Jump to content

Różański - Przymiotno kanadyjskie – Erigeron canadensis L. w fitoterapii praktycznej.


Recommended Posts

Przymiotno kanadyjskie – Erigeron canadensis L. w fitoterapii praktycznej.

Przymiotno kanadyjskie (niem. Kanadisches Berufkraut; fr. Vergerette du Canada; ital. Saepolla canadese; retorom. Rigera canadaisa) – Erigeron canadensis Linne = Conyza canadensis (Linne) Cronquist należy do rodziny złożonych – Compositae = Asteraceae. Jest rośliną pospolitą w naszym kraju, uciążliwym chwastem, pochodzącym z Ameryki Północnej. Osiąga wysokość 20-80 cm, ale zdarzają się okazy mające 120 cm wys. Wytwarza cienki wrzecionowaty korzeń, łodyga jest prosta, szorstka, owłosiona, w górze miotlasto rozgałęziona. Liście lancetowate, zaostrzone, szorstko owłosione i szczeciniasto orzęsione. Koszyczki kwiatowe drobne, liczne 0,3-0,5 cm szer., skupione. Okrywy o liściach szeroko obrzeżonych. Kwiaty brzeżne nibyjęzyczkowe, brudnobiałe; wewnętrzne kwiatu rurkowate obupłciowe. Owocem jest niełupka, podługowata, 1,25 mm dł., 0,25 mm szer. i o2 mm gr., spłaszczone, podłużnie płytko bruzdowana, szarobrunatna. Kwitnie od lipca do października. Jest rośliną roczną, jarą i ozimą. Występuje na nieużytkach, ugorach, w zasiewach zbóż, w uprawach okopowych, w sadach, przy kompostach, na śmietniskach, gruzowiskach, zrębach, na przydrożach.

Surowcem jest ziele i korzeń przymiotna kanadyjskiego  Herba et Radix Erigerontis canadensis (w polskiej literaturze powielana jest mylna nazwa łacińska surowca Herba Erigeronis, ze zgubiona literką “t”). Korzeń najlepiej zbierać z roślin dużych rozmiarowo. Ziele pozyskiwać w czasie kwitnienia i owocowania, można wraz z korzeniem. Suszyć w przewiewnym, zaciemnionym miejscu, w temp. do 40 stopni C. Korzenie w temp. do 50 stopni C, po szybkim obmyciu i osuszeniu.

W aptekach i sklepach zielarskich dostępny jest preparat Hemorigen – tabl. zawierające 50 mg wyciągu gęstego z ziela przymiotna (rozpuszczalnikiem jest spirytus 96%). Kilka lat temu w handlu był dostępny również płynny wyciąg z ziela przymiotna (intrakt).

Przymiotno kanadyjskie zostało opisane przez prof. G.C. Wittstein’a w 1883 r. pod nazwą Herba Erigerontis canadensis (Berufkraut kanadisches). Pierwszych analiz chemicznych zioła dokonał Cornelius de Puv: olejek eteryczny z narkotycznym składnikiem, garbniki, kwas galusowy. Ziele było parzone i podawane przy czerwonce oraz biegunkach różnego pochodzenia (zioło przeciwbiegunkowe, ściągające). Dr Smith rozpropagował przymiotno jako lek w 1812 r. W medycynie ludowej Ameryki Północnej ziele przymiotna było i jest używane w leczeniu czerwonki, nieżytu przewodu pokarmowego oraz trudno gojących się ran. W 1855 r. Wilson opublikował doniesienia o zastosowaniu przymiotna w hamowaniu krwawień macicznych. Również w homeopatii Erigeron używany jest do leczenia chorób związanych z krwawieniami (krwawienia z płuc, nosa, dróg moczowych, przewodu pokarmowego, krwotoki maciczne, po wyrwaniu zęba). Dr Fr. Oesterlen (1861 r.) wymienia Erigeron canadensis, powołując się na prace Wilson’a i użyciu zioła przy krwawieniach macicznych.

Jak podaje dr G. Madaus (1935 r.) przymiotno zawiera w olejku eterycznym limonen, dipenten, d-alfa-terpineol i metyloetylooctan. Dr Wehmer (1931 r.) wymienił wśród składników czynnych przymiotna kwas galusowy i garbniki. Dr G. Madaus (1935 r.) zaleca przymiotno w krwawieniach ginekologicznych (także w menopauzie), krwiomoczu, krwawieniach z przewodu pokarmowego, nosa, płuc, dziąseł, przy krwiopluciu i hemoroidach. Zdaniem Geiger’a Herba cum Floribus et Seminibus Erigerontis canadensis jest najlepszym surowcem (ziele przymiotna z kwiatami i nasionami). Dragendorff zaleca jako surowiec ziele z owocami przymiotna.

Prof. Lewis W.H. (2003 r.) wymienił liście Erigeron canadensis (Fleabane) jako surowiec stosowany do sporządzania leków pomocnych w terapii chorób układu moczowo-płciowego. Wyciąg z korzeni (root) używany był w leczeniu upławów (Leukorrhea). Fleabane (Horseweed) zaliczył o środków przeciwcukrzycowych w tradycyjnej medycynie.

Dziś wiemy, że ziele przymiotna zawiera glikozydy fenolowe (erigerozyd), fenolokwasy (kawowy, galusowy, syryngowy, waniliowy), katechol, flawonoidy (kwercetyna), olejek eteryczny 0,33-0,66%, w suchym surowcu 0,2%), fitosterole (stigmastenol, stigmastadienol, spinasterol, sitosterol), skutelarozyd, skutelareina (2.5%).

Działanie: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, ściągające, moczopędne, przeciwreumatyczne, antyseptyczne. Zewnętrznie jako środek przeciwzapalny, obkurczający rozszerzone pory, przeciwłojotokowy, zwężający rozszerzone naczynia krwionośne, gojący rany i wypryski.

Wskazania: stany zapalne przewodu pokarmowego, nieżyt jelit i żołądka, choroba wrzodowa, zespół zaburzonego wchłaniania, zespól jelita nadwrażliwego, nowotwory jelit i żołądka; zapalenie uchyłków jelita; gruźlica, zapalenie oskrzeli, płuc i opłucnej, nowotwory narządów płciowych, mięśniaki, nadmierne krwawienia miesiączkowe, upławy, stany zapalne i przerost gruczołu krokowego; zapalenie nerek i pęcherza moczowego, krwiomocz, zapalenie odbytu, świąd odbytu, hemoroidy; stany zapalne naczyniówki oka, zapalenie spojówek, wysięk ze spojówek, nadmierne łzawienie oczu, ropne zapalenie powiek; skłonności do krwawień z nosa; reumatyzm, dna (artretyzm), stany zapalne dziąseł i gardła.

Do płukania jamy ustnej i narządów płciowych przy stanach zapalnych i infekcjach, owrzodzeniach, nadżerkach. Do płukania włosów przy łojotoku i łupieżu, wypryskach, ropniach, zadrapaniach. Do okładów na trudno gojące się rany i wypryski, liszaje, owrzodzenia. Sproszkowane ziele zmieszane z glinką i bentonitem (1:1:1), rozrobione z gorącą wodą na papkę: do maseczek na twarz z mokrymi wypryskami, trądzikiem, łojotokiem i rozszerzonymi porami.

Przeciwwskazania: choroba zakrzepowa.

Dawkowanie:

Sproszkowane ziele przymiotna kanadyjskiego  Pulvis Erigerontis: 1 płaska łyżeczka 3 razy dziennie, na miodzie, dobrze popić gorąca herbatą. Kuracja trwa 2-3 tygodnie.

Napar  Infusum Erigerontis: 1 łyżka suchego rozdrobnionego ziela na 1 filiżankę/szklankę wrzącej wody. 3 razy dziennie po filiżance lub szklance takiego naparu. 2 łyżki rozdrobnionego ziela świeżego na filiżankę wrzącej wody: parzyć pod przykryciem 30-40 minut, przecedzić. pić 3 razy dziennie. Stosować 2-3 tygodnie. Napar nadaje się również do okładów na oczy (25-30 minut), przemywania skóry, płukanek.

Intrakt – Intractum Erigerontis: 1 część surowca świeżego i rozdrobnionego zalać 3 częściami gorącego alkoholu 40-50%, odstawić w szczelnym słoju na minimum 7 dni, przefiltrować. Zażywać po 5-10 ml 2 razy dziennie przez 2-3 tygodnie. Podobnie działa i stosować nalewkę na świeżym zielu.

Tabletki Hemorigen dostępne w handlu – działają skuteczniej w większych dawkach, niż są oficjalnie polecane.

 
 
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.