Jump to content

Różański - Zgrzyn – Rauvolfia w medycynie.


Recommended Posts

Zgrzyn – Rauvolfia w medycynie.

Zgrzyn wężowy – Rauvolfia (Rauwolfia) serpentina Bentham pochodzi z Azji (Indie, Indonezja, Sri Lanka, Pakistan). Jest krzewem dorastającym do 1 m wys., przy skaleczeniu wydzielającym mleczny sok. Ulistnienie równoległe lub okółkowe; liście jajowato-eliptyczne, zaostrzone, lśniące. Kwiaty zebrane w szczytowe baldachy, barwy białej lub różowej. Owocem jest ciemnoczerwony pestkowiec. Surowcem jest kłącze z korzeniami zgrzynu (Rhizoma et Radix Rauvolfiae). Należy do rodziny toinowatych – Apocynaceae. Do celów leczniczych uprawiany w Tajlandii i Indiach. W surowcu występują alkaloidy indolowe (1-2%), przy czym w lecznictwie dużą rolę odgrywa rezerpina = reserpinum = reserpine (0,15-0,2% w surowcu) i ajmalina = ajmalinum = ajmaline (ok. 0,1%). W kłączach z korzeniami Rauwolfia występuje około 60 alkaloidów

Alkaloidy indolowe rauwolfii (zgrzynu) znalazły zastosowanie w lecznictwie w postaci oczyszczonej: ajmalina, rezerpina. Są stosowane jako leki obniżające ciśnienie krwi, uspokajające i przeciwarytmiczne (ajmaline). Współcześnie straciły na znaczeniu, bowiem są podejrzane o właściwości rakotwórcze, ponadto w czystej formie wykazują wiele działań ubocznych (np. wywołują depresję. W niektórych krajach dąży się do ich wycofania. Już w latach 70. XX zaczęto ograniczać stosowanie rezerpiny w lecznictwie większości krajów.

Ajmalina C20H26N2O2 podawana jest dożylnie (powoli), w dawkach dobranych indywidualnie, przy kontroli EKG. Ma zastosowanie w warunkach klinicznych w leczeniu częstoskurczu przedsionkowo-komorowego, nadkomorowego i napadowego migotania przedsionków. Działa antyarytmicznie. Syntetyczną pochodną ajmaliny jest prajmalium również stosowana jako antiarrhythmicum (np. w postaci winianu doustnie).

Rezerpina C33H40N2O9 charakteryzuje się długotrwałym działaniem hipotensyjnym i neuroleptycznym. Rozszerza naczynia krwionośne, obniża poziom katecholamin w tkankach. Obniża ciepłotę ciała. Przenika do mleka w okresie laktacji i co ciekawe wzmaga wydzielanie mleka. Poprawia przepływ nerkowy. Jest używana w leczeniu nadciśnienia tętniczego w dawce 0,2-0,3 mg dziennie. Leczenie inicjujące rozpoczyna się od dawek górnych, potem w miarę poprawy, dawki obniża się do poziomu 0,1-0,2 mg dziennie. Dawka podtrzymująca 0,1 mg dziennie. Rezerpina daje dobre wyniki przy skojarzeniu z lekami moczopędnymi. Nie należy leku polecać osobom cierpiącym na nowotwór oraz z ryzykiem choroby nowotworowej (skłonności genetyczne, markery). Rezerpina wywołuje stopniowo narastający spadek ciśnienia krwi, daje przy tym objaw bradykardii (rzadkoskurczu). Wpływa też długotrwale uspokajająco i wywołuje zobojętnienie wobec wielu bodźców z otoczenia (efektem działania jest spadek poziomu noradrenaliny i serotoniny w mózgu). Po zażyciu szybko wchłania się do krwi, po czym jest wydzielana głównie z kałem (60%) w ciągu 7 dni. W dawce powyżej 0,5 mg dziennie dość często wywołuje zatrzymanie sodu i wody w organizmie oraz objawy depresji. Potęguje działanie alkoholu.

 

Terpenoidowy alkaloid indolowy ajmalicyna C21H24N2O3 (ajmalicine), występujący w barwinku Vinca rosea i korzeniu Rauvolfia, działa hipotensyjnie i poprawia krążenie krwi obwodowe oraz w mózgu. Ajmalicynę można uzyskać z serpentyny, występującej w zgrzynie. Serpentyna jest produktem utleniania ajmalicyny.

 

Dawki surowca sproszkowanego. W fitoterapii tradycyjnej stosowany jest zmielony surowiec. Najczęściej stosowane dawki: 250-300 mg 2 razy dziennie.

Alkaloidy są uzyskiwane nie tylko z Rauvolfia serpentina Benth., ale również z Rauvolfia tetraphylla Linne (krzew do 1 m wys., Ameryka Południowa) i Rauvolfia vomitoria Afzelius (drzewko dorastające do 9 m wys., w Afryce, Kongo).

Rauwolfiae Radix (Rauwolfiawurzel) został objęty przez Deutsches Arzneibuch z 1999 r. (nie mniej niż 1% alkaloidów w surowcu). Alkaloidy obecne w Rauvolfia podzielono na 3 grupy: typu serpentyny, typu ajmaliny i typu rezerpiny.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.