Jump to content

Różański - Krzyżownica mirtolistna – Polygala myrtifolia L. w walce z Candida i Cryptococcus.


Recommended Posts

Krzyżownica mirtolistna – Polygala myrtifolia L. w walce z Candida i Cryptococcus.

Krzyżownica mirtolistna  Polygala myrtifolia Linne (Kreuzblume) należy do rodziny krzyżownicowatych (Polygalaceae). Pochodzi z Afryki Południowej.

 

Surowcem są kwitnące gałązki i korzeń krzyżownicy mirtolistnej – Frondes Polygalae et Radix Polygalae myrtifoliae, suszone w normalnej temperaturze. Jest to surowiec saponinowy, trójterpenowy. Zawiera mirtyfoliozydy (glikozydy saponinowe) i ich aglikony – presenegeniny; kwas cynamonowy; flawonoidy i antocyjany. Możliwa jest uprawa tego pięknie kwitnącego krzewu, ale zimą trzeba rośliny zabierać do ciepłego pomieszczenia o temp. 10-15 stopni C. Dorastają do kilkunastu metrów wys.

W medycynie ludowej krajów afrykańskich używana jest do leczenia malarii, zapalenia oskrzeli, trądu, ukąszeń węży i reumatyzmu. Jest to środek przeciwzapalny, w większych dawkach działa wymiotnie i przeczyszczająco.

Nowe badania dowiodły, że składniki zawarte w krzyżownicy mirtolistnej działają wykrztuśnie, sekretolitycznie, moczopędnie, przeciwzapalnie, wyraźnie antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Co ciekawe wyciąg alkoholowy z korzenia (a także z pędów) hamuje rozwój Candida albicans i innych drożdżaków patogennych.

Wskazania: kandydoza, kryptokokkoza, pleśniawki, zajady, obłożenie języka drożdżakami, infekcje grzybowe skóry i błon śluzowych, stany zapalne stawów i mięśni, gościec stawowy; przewlekły i ostry kaszel; zapalenie oskrzeli i tchawicy, zaflegmienie płuc; infekcje układu moczo-płciowego, świąd odbytu i pochwy; zakażenia bakteryjne i grzybowe narządów płciowych; infekcje skóry Pityrosporum i Candida (łupież, łojotok, łysienie), zakażenia oportunistyczne grzybami; kuracje sulfonamidami i antybiotykami w przebiegu których występuje grzybowe obłożenie języka.

Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, krwawienie z płuc i przewodu pokarmowego, krwiomocz.

Sposób użycia i dawkowanie.

Odwar  Decoctum Polygalae miyrtifoliae 5%: 1 łyżka odwaru 4-6 razy dziennie; ponadto do płukania jamy ustnej, gardła, narządów płciowych, ucha, przemywania oczu (rozcieńczyć naparem rumiankowym 1:1); przemywania cery tłustej,  z przebarwieniami, łuszczycą, stanami zapalnymi, wypryskami, skłonnościami do ropni i świądem; do płukania włosów z łupieżem, tłustych i zakażeniami bakteryjno-grzybowymi.

Nalewka lub intrakt  Tinctura (na zimnym lub ciepłym alkoholu), Intractum (na gorącym alkoholu) Polygalae myrtifoliae, na świeżym lub suchym surowcu: 1 część rozdrobnionego surowca na 5 części alkoholu 50-60%; macerować minimum 7 dni, przefiltrować. Zażywać 3 razy dziennie po 2-3 ml; po rozcieńczeniu (1 łyżka na szklankę wody) do przemywania, płukanek, okładów

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.