Jump to content

Różański - Phosphorus – fosfor jako lek w dawnej medycynie


Recommended Posts

Phosphorus – fosfor jako lek w dawnej medycynie

Fosfor (P), phosphorus jest pierwiastkiem o temp. topnienia 44,1 stopni C, temp. wrzenia 280,5 stopni C. Występuje w kilku odmianach alotropowych: fosfor biały, czerwony, żółty, fioletowy, czarny. Fosfor biały jest substancją bezbarwną, miękką i przeświecającą, przypominającą wyglądem wosk. Pod wpływem światła żółknie. Nie rozpuszcza się w wodzie, słabo rozpuszczalny w spirytusie (1:350), łatwiej w oleju tłustym (2:100); dobrze rozpuszczalny w dwusiarczku węgla, benzenie, czy chlorku siarki.. Wykazuje powinowactwo do tlenu. Przechowywany jest pod wodą, w światłoszczelnych pojemnikach. Podczas rozdrabniania i odcinania kawałków fosforu należy zachować dużą ostrożność, bo wskutek tarcia łatwo zapala się. Świeci w ciemności (chemiluminescencja). Fosfor biały przy ogrzewaniu i narażeniu na działanie światła przechodzi w odmianę czerwoną, która jest trwała i zapala się w wyższej temperaturze (240 stopni C). Fosfor czerwony w przeciwieństwie do fosforu białego nie jest  trujący i nie wywołuje oparzeń skóry.

W medycynie zastosowanie znalazł fosfor biały i żółty (fosfor żółty to tak naprawdę fosfor biały, który zawiera odmianę czerwoną, ale w niewielkiej ilości).
Fosfor czerwony nie wykazuje aktywności farmakologicznej. Nie rozpuszcza się też w rozpuszczalnikach używanych powszechnie w lekach, jest trudno przyswajalny, dlatego nie miał znaczenia w terapii.

Od początku wiedziano, że fosfor biały i żółty nieumiejętnie i w zbyt dużych dawkach zastosowany jest bardzo niebezpieczny, a w dawce 100 mg może sprowadzić śmierć. W zbyt dużych dawkach, począwszy od 50 mg powoduje ostre zapalenie błony śluzowej przełyku, żołądka i jelit, krwawe wymioty (wymiociny świecą w ciemności) i biegunki, silne bóle brzucha, zapaść (collapsus), porażenie naczyń jelitowych, zwyrodnienie i stłuszczenie narządów (nacieki na sercu, wątrobie, nerkach, w mięśniach szkieletowych), zmiany martwicze i autolizę tkanek. Zatrucie fosforem objawia się również obrzękiem wątroby, żółtaczką, zanikiem żółtym wątroby, hiperglikemią wskutek uwalniania rezerw glikogenowych, ketozą, kwasicą krwi, wzrostem stężenia leucyny i tyrozyny w moczu (wręcz krystalizacja), majaczeniami, białkomoczem, zanikiem i martwicą kanalikiem nerkowych. Zatrucie kończy się zgonem w ciągu 3-4 dni, przy czym czasem spostrzegano po 3 dniach pozorną poprawę zatrutego, a potem nadchodził okres objawów jelitowych, których finałem była zapaść. Przy zatruciu fosforem następują procesy kataboliczne białek, ale niezupełne, do peptonów i amin, uwalniania kwasów do krwi przy deaminacji. Zatrutym fosforem podawano siarczan miedzi (100 mg kilka razy dziennie) dla wywołania wymiotów i neutralizacji trucizny. Stosowano także płukanie żołądka 0,2% roztworem nadmanganianu potasu.

Fosfor to silny i skuteczny środek anaboliczny. Nasila procesy asymilacji, hamuje przemiany dysymilacji (katabolizmu). Jest inhibitorem procesów utleniania materiałów energetycznych. Pod wpływem fosforu tkanki gromadzą więcej tłuszczu, białek, wody, soli mineralnych. Chrząstki i kości szybciej podlegają regeneracji. Masa i gęstość tkanki kostnej oraz mięśniowej wzrastają. Przyrasta masa ciała. W kościach obserwowano lepszą mineralizację. Zanikały objawy krzywicy i osteomalacji. Po podaniu fosforu postrzegano wyraźny wzrost liczby erytrocytów i większy poziom hemoglobiny.

Wskazaniami do stosowania fosforu były: krzywica (rachitis), rozmiękczenie kości (osteomalacia), złamania kości, wychudzenie, utrata masy mięśniowej i kostnej.

Dawki: 1 mg do 3 razy dziennie, najczęściej w tranie, oleju roślinnym, w pigułkach lukrecjowych. Maksymalnie 0,003 g dziennie.

Rp. Phosphori 0,01
Ol. jecoris aselli 90,0 (tran)
D.S. Rano i wieczorem 1 łyżeczka mikstury, przy krzywicy i złamaniach.

Rp. Phosphori 0,01
Olum Jecoris aselli 100,0
Łyżeczka płynu 1-2 razy dziennie, przy zaburzeniach kostnych.

Lekarze starej medycyny nie wiedzieli o znaczeniu witaminy D w leczeniu krzywicy. Z praktyki wiedzieli, że tran (zawierający naturalną witaminę D) w połączeniu z fosforem działa lepiej leczniczo przy krzywicy niż fosfor rozpuszczony w olejach roślinnych oczyszczonych.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.