Jump to content

Różański - Morinda officinalis How w praktycznej fitoterapii impotencji i chorób reumatycznych.


Recommended Posts

Morinda officinalis How w praktycznej fitoterapii impotencji i chorób reumatycznych.

Niedawno opisałem gatunek Morinda citriolia Linne czyli Noni. W fitoterapii wykorzystywany jest również inny gatunek: Morinda officinalis How, który pochodzi z Chin i należy do rodziny Rubiaceae.

W tradycyjnej medycynie chińskiej surowiec korzeń pozyskiwany z tej rośliny nosi nazwę Bajitian (ang. morinda root; niem. Morindawurzel). Należy do ziół rozgrzewających. Smak słodko-ostry. Działa na nerki i wątrobę (obszar działania). Poprawia mikcję (strumień i oddawanie moczu), ejakulację, znosi bóle nerek, lędźwi, bóle pleców, stawów i mięśni. Zalecany przez chińskich zielarzy w leczeniu zaniku mięśni, mięśniobólu, zmian reumatycznych kręgosłupa i kończyn. Ponadto w terapii niepłodności, impotencji i zaburzeń miesiączkowania. Dawka dzienna 9-15 g, standardowa 10 g. Porcję ziół gotować 20 minut, pić gorący odwar /Hempen C.H., Fischer T. 2007 r./.

Po względem fitochemicznym Morinda officinalis jest ziołem irydoidowym i antrachinonowym. Zawiera morindolid, antrachinon, polisacharydy, sterole, w tym pochodne ursanu.

 

Wskazania: niemoc płciowa, zaburzenia ejakulacji, niepłodność u kobiet, zaburzenia miesiączkowania, uczucie zimna, bóle  podbrzusza, bóle reumatyczne, atrofia i osłabienie mięśni, bóle i osłabienie kości i ścięgien.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.