Jump to content

Różański - Fructus Mali – owoc jabłoni w fitoterapii. Liść jabłoni – Folium Mali jako źródło flawonoidów i polifenoli.


Recommended Posts

Fructus Mali – owoc jabłoni w fitoterapii. Liść jabłoni – Folium Mali jako źródło flawonoidów i polifenoli.

Tarte jabłka (miazga ze świeżych jabłek) to źródło prebiotycznych pektyn, kwasów organicznych (kwas jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy, winowy, szczawiowy, galusowy), gallokatechiny (antyoksydant), witamin i biopierwiastków (np. miedź, kobalt, cynk, molibden, mangan). Porcja z 2-3 jabłek spożyta na czczo, rano i wieczorem reguluje wypróżnienia i rewitalizuje symbiotyczną mikroflorę przewodu pokarmowego. Pektyny i kwasy organiczne zawarte w miękiszu jabłkowym działają przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka i jelit. Pektyny w połączeniu z kwasami, flawonoidami, witaminami oraz mikro- i makroelementami wywierają wpływ przeciwwysiękowy, przeciwgnilny i przyspieszający regenerację tkanki nabłonkowej. Przed II wojną światową i w latach 50-60 X wieku w dietetyce medycznej popularna była dieta jabłczana zalecana przy otyłości, miażdżycy, zaparciach zaburzeniach trawiennych, po intensywnej terapii sulfonamidami i antybiotykami. Dieta wyłącznie jabłkowa przez kilka dni była zalecana przy nieżytach przewodu pokarmowego. Zauważono, że pulpa jabłczana sprzyja odnowie mikroflory i hamuje biegunki, a co ciekawe jest pomocna w leczeniu uporczywego zaparcia.

W dawnej medycynie oficjalnymi wskazaniami do spożywania miazgi ze świeżych jabłek były: ostre zapalenie żołądka, zapalenie dwunastnicy i jelit, niestrawność, nadkwaśność, biegunka, zaparcia. Miazga jabłkowa z dwóch-trzech owoców przyjęta na czczo działa raczej rozwalniająco. Porcje przygotowane z 10-20 owoców podawane przez 2-3 dni działają przeciwbiegunkowo. Składniki zawarte w miękiszu jabłka wzmagają diurezę.

Miazga jabłkowa włączona do codziennej diety ogranicza wchłanianie lipidów i cholesterolu oraz neutralizuje wiele ksenobiotyków rakotwórczych oraz hepatotoksycznych, spożywanych wraz z pokarmem.

Kuracja odtruwająca, oczyszczająca przewód pokarmowy, pobudzająca przemianę materii, lecząca poważne zaburzenia trawienne i zatrucia: I etap środek przeczyszczający, np. odwar z korzenia rzewienia, napar z senesu, odwar z kory szakłaku, kruszyny lub trzmieliny, albo sole przeczyszczające; równocześnie przyjmowanie wyłącznie wód zdrojowych, np. Zuber, Jan, Henryk, Wielka Pieniawa; po przeczyszczeniu dieta jabłkowa przez kolejne 2-3 dni, codziennie około 1,5 kg tartych jabłek; jednocześnie wody zdrojowe i napary z ziół czyszczących krew, kilka razy dziennie, np. bluszczyk kurdybanek, liść brzozy, ziele nawłoci, ziele/kwiat kocanki, odwar z ziela skrzypu, odwar z ziela poziewnika, napar z marzanki, napar z korzenia mydlnicy, napar z liści bzu czarnego, napar z liści jesionu. W 4-5 dniu probiotyk doustnie, np. w postaci Lakcid’u – amp. 1-2 amp. 2 razy dziennie, najlepiej zawieszony na jogurcie lub kefirze.

Składnik jabłka Zawartość w części jadalnej (jabłko surowe); wg. I. Hofmann, S. Carlsson 2008 r.
witamina A 4 ug/100 g
Witamina E 0,5 mg/100 g
witamina B1 0,04 mg/100 g
witamina B2 0,03 mg/100 g
witamina PP 0,3 mg/100 g
witamina B6 0,1 mg/100 g
witamina C 12 mg/100 g
sód 3 mg/100 g
potas 144 mg/100 g
wapń 4 mg/100 g
fosfor 6 mg/100 g
magnez 10 mg/100 g
żelazo 0,5 mg/100 g
jod 2 ug/100 g
fluor 7 ug/100 g
mangan 65 ug/100 g
miedź 100 ug/100 g
cynk 0,12 mg/100 g
selen 1-6 ug/100 g

x

Składnik jabłka Zawartość w 100 g; wg Chęciński T., Dobrzyński J. i in. 1947 r.
Białka 0,5 g
Węglowodany 12 g
Tłuszcze 0,3-0,7 g

Wartość kaloryczna 100 g jabłka: 54-60 kcal

Liście jabłoni, najlepiej dzikiej lub takiej, której nie traktowano pestycydami, są doskonałym surowcem fenolokwasowym i flawonoidowym. Liść jabłoni – Folium Mali należy zbierać od czerwca do sierpnia i suszyć w przewiewnym oraz ciemnym miejscu. Zawiera rutynę, kwercytrynę, florydzynę, floretynę, naryngeninę; kwas galusowy, katechowy, chlorogenowy, kawowy; leukoantocyjanidyny; garbniki; glikozydy fenolowe.

Działanie naparu z liści jabłoni: przeciwzapalne, ściągające, przeciwwysiękowe, krwiotamujące; hamujące nadmierne krwawienia miesiączkowe; moczopędne; przeciwbiegunkowe, łagodzące stany alergiczne. Uszczelniające i wzmacniające śródbłonki; stabilizujące strukturę nabłonków; przeciwbakteryjne; przyspieszające gojenie ran i owrzodzeń na skórze i błonach śluzowych; odtruwające, przeciwrodnikowe. Napar nadaje się do przemywania skóry zapalanie zmienionej, łojotokowe, trądzikowej i skłonnej do wyprysków. W odwarze z liści płukać włosy tłuste i bez połysku, z łupieżem tłustym. Odwar z liści jabłoni nadaje się do przepłukiwania pochwy i nasiadówek przy świądzie i stanie zapalnym warg sromowych i pochwy. Z odwaru można czynić okłady na oczy podrażnione, łzawiące, z zapaleniem spojówek i białkówki. Odwarem obmywać rany, odleżyny, owrzodzenia sączące. Stosować do kąpieli niemowląt przy uogólnionym stanie zapalnym skóry i rozległych wypryskach.

Liść jabłoni jest wartościowy w mieszankach z kwiatami (bławatek, dziewanna, wrzos, nagietek, rumianek, koniczyna) i herbatą zieloną, ponadto jako składnik wzbogacający mieszanki ziołowe we flawonoidy. Nie ma ryzyka przedawkowania. Jest bezpieczny w stosowaniu, można stosować u kobiet w ciąży, karmiących i dzieci. Przeciętnie 1 łyżkę rozdrobnionych liści jabłoni zaparzyć w 1 szklance wrzącej wody; pić 1-2 razy dziennie lub częściej: w chorobach układu moczowego (stany zapalne, skąpomocz, kamica moczowa), zaburzeniach trawiennych, przy niestrawności, refluksie, chorobie wrzodowej, biegunkach, chorobach reumatycznych, miażdżycy, w przewlekłych schorzeniach skórnych i metabolicznych (np. cukrzycy). Polecam również przy przeroście gruczołu krokowego i zapaleniu przydatków u kobiet. W przypadku odwaru – gotować ok. 5 minut na małym ogniu.

Rp. Mieszanka oczyszczająca i odkażająca układ moczowy (stany zapalne, zakażenia, kamica, przerost gruczołu krokowego).

Liść jabłoni 1 część objętościowa
Liść gruszy 1 cz.
Liść brzozy 1 cz.
Liść borówki lub mącznicy 1 cz.
Liść ortosyfonu lub ziele połonicznika, albo rdestu ptasiego 1 cz.
Zioła wymieszać. 1 łyżka mieszanki na szklankę wody, zagotować i odstawić na 20-30 minut pod przykryciem. Pić 4 razy dziennie po 1/2 szklanki wywaru. Stosować 2-3 tygodnie.

Rp. Mieszanka ziołowa wzmacniająca naczynia krwionośne, poprawiająca krążenie krwi obwodowe (plamice naczyniowe, trądzik różowaty, żylaki, nadciśnienie, zapalenie żył i naczyniówki oka).

Liść jabłoni 1 cz. obj.
Ziele gryki lub ziele ruty 1 cz.
Kwiat arniki 1 cz.
Ziele fiołka tr. 1 cz.
Kwiat kasztanowca lub robinii akacjowej 1 cz.
Zioła wymieszać. 1 łyżka mieszanki na szklankę wody, zagotować i odstawić na 20-30 minut pod przykryciem. Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki wywaru. Stosować 3 tygodnie. Powtarzać co kwartał.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.