Jump to content

Niedobór witaminy D3 a Covid


DajanaG
 Share

Recommended Posts

Wśród osób z deficytem witaminy D śmiertelność z powodu COVID-19 wynosiła 25,6 proc., podczas gdy wśród chorych o jej wystarczającym poziomie wskaźnik ten wyniósł 2,3 proc.


Wyniki pracy izraelskich naukowców opublikowało czasopismo naukowe “PLOS ONE”, a następnie opisał "The Jerusalem Post".

Śmiertelność u pacjentów z prawidłowym poziomem witaminy D znacznie niższa
Z badań wynika, że wśród osób z deficytem witaminy D śmiertelność z powodu COVID-19 wynosiła 25,6 proc., podczas gdy wśród pacjentów o jej wystarczającym poziomie wskaźnik ten wyniósł 2,3 proc.

- Wyniki naszych analiz wskazują, że powinno się utrzymywać poziom witaminy D w normie, zwłaszcza wśród zakażonych SARS-CoV-2 - mówił dr Amiel Dror z Galilejskiego Centrum Medycznego, gdzie prowadzono badanie.

- Zaobserwowaliśmy, że witamina D pomaga osobom chorym na COVID-19 poprzez wzmocnienie systemu immunologicznego, który walczy z patogenami wirusowymi atakującymi układ oddechowy. Wyniki odnoszą się zarówno do Omikronu, jak i poprzednich wariantów - wyjaśnił.

Badacze zainteresowani korelacją pomiędzy witaminą D a COVID-19
Izraelskie badanie jest jednym z pierwszych na świecie, w którym analizowano wpływ poziomu witaminy D w organizmie na przechodzenie infekcji koronawirusowej - informowało "JP". Przeprowadzono je na próbie 1100 pacjentów pomiędzy kwietniem 2020 roku a lutym 2021. Wszyscy biorący udział w badaniu mieli pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Nie jest to jednak pierwsza praca poświęcona temu zagadnieniu. W listopadzie 2020 roku opublikowano wyniki metaanalizy, które wykazały, że poziom witaminy D nie ma wpływu na niebezpieczeństwo zakażenia, ale jej niedobór jest związany z cięższym przebiegiem choroby oraz wyższym ryzykiem zgonu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak witamina D pomaga w walce z COVID-19

Choroby autoimmunologiczne: ryzyko mogą zmniejszać witamina D i kwasy omega-3 [BADANIA]


Źródło: Puls Medycyny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.