Jump to content

Różański - Abutilon – zaślaz w leczeniu schorzeń układu moczowego.


Recommended Posts

Abutilon – zaślaz w leczeniu schorzeń układu moczowego.

Rodzaj zaślaz  Abutilon obejmuje około 100 gatunków. Należy do rodziny malwowatych – Malvaceae.

Najbardziej popularne to: zaślaz mieszańcowy  Abutilon hybridum, który powstał po skrzyżowaniu gatunków południowoamerykańskich; kwitnie na żółto, biało, pomarańczowo, czerwono i liliowo, obejmuje szereg odmian; zaślaz pospolity  Abutilon theophrasti Medikus, pochodzący z Azji (Chiny) – niem. Chinesische Samtpappel); zaślaz płożący  Abutilon megapotamicum ( Sprengel) St.-Hil. & Naudin pochodzący z Urugwaju i Brazylii.

Do celów leczniczych nadają sie tylko gatunki i mieszańce o liściach zielonych. Odradzam stosowanie odmian i mieszańców z barwnymi plamkami, cętkami na liściach, bowiem te pochodzą najczęściej od wirusów i wiroidów, towarzyszących komórkom i genom tej rośliny.

W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywane są nasiona Abutilon theophrasti  Abutili Semen, chin. Dongkuizi, suszone w promieniach słońca. W handlu dostępne są nie tylko suszone nasiona, ale również suche ekstrakty z nasion zaślazu (5:1, 10:1, 20:1). Niekiedy surowiec jest pod nazwą Malvae semen, ale wtedy nie ma pewności co do gatunku i może on pochodzić z Malva verticillata L. lub Malva crispa L. Składnikami czynnymi są polisacharydy kwaśne, obojętne i peptydoglikany, ponadto flawonoidy.

Chińczycy zamiast ekstraktu z nasion zaślazu przysyłają często wyciąg suchy z ziela ślazu, określonego nazwą angielską Cluster Mallow, zatem jest to Malva verticillata L., zwana również Chinese Mallow.

Zatem jeśli nie wyhodujemy sobie rośliny lub nie znajdziemy wiarygodnego dostawcy surowca – trzeba mieć na uwadze brak kontroli nad tym – czym tak naprawdę leczymy siebie lub pacjenta (chodzi o ekstrakt lub sproszkowany surowiec). Jeżeli surowiec – Semen jest cały to oczywiście jesteśmy w stanie go zbadać farmakognostycznie i sklasyfikować gatunkowo.

Przyjmijmy jednak, że posiadamy surowiec należyty i pewny. Jakie ma działanie i zastosowanie?

W tradycyjnej medycynie chińskiej nasiona rozdrabniano i gotowano w wodzie przez 20 minut. Dawka dzienna 3-15 g, standardowo 5 g. Uzyskany odwar z przepisanej ilości nasion wypijano porcjami w ciągu dnia. Zioło działa na jelito cienkie, grube i pęcherz moczowy. Zalecano przy skapomoczu, bolesnym i przerywanym oddawaniu moczu, przy zapaleniu pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, krwiomoczu, biegunce, obrzękach, kamicy moczowej, skłonnościach do czyraczności, stanach zapalnych gruczołu piersiowego, skąpej laktacji, zaparciach, wreszcie przy zmętnieniu rogówki. Zmiany skórne i zapalnie zmienione piersi okładano odwarem i często obmywano.

Ja ze swojej stronie polecam ten surowiec jako środek śluzowy, łagodzący, przeciwzapalny, nawilżający, lekko rozwalniający i lekko gorzki, poprawiający pasaż treści pokarmowej.

Obok nasion polecam wykorzystywać również liście suszone przy nieżycie górnych dróg oddechowych, zgadze, refluxie, uporczywym kaszlu, zaburzeniach perystaltyki jelit, wzdęciach i zaparciach. Z liści sporządzać należy odwar, podobnie jak z nasion. Zatem łyżka rozdrobnionego surowca na szklankę wody w zupełności wystarczy. Gotować 10-20 minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia w 4 porcjach.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.