokajająco i nasennie, a także hamuje pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że łagodzi napięcie nerwowe, niepokój oraz stres. Dodatkowo, brom wygładza i oczyszcza skórę oraz chroni ją przed wolnymi rodnikami, a także ułatwia odchudzanie i walkę z cellulitem. Brom hamuje wydzielanie testosteronu, przez co wpływa na obniżenie potencji.

  • No posts here yet
 3. Chlorofil

  Grupa organicznych związków chemicznych obecnych między innymi w roślinach, algach i bakteriach fotosyntetyzujących. Nadaje częściom roślin charakterystyczny zielony kolor.

  • No posts here yet
 4. Chlor

  Okazuje się, że na równowagę kwasowo-zasadową oraz bilans wodno-elektrolitowy bardzo dobrze wpływa chlor. Pierwiastek ten w produktach spożywczych występuje przede wszystkim w soli kuchennej. Jakie jeszcze posiada właściwości ten makroelement oraz w jaki sposób wpływają one na ludzki organizm?

  • No posts here yet
 5. Chrom

  Chrom to pierwiastek śladowy ważny dla zdrowia człowieka, który w nadmiarze jest jednak szkodliwy. Dostarczany w bezpiecznych dawkach korzystnie wpływa na metabolizm glukozy, białek i kwasów tłuszczowych. Chrom w suplementach diety jest popularnym środkiem wspomagającym odchudzanie. Warto jednak przed zastosowaniem tabletek z chromem zapoznać się z naturalnymi źródłami i właściwościami tego mikroelementu.

  1
  post
 6. Cynk

  Cynk to jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na działanie narządów, sprzyja przyswajaniu witamin, a nawet pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu. Przeczytaj, jakie konsekwencje dla zdrowia mogą mieć niedobory cynku oraz jak im zapobiegać!

  • No posts here yet
 7. Fosfór

  Fosfor w organizmie pełni wiele ważnych funkcji. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ustroju. Uczestniczy w produkcji energii, wpływa na rozwój i funkcjonowanie kości, mięśni i układu nerwowego. Wywiera istotny wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

  1
  post
 8. Fluor

  Jego nadmierne ilości mogą powodować neurodegenerację móżdżka, hipokampa i kory mózgu. Negatywnie wpływa na syntezę neurotransmiterów i ich receptory w mózgu. Przewlekłe narażenie na duże dawki fluoru są również szkodliwe dla układu mięśniowego oraz rozrodczego, zwiększając ryzyko bezpłodności i poronień.

  2
  posts
 9. Jod

  Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy – tyroksyny T4 i trójjodotyroniny T3, a pośrednio do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Hormony tarczycy odpowiadają m.in. za syntezę białek, aktywność enzymatyczną, wpływają na metabolizm.

  2
  posts
 10. Kobalt

  Kobalt stanowi ważny pierwiastek dla organizmu ponieważ reguluje działanie m.in. układu krwionośnego, nerwowego, a także kostnego. Dzięki kobaltowi, który jest kluczową częścią witaminy B12, zapewniona jest równowaga psychiczna oraz sprawnie pracujący system immunologiczny. Gdzie znajduje się ten cenny metal?

  1
  post
×
×
 • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.