Jump to content

Różański -Momordicae Fructus– owoc gorzkiego ogórka jako antidiabeticum.


Recommended Posts

Momordicae Fructus– owoc gorzkiego ogórka jako antidiabeticum.

W poście https://rozanski.li/?p=324 opisywałem już owoc balsamki ogórkowatej, czyli gorzkiego melona (Bitter Melon) lub inaczej amerykańskiego gorzkiego ogórka – Amerikanische Bittergurke. Surowiec – owoc gorzkiego melona  Fructus Momordicae (Momordica charantia Linne, z rodziny dyniowatych – Cucurbitaceae) testowałem na kilkudziesięciu pacjentach w ciągu 3 lat. Z czystym sumieniem potwierdzam właściwości hipoglikemiczne  glikozydów steroidowych zawartych w surowcu (momordyna i charantyna). Ekstrakty z owocu Bitter Melon zwiększają uwalnianie insuliny i obniżają poziom glukozy we krwi, a przy tym powodują spadek  stężenia cholesterolu i triglicery

Ekstrakty płynne i suche z Momordica charantia L. zażywane na czczo wywierają działanie przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze (hamują rozwój Candida). Ważne jest jednak, aby po zażyciu na czczo 0,5-1 g Ekstractum Momordicae charantiae 4-3:1 po kilku godzinach zażyć środek przeczyszczający. Zarówno surowiec sproszkowany, jak i wyciągi z niego pozyskane mają silnie gorzki smak z nutą balsamiczną.

Roślina występuje w tropikalnej części Indii, Meksyku, Brazylii. Jest uprawiana w Afryce Południowej, w Europie Południowej oraz w USA.

Owoc zawiera glikozydy beta-sitosterolowe i stigmasterolowe, ponadto białko p-insulinę (o masie 11 kiloDaltonów), homolog insuliny bydlęcej, witaminę A, prowitaminę A, witaminę B2 i C, sporo wapnia i potasu. Glikozydy są zaliczane do sterydów i triterpenów (momordycyna, momordykozyd). Glikoproteina alfa- i beta-momorcharyna działają immunomodulująco i inaktywująco na aktywność rybosomów, co może odpowiadać za wpływ onkostatyczny.

2,5 g wysuszonego owocu rozdrobnić i zalać wrząca wodą. Wypić w ciągu dnia.

Można również zażywać sproszkowany owoc bez obróbki termicznej, co wydaje się korzystniejsze (1-1,25 g 2 razy dziennie, na czczo, aby nie utrudniać wchłaniania składników czynnych).

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.