Jump to content

Różański - Ubiorek – Iberis w praktycznej fitoterapii.


Recommended Posts

Ubiorek – Iberis w praktycznej fitoterapii.

Wszyscy wiemy, że nie tak dawno nadeszły mroźne noce i poranki. Straty w roślinach leczniczych są ogromne, zmarzły rdestowce, miłorzęby, tamaryszek, hibiskusy, bielunie, cytryńce i wiele in. Majowe mrozy przeżył natomiast ubiorek, który pięknie kwitnie i posiada właściwości lecznicze, niestety ubolewam, że mało w Polsce rozpowszechnione. Rodzaj ubiorek – Iberis liczy około 50 gatunków, występujących w Azji Zachodniej, Europie Południowej i Afryce Północnej. Należą do rodziny Brassicaceae = Cruciferae – kapustowatych, czyli krzyżowych. Pomimo, że ubiorki kojarzą się z krajami ciepłymi, to jednak są odporne na przymrozki. Lubią ziemię przepuszczalną, z dodatkiem wapienia, dlatego warto je nawozić dolomitem. Najlepiej sadzić je w miejscach słonecznych. Do celów leczniczych proponuję Iberis amara Linne – ubiorek gorzki, Iberis gibraltarica Linne – ubiorek gibraltarski, Iberis sempervirens Linne – ubiorek wiecznie zielony lub ubiorek okółkowy – Iberis umbellata Linne.

Surowcem jest ziele ubiorka, świeże lub suszone – Herba Iberidis, zbierane w czasie kwitnienia, suszone w normalnej temperaturze. Roślina  w stanie świeżym posiada smak gorzki, nieco ostrawy, przypominający rzeżuchę – Cardamine, stulisz – Sisymbrium, rukiew – Nasturtium, czy gorczycznik – Barbarea. Ze świeżego ziela, zmielonego sporządzić warto nalewkę, przy użyciu alkoholu 30-40% (1 cz. surowca na 5 cz. alkoholu). Taka nalewką ubiorkową można zażywać 2-4 razy dziennie po 2-5 ml w razie wzdęć, refluksu, bólu żołądka, niestrawności. Można kojarzyć z nalewka goryczkową, arcydzięglową, glistnikową, podagrycznikową, melisową lub z kocimiętki. Przy chorobie wrzodowej kojarzyć z nalewką lukrecjową, skrzypową (intrakt) i przytuliową (lub poziewnikową) w równych stosunkach ilościowych i zażywać po 10 ml 2-3 razy dziennie. W schorzeiach układu oddechowego polecam gorąco nalewkę ubiorkową – Tinctura Iberidis wymieszaną z nalewka arcydzięglową, hyzopową (albo z kocimiętki, szałwiową, cząbrową lub macierzankową), ponadto z mydlnicową i tymiankową – w równych proporcjach, zażywać kilka razy dziennie po 5 ml. W przypadku chorób zakażnychinfekcji układu moczowego przydatne i efektywne jest łączenie nalewki ubiorkowej z nalewką nasturcjową (albo z rukwi, gorczycznika, pieprzycy), z nalewką czosnkową oraz nalewką mącznicową i intraktem/nalewką z liści brzozy – w równych częściach, po 5 ml 4 razy dziennie. Jednocześnie przyjmować napar z nawłoci i połonicznika (100 ml 4 razy dziennie).

 

Ziele ubiorka wysuszone traci wiele właściwości leczniczych, jednakże w postaci naparu (1-2 łyżki na 1-2 szklanki wrzątku) znajduje zastosowanie w leczeniu niedostatecznego wydzielania żółci, soku trzustkowego, zaburzeń trawienia tłuszczów, skąpomoczu, infekcji i stanów zapalnych jelit oraz dróg moczowych. Mniej wartościowy w postaci naparu w leczeniu nieżytów układu oddechowego, z powodu utraty glukozynolatów, przez co zachowuje sie raczej jako środek flawonoidowy i goryczkowy.

Świeże ziele ubiorka natomiast, parzone wraz z suchym korzeniem lukrecji, korzeniem babki i korzeniem żywokostu z dodatkiem kłączy kurkumy – sprawdza się w leczeniu choroby wrzodowej i refluksu oraz zgagi oraz w łagodzeniu stanów zapalnych jelit.

Współczesnym preparatem zawierającym wyciąg z ubiorka gorzkiego jest Iberogast – krople, polecany na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Ubiorki zawierają w swoim składzie kardenolidy, glukozynolaty (glikozydy siarkowe), rozszczepiające się do olejku gorczycznego, flawonoidy (np. kaempferol-3,40-O-rhamnoside), kukurbitacynę I oraz E. Kukurbitacyna i kardenolidy są obecne szczególnie w owocujących ubiorkach.

Przy zatruciach wątroby, zakażeniach wątroby, kamicy żółciowej, zaburzeniach wytwarzania żółci, ogniskach stłuszczenia i marskości miąższu wątroby warto wodne wyciągi ze śweiżego ziela ubiorka skojarzyć z preparatami kurkumy, ostropestu i karczocha.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.