Jump to content

Różański - Crepis – pępawa w praktycznej fitoterapii.


Recommended Posts

Crepis – pępawa w praktycznej fitoterapii.

Rodzaj Crepis  pępawa należy do rodziny złożonych (astrowatych) – Compositae = Asteraceae. W Polsce najbardziej rozpowszechnione gatunki to pępawa dwuletnia – Crepis biennis Linne  (niem. Wiesen-Pippau) oraz pępawa dachowa – Crepis tectorum Linne. Jest to szczególne rodzime zioło o niedocenianych właściwościach leczniczych. Pępawy wykorzystuję w mojej praktyce od co najmniej 14 lat. Możliwe są do uprawy na większą skalę. Kwiaty mają żółte lub złocistożółte, zebrane w koszyczki. Koszyczki z kolei są zabrane w baldachokształtne wiechy. Kwitną od czerwca do września.

Surowcem jest ziele i korzeń pępawy  Herba et Radix Crepidis. Korzeń najlepiej wykopywać wiosną i jesienią, a ziele zbierać w czasie kwitnienia, przy czym ścinamy kwiaty i liście, bez łodyg.

Pępawy zawierają gwajanolidy, glikozydy gwajanolidowe, flawonoidy (luteolina, apigenina), fenolokwasy (kwas chinowy, chlorogenowy, kawowy, cykoriowy) i glikozydy seskwiterpenowe – crepiside A-H, flawonoidy (luteolina), laktony seskwiterpenowe, taraksasterol, beta-sitosterol, stigmasterol.

http://www.google.pl/url?source=imglanding&ct=img&q=http://www.chemicalbook.com/CAS%5CGIF%5C70831-56-0.gif&sa=X&ei=ssLaUOmhC4K5hAf7sIHwAw&ved=0CAkQ8wc&usg=AFQjCNGX7TI8AWgwBBO2Qj9ugU5rJszT1w
Kwas cykoriowy – cichoric acid, C22H18O12

Związki aktywne pępawy – Crepis należą do inhibitorów czynników (factor) NF-κB, substancji przeciwzapalnych, stymulatorów fagocytozy, inhibitorów kolagenazy, hialuronidazy i elastazy; stabilizują strukturę włókien kolagenowych i elastynowych, śródbłonków i biomembran; działają żółciopędnie, bakteriostatycznie, przeciwwirusowo, fungistatycznie, ochronnie na miąższ wątroby. Hamują rozwój nowotworów i przerzuty nowotworowe. Zmniejszają skutki uboczne chemioterapii i radioterapii. Ochraniają nerki i neurony przed zwyrodnieniem. Hamują odczyny alergiczne. Stymulują wydzielanie soków trawiennych, zapobiegają atonii jelit, pobudzają trawienie. Pomimo, że stymulują fagocytozę – tłumią stany zapalne w przebiegu chorób autoimmunologicznych, szczególnie przy połączeniu z preparatami Smilax = Sarsaparilla i Yucca. Wyciągi z pępawy mogą być wykorzystane do wyrobu kosmetyków/kosmeceutyków opóźniających procesy starzenia oraz łagodzących atopowe zapalenie skóry, zmiany troficzne skóry i trądzik różowaty. Wyciągi z pępawy pobudzają naskórnikowanie i nabłonkowanie, ponadto wzbudzają ziarninowanie ran.

Wskazania do stosowania preparatów Crepis – pępawy: choroba nowotworowa, nowotwory wątroby, jelita grubego, trzustki; nadmierny poziom lipidów (triglicerydów) i cholesterolu we krwi; niewydolność wątroby i trzustki; cukrzyca; stany zapalne i martwicze wątroby, nerek i trzustki; rak brodawki Vatera; atonia jelit; radio- i chemioterapia; ostre objawy alergiczne; przerost gruczołu krokowego; choroba Cushinga, choroba Leśniowskiego-Crohna; choroba Hashimoto; choroba Parkinsona; reumatoidalne zapalenie stawów; zapalenie uchyłków jelita grubego; stłuszczenie i marskość nerek oraz wątroby; uogólnione zakażenia bakteryjne, grzybowe i wirusowe; zmiany degeneracyjne tkanki łącznej właściwej i chrzęstnej; kuracje opóźniające procesy starzenia skóry; kamica żółciowa.

 http://www.google.pl/url?source=imglanding&ct=img&q=http://www.chemicalbook.com/CAS%5CGIF%5C1059-14-9.gif&sa=X&ei=KtzrUPu2MsjKhAek8YDYBA&ved=0CAkQ8wc&usg=AFQjCNGgbh7xiFbD5VEVFTbSPx7e9ofYrQ
Taraxasterol, C30H50O – fitosterol, a zarazem trójterpen obniżający poziom cholesterolu i lipidów we krwi, przeciwcukrzycowy, chomoprewencyjny, przeciwnowotworowy. Działa cytoprotekcyjnie wobec wątroby i serca oraz neuronów. Hamuje rozwój bakterii i grzybów, blokuje metastazy (przerzuty); silny czynnik przeciwzapalny; patrz również praca: Ovesná Z, Vachálková A, Horváthová K.: Taraxasterol and beta-sitosterol: new naturally compounds with chemoprotective/chemopreventive effects; Neoplasma. 2004;51(6):407-14.

Najbardziej wartościowe są sok i macerat ze świeżego ziela oraz korzenia pępawy, które można zamrozić w woreczkach na lód. Sprawdza się również intrakt i nalewska na świeżym zielu oraz korzeniu. Doskonały jest też wyciąg na winie z korzenia i ziela pępawy. Napar i odwar słabiej działają.

Wyciąg na winie  Vinum Crepidis: 1 część świeżego lub suchego rozdrobnionego korzenia i (lub) zwilżyć spirytusem po czym zalać 5 częściami wina wytrawnego; odstawić na minimum 1 miesiąc, przefiltrować. Proponuję zastosować do zalania ciepłe wino (ok. 50 stopni C). Codziennie 1 kieliszek wina z Crepis przez 2 tygodnie przy chorobach zanikowych tkanki nerwowej, miażdżycy, cukrzycy, hipercholesterolemii, hiperlipidemii, nadciśnieniu, chorobach autoimmunologicznych. Kurację wznawiać co 2-3 miesiące, np. co kwartał.

Intrakt lub nalewka  z pępawy – Intractum seu Tinctura Crepidis: 1 część świeżego ziela lub korzenia (albo jedno i drugie w proporcji 1:1) rozdrobnionego zalać (5 częściami) ciepłym (nalewka) lub gorącym (intrakt) alkoholem 60%, odstawić na minimum 7 dni, po czym przefiltrować. Zażywać 2 razy dziennie po 5-10 ml przez miesiąc. Wznawiać kurację raz na kwartał. Nalewkę i intrakt 1:3 można stosować do wyrobu maści, toników i kremów na skórę (w preparacie powinno być 5-15% takiej nalewki, nie więcej, czyli 5-15 g w 100 g podłoża/rozpuszczalnika, np. oleju lnianego, rokitnikowego, balsamu Szostakowskiego z olejem z lnianki).

Mikstura oczyszczająca wątrobę, gojąca jelita, żółciopędna, lekko rozwalniająca, rozkurczowa, przeciwzapalna, zwalczająca reflux, ostrą zgagę, grzybice przewodu pokarmowego i przeciwnadżerkowa, łagodząca objawy chorób autoimmunologicznych: 25 ml nalewki/intraktu z pępawy Crepis wymieszać z 75 ml oleju lnianego, oleju z lnianki lub oleju konopnego, dodać 1 g tlenku magnezu, 500 mg tlenku cynku, 5 g ekstraktu z lukrecji i 1 g glukonianu wapnia oraz 1 ml kropli Mentowal lub izowalerianianu mentylu (albo substytut: 10 ml kwasu izowalerianowego/walerianowego wymieszać z 10 ml etanolu 95% i z 1 g mentolu, mieszać do rozpuszczenia i gotowe). Wstrząsnąć przed użyciem. Stosować 1 raz dziennie po 1-2 łyżki na czczo.

Mazidło gojące, przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwbólowe na skórę: 25 ml intraktu lub nalewki z pępawy wymieszać z 70 ml oleju lnianego, z lnianki lub rokitnikowego, dodać 3 g tlenku cynku, 1 g tlenku magnezu, 15 g Balsamu Szostakowskiego, 0,5 ml kropli Mentowal (patrz wyżej na substytut), 2,5 g mleczanu lub glukonianu wapnia, 3 g pantotenianu wapnia (Calcium pantothenicum, można rozgnieść tabletki, wyliczając zawartość substancji w tabl.) i 15 ml tranu lub oleju z wątroby rekina; ucierać wszystko razem na ciepło. Stosować na okłady i do smarowania schorzałej skóry, np. atopowego zapalenia skóry, oparzenia, odleżyn, wyprysków i in.

Odwar z pępawy  Decoctum Crepidis: 10 g rozdrobnionych korzeni i (lub) ziela zwilżyć spirytusem i po 2-3 minutach zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do wrzenia pod przykryciem, po czym do zagotowania; gotować na wolnym ogniu przez 10 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić, dopełnić brakującą ilość wody. Pić 1 szklankę odwaru 2 razy dziennie.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.