Jump to content

Różański - Pieprz metystynowy Kava-Kava–Piper methysticum G. Forst. w przedwojennych lekach: antigonorrhoicum, antiphlogisticum urologicum et urodesinficiens.


Recommended Posts

Pieprz metystynowy Kava-Kava–Piper methysticum G. Forst. w przedwojennych lekach: antigonorrhoicum, antiphlogisticum urologicum et urodesinficiens.

Analizując składy przedwojennych leków często sięgam do niemieckojęzycznego Gehes Codex z 1937 r., który jest dziełem imponującym, bo liczącym 1787 stron i zawierającym zwięzłą charakterystykę preparatów leczniczych, wraz z podaniem producenta i dawkowania.

Obecnie pieprz metystynowy  Piper methysticum G. Forster, znany bardziej pod nazwą Kava-Kava jest kojarzony z rośliną przydatną w leczeniu chorób układu nerwowego. Tymczasem przed wojną miał zastosowanie w terapii chorób układu moczowo-płciowego. Kava-Kava należy do rodziny pieprzowatych – Piperaceae. Uprawiany jest w Nowej Gwinei, na Hawajach, w Polinezji. Jest krzewem dorastającym do 3 m wys. Surowcem jest kłącze – Rhizoma Piperis methystici, zawierające ok. 40% skrobi, 20% włókna, 12% wody, ok. 3% cukrów, 3,6% białek, 3,2% soli mineralnych i od 3 do 20% kawalaktonów. Aktywność zależy od poziomu kawalaktonów. Surowiec dostępny w handlu zagranicznym (w Polsce nie jest dopuszczony) często nie jest standaryzowany na zawartość kavalaktonów, przez co wykazuje różną aktywność farmakologiczną, niekiedy tak słabą, że pacjenci i lekarze wątpią w jej efektywność. Jeśli oczekujemy od Piper methysticum działania leczniczego trzeba zastosować surowiec naprawdę wysokiej jakości.

Składniki Kava-Kava:

1. Kavapirony, w tym kavaina 1-2%, dihydrokavaina (marindinina 0,6-1%, metystycyna 1,2-2%) dihydrometystycyna 0,5-0,8%; jangonina, desmetoksyjangonina.

2. Flawonoidy, w tym chalkony i flawanony, flavokavina A, B, C.

3. Olejek eteryczny, żywice.

4. Alkaloidy (pipermetystyna).

5. Ketony (cinnamalaketony).

Działanie fitofarmakologiczne: rozkurczowe, rozluźniające na mięśnie gładkie i szkieletowe, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy, przeciwnerwicowe. Frakcje olejkowo-żywiczne i kawalaktonowe z Piper methysticum wzmagają diurezę, rozkurczają drogi moczowe, hamują rozwój bakterii, pierwotniaków i grzybów, w tym Candida i Aspergillus.

Wskazania: stany lękowe i nerwicowe, spastyczności mięśni szkieletowych, stany skurczowe mięśni gładkich, bezsenność, umysłowe i fizyczne zmęczenie; stany zapalne i zakażenia układu moczowego i płciowego; infekcje grzybicze układu pokarmowego, nieżyty układu oddechowego o przebiegu ostrym i przewlekłym, drgawki. Preparaty z Piper methysticum ułatwiają wprowadzenie pacjentów w hipnozę i do medytacji. Wcierane i podawane doustnie ułatwiają relaksację mięśni i przeprowadzenie masaży leczniczych przy silnej spastyczności. Kawalaktony potęgują działanie glistnika – Chelidonium, żmijowca – Echium,  kokoryczy – Corydalis i podobnych alkaloidowych roślin (efekt przeciwbólowy i przeciwkaszlowy, sedatywny).

Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, depresja endogenna. Podczas kuracji nie prowadzić pojazdów mechanicznych i nie obsługiwać maszyn niebezpiecznych.

Objawy nadużywania: ataksja, depresja, osłabienie procesów umysłowych, żółte zabarwienie skóry, wypryski, brak apetytu, biegunka.

Interakcje. Alkohol i eter nasila działanie kava-kava. Barbiturany, benzodiazepiny, wodzian chloralu, bromki, uretan potęgują działanie kawalaktonów na oun i odwrotnie.

Przykładowe preparaty przedwojenne z Kava-Kava:

1. Gonocin (Temmler-Werke, Vereinigte Chem. Fabriken, Berlin-Johannisthal) – tabletki zawierające ekstrakt z Kava-Kava, ekstrakt z Pichi-Pichi, liść mącznicy lekarskiej, salol i gruczołki chmielu (lupulina): 3 razy dziennie po 1-2 tabl. przy infekcjach układu moczowego i płciowego, w tym przy rzeżączce (antigonorrhoicum).

2. Gonocavan-Kapseln (Dr. Hugo Remmler A.-G., Berlin): olejek sandałowy, balsam kopaiwowy (Balsamum Copaivae), ekstrakt żywicowy z Kava-Kava, salicylan fenylu (salol) – w zakażeniach układu moczowo-płciowego, w tym jako antigonorrhoicum (przeciwko rzeżączce).

3. Gonion – kapsułki (F. Trenka, Chem.-Pharm Fabrik, Wien): żywica Kava-Kava 0,02 g, ekstrakt z połonicznika 0,05 g, ekstrakt z liści mącznicy 0,05, salicylan fenylu (salol) 0,1 g: 2-4 kapsułki 2 razy dziennie jako środek odkażający nerki, pęcherz moczowy i przeciwko rzeżączce.

4. Gonophen-Tabletten Behamed (Apotheke zum weißen Schwan, Berlin): żywica Kava-Kava 0,06 g, ekstrakt Pichi-Pichi, ekstrakt z połonicznika w równych częściach, tabl. 300 mg: 3 razy dziennie po 2 tabl.; przy zapaleniu i zakażeniu układu moczowo-płciowego i rzeżączce.

5. Gonoktein (Vunome Mg. ph. Melko Vucenovic, Praha-Vrsovice) – kaspułki: wyciąg z liścia mącznicy, zmielony korzeń rzewienia, sproszkowana centuria i bobrek trójlistkowy, żywica Kava-Kava, olejek jałowcowy, azotan bizmutu (bismuth. subnitr.) – przy rzeżączce i in. infekcjach układu moczowo-płciowego.

6. Gonoform-Tabletten (Dr Hugo Remmler A.-G., Berlin): hexamethylenotetraminum (czyli urotropina), salicylan fenylu, żywica Kava-Kava – jako antigonorrhoicum.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.