Jump to content

Różański - Lycopodium annotinum Linne – widłak jałowcowaty w praktycznej fitoterapii.


Recommended Posts

Lycopodium annotinum Linne – widłak jałowcowaty w praktycznej fitoterapii.

Widłak jałowcowaty  Lycopodium annotinum Linne z rodziny Lycopodiaceae jest rośliną chronioną w naszym kraju. Rozpowszechniony w cienistych lasach iglastych i mieszanych na niżu i w górach. Preferuje gleby wilgotne, kwaśne, zasobne w torf i próchnicę. Możliwy do uprawy w zadrzewionych i wilgotnych ogrodach. Surowcem zielarskim jest ziele i zarodniki  Herba Lycopodii annotini et Lycopodium. Lycopodium – zarodniki pozyskiwano z widłaka goździstego –Lycopodium clavatum L. oraz z omawianego widłaka jałowcowatego, patrz również: https://rozanski.li/?p=227

Ziele widłaka jałowcowatego powinno być suszone w temp.pokojowej lub wyższej, do 40 stopni C. Przechowywać w szczelnych słojach, w ciemnym miejscu.

Składniki aktywne ziela: alkaloidy ok. 0,2-0,3% (annotyna, annotynina, likopodyna, nikotyna, akryfolina, annopodyna), flawonoidy 0,2% (luteolina, chrysoeriol, trycyna), kwasy fenolowe (ferulowy, chlorogenowy, wanilinowy, p-kumarowy, p-hydroksybenzoesowy, syryngowy), kwas azelainowy, sole mineralne (głównie glin 0,02-0,1%), trójterpeny.

Działanie fitofarmakologiczne: typowy inhibitor acetylocholinoesterazy (alkaloidy likopodanowe), ale słabszy niż widłaki zawierające huperzine A i B, przeciwnowotworowe (indukcja apoptozy przez aktywację kaspazy-3); poprawia pamięć i usprawnia procesy uczenia się; wzmaga wydzielanie soków trawiennych; działa ochronnie na miąższ wątroby, żółciopędnie i antybakteryjnie. Wywiera wpływ przeciwwirusowy. Pobudza procesy regeneracji miąższu wątroby i tkanki nerwowej. W zakresie hepatoprotekcji i proregeneracji wątroby wykazuje synergizm z cynaryną (karczoch), i sylimaryną (ostropest).

Wskazania: zaburzenia pamięci, choroba Alzheimera, demencja starcza, nowotwory, choroby wątroby (wirusowe, toksyczne uszkodzenie, niewydolność), osłabienie i niedowłady mięśniowe.

Działania uboczne: wysokie dawki preparatów powodują nudności, wymioty i drżenie mięśniowe (wówczas zmniejszyć dawkę).

Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, padaczka.

Dawki:

Tinctura Lycopodii annotini – nalewka: 1 część surowca świeżego lub suchego, zawsze dobrze rozdrobnionego na 5 części alkoholu 60-65%, najlepiej ciepłego; macerować przynajmniej 7 dni, przefiltrować. Dawka w I tygodniu kuracji 5 ml 2 razy dziennie, w II i III tyg. 5 ml 1 raz dziennie rano. Stosować co kwartał.

Infusum Lycopodii annotini – napar: 1 łyżeczka rozdrobnionego ziela na 1 filiżankę wrzącej wody, po 20 minutach przecedzić. Pić 2-3 filiżanki dziennie przez 1 tydzień, potem 1-2 filiżanki dziennie przez 3 tygodnie. Kurację wznawiać co kwartał. W leczeniu chorób wątroby kojarzyć z sylimaryną i preparatami karczocha, ponadto z metioniną, choliną, inozytolem, fosfolipidami i witaminami z grupy B. Przy nowotworach i chorobach wątroby kojarzyć z kwasem galusowym, glistnikiem, kocanką, ostryżem (kurkuma, płynny preparat Solaren), bylicą bożym drzewkiem, boldo, wrotyczem, czarnuszką, mniszkiem i włóknouszkiem.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.