Jump to content

Różański - Traganek gumodajny– Astragalus gummifer Labillardiere jako laxans, mucilaginosum et antiphlogisticum.


Recommended Posts

Traganek gumodajny– Astragalus gummifer Labillardiere jako laxans, mucilaginosum et antiphlogisticum.

Traganek gumodajny  Astragalus gummifer Labillardiere jest krzewem dorastającym do około 1 metra wysokości, należącym do rodziny motylkowatych – Papilionaceae (=Fabaceae). Występuje w Europie Południowej i w południowo-zachodniej części Azji. Liście parzysto-pierzaste o 4-6 parach listków, listki dł. 5-10 mm. Kwiaty motylkowe, żółte, zebrane w kwiatostany; pręcików 10 (9 zrośniętych i 1 wolny); słupek 1; owoc – strąk. Krzew uszkodzony wydziela gumowatą substancję. Jest to mieszanina polisacharydów (tragant). Guma traganka (zawiera basorynę, tagakantynę) pęcznieje w wodzie. Zostało to wykorzystane w przemyśle spożywczym (substancja zagęszczająca) i farmaceutycznym.

Mieszaniny traganty z wodą podane doustnie pęcznieją, przez co zwiększają objętość treści jelitowej usprawniając procesy wypróżniania (defekacji). Mają też wpływ powlekający, osłonowy, chłonny i przeciwzapalny na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Opracowano szereg preparatów zawierających gumę traganka, które są zalecane przy biegunkach, zaparciach, podrażnieniach przewodu pokarmowego, nadmiernym apetycie (dają uczucie sytości).

Ograniczają również wchłanianie lipidów i cholesterolu, dlatego są zalecane dla osób otyłych i cierpiących na hiperlipidemię oraz hipercholesterolemię.

Kleiki z traganty działają korzystnie na oczy i skórę: nawilżająco, przeciwzapalnie. Zalecane są przy zespole suchego oka, podrażnieniu spojówek i gałki ocznej, ponadto do nosa przy suchym zapaleniu błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej. Do takich kleików tragantowych można dodawać inne wyciągi z ziół, np. z liści aloesu, z ziela zagorzałka, z ziela świetlika, z ziela majeranku, z liści babki, ziela kurdybanka (zależnie od potrzeby).

Zawiesiny traganty w wodzie z dodatkiem miodu stosowane są w leczeniu obstrukcji, kaszlu i chrypki. Ciepłe wino z tragantą zalecane jest w medycynie ludowej w terapii schorzeń nerek i pęcherza moczowego. Dawki sproszkowanej gumy tragankowej: 1-2 g kilka razy dziennie. Środek bezpieczny w stosowaniu.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.