Jump to content

Różański -Wełnianka (Wollgras, Cottongrass) – Eriophorum w ziołolecznictwie praktycznym.


Recommended Posts

Wełnianka (Wollgras, Cottongrass) – Eriophorum w ziołolecznictwie praktycznym.

Rodzaj wełnianka (niem. Wollgras, fr. Linaigrette, ital Pennacchi, retorom. Minalva) – Eriophorum należy do rodziny turzycowatych – Cyperaceae.

Na torfowiskach i podmokłych łąkach w Polsce można spotkać wełniankę pochwowatą (pujki) – Eriophorum vaginatum Linne, wełniankę wąskolistną – Eriophorum angustifolium Honck = Eriophorum polystachyum Linne, wełniankę delikatną – Eriophorum gracile Koch ex Roth i wełniankę szerokolistną – Eriophorum latifolium Hoppe. Polecam do uprawy.

W Szwajcarii rozpowszechnione są: Eriophorum anhustifolium Honck., Eriophorum latifolium Hoppe, Eriophorum scheuchzeri Hoppe, Eriophorum vaginatum L. i rzadko występująca Eriophorum gracile Koch ex Roth.

Wełnianki wytwarzają okwiat złożony z licznych szczecinek, wydłużających się w okresie owocowania w gęsty pęk długich wełnisto-jedwabistych włosków. Z daleka wyglądają więc jak pokryte rozwianymi pęczkami waty.

Surowcem jest ziele wraz z kwiatami i owocami – Herba Eriophori. Należy je suszyć w temp. pokojowej. Wełnianki kwitną od kwietnia do maja. Od maja do czerwca najlepiej przeprowadzać zbiory surowca.

Surowiec zawiera flawonoidy (kwercetyna, kempferol), glukany (polisacharyd), galaktany (polimery galaktozy), ksylany (polimery ksylozy) w owocach – 28-32%, poliuronidy (pektyny), śluzy, lipoidy (6-9%), woski, krzemionkę. Celulozy w owocach jest około 40%.

W 2005 r. w Laboratorium Farmakognozji i Fitochemii Uniwersytetu w Genewie naukowcy wyizolowali z Eriophorum scheuchzeri flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwbakteryjnych i fungistatycznych.

Wełnianka dzięki obecności polisacharydów działa prebiotycznie. Łagodzi nieżyty przewodu pokarmowego, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i cukru z jelit do krwi. Zażywana w postaci sproszkowanej (1-2 łyżeczki dziennie) jest źródłem wielocukrów, krzemionki i lipidów regulujących pasaż treści pokarmowej. Zapobiega zaparciom,usprawnia przesuwanie masy kałowej, redukuje ilość wytwarzanych amin biogennych i siarkowodoru w jelicie grubym. Krzemionka, flawonoidy i polisacharydy pobudzają wzrost i aktywność warstwy siateczkowo-śródbłonkowej jelit, stymulują system odpornościowy GALT, przez co zmniejszają ryzyko inwazji mikroorganizmów przez nabłonki jelit. Wyciągi wodne (odwar) z wełnianki sprzyja gojeniu owrzodzeń przewodu pokarmowego. Zmniejsza wysięki i stany zapalne błon śluzowych jelit. Surowiec zaparzony w wodzie i zastosowany zewnętrznie nadaje się do opatrywania trudno gojących sie ran. Wierzchołki pędów z “wacikami” wełnianki ścinać, a następnie zalać wodą, zagotować i po ostudzeniu nakładać na wypryski, owrzodzenia, rany i odleżyny, pozostawić do wyschnięcia (tak samo używać surowiec wysuszony). Wełnianka to swoistego rodzaju naturalny materiał opatrunkowy, o działaniu zmniejszającym krwawienie (za sprawą pektyn, polifenoli, krzemionki i ksylanów), przeciwzapalnym, przeciwdrobnoustrojowym i przeciwwysiękowym.

Dawki: doustnie 1-2 łyżeczki surowca zmielonego 1-2 razy dziennie, najlepiej na czczo, dobrze popić. Jako środek obniżający poziom cukru i cholesterolu we krwi, wspomagający odchudzanie, gojący owrzodzenia – 1 łyżeczka surowca 2 razy dziennie przez 2-3 miesiące.

Odwar: 1-2 łyżki surowca gotować 10 minut w 1 szklance wody, odstawić na 30 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki. Nadaje się do okładów na oczy zmęczone, przy stanach zapalnych, obrzęku powiek, stanach wysiękowych w pobliżu naczyniówki i siatkówki, po urazach mechanicznych okłady 20-30-minutowe 1-2 razy dziennie). Odwarem przemywać skórę zwiotczałą, zapalenie zmienioną, z trądzikiem, podrażnioną, suchą. Odwarem okładać oparzenia, wypryski, nadżerki skórne, otarcia.

Przy świądzie odbytu, hemoroidach – lewatywy z odwaru. Przy świądzie sromu – irygacje, nasiadówki. Przy zapaleniu piersi – okłady z równoczesnym piciem odwaru. Odwar z wełnianki daje dobre wyniki przy zespole jelita nadwrażliwego. W razie kandydozy narządów płciowych i przy zasadowym odczynie śluzu z pochwy, np. po antybiotykoterapii -  stosować płukanki i nasiadówki z odwaru wełniankowego, po 2 godzinach – probiotyk dopochwowo.Do schłodzonego odwaru wełniankowego jako płukanki warto dodać dodatkowo Azucalen (albo nalewka nagietkowa + nalewka z rumianku lub krwawnika 1:1) – ok. 5 ml na 0,5 l odwaru.

Wełniankę można używać przy rewitalizacji symbiotycznej mikroflory przewodu pokarmowego i podczas zwalczania drożdżycy jelit. Wtedy równocześnie stosować probiotyk (np. Lakcid). Ważny jest czas stosowania obu preparatów. Na czczo stosować wełniankę w postaci sproszkowanej. Po 2-4 godzinach od zażycia wełnianki przyjąć probiotyk z żywymi kulturami bakterii, najlepiej rozmieszane z inuliną w proszku z dodatkiem schłodzonego mleka zwierzęcego lub ryżowego/sojowego.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.