Jump to content

Osteoporoza


Mariusz
 Share

Recommended Posts

Zrzeszotnienie kości. Osteoporoza. (Osteoporosis) 

 

 

Schorzenie polega na przewadze procesów kostnogubnych nad kostnotwórczymi. W poszczególnych kościach zmniejsza się ilość składników. Ubytek dotyczy przede wszystkim kolagenu, ale też częściowo i soli wapnia.

Kości stają się bardziej porowate, gąbczaste, słabsze. Trzony kręgowe nierzadko ulegają spłaszczeniu.

Rozróżnia się osteoporozę pierwotną, czyli starczą oraz osteoporozę wtórną, najczęściej z powodu zaburzeń hormonalnych, z unieruchomienia lub z powodu braku białka, soli wapnia i witaminy D3.

Przyczyna pierwotnej osteoporozy u ludzi starych nie została całkowicie wyjaśniona, choć jej częste występowanie u kobiet ( jeden szczyt w okresie przekwitania, a drugi w okresie późnej starości) zwraca uwagę na rolę czynnika hormonalnego.

Jak długo nie ma zniekształceń i złamań, choroba może przebiegać bezobjawowo.

Zwykle pojawiają się bóle w okolicy obręczy kończyny dolnej (kości miednicy) kręgosłupa lędźwiowego.

W wypadku kompresyjnego złamania trzonu kręgowego bóle mogą przybrać charakter rwy kulszowej. Obserwuje się też przygarbienie pleców i obniżenie wzrostu. Potwierdzeniem rozpoznania jest obraz bardzo „przejrzystych” kości w badaniu radiologicznym, a w cięższych przypadkach – wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

Leczenie.

W klasycznym leczeniu farmakologicznym stosuje się sole wapnia, witaminy, fluorek sodu, a czasem hormony płciowe.

Celem terapii naturalnej w zrzeszotnieniu jest z jednej strony zwalczanie bólu, a z drugiej – powstrzymywanie bądź spowolnienie procesu chorobowego. Ze względu na przewlekły charakter dolegliwości bólowych ( u osoby bez choroby nowotworowej czy innego poważnego zagrożenia życia), należy jak najdłużej odwlekać stosowanie silnych środków przeciwbólowych. Nierzadko ustąpienie bólów można osiągnąć przez powtarzanie wypoczynku w pozycji leżącej. Ulgę przynosi też miejscowe stosowanie roślinnych środków rozgrzewających i drażniących skórę, jak:

 • przylepiec (Capsiplast),

 • mazidło pieprzowcowe ( Linimentum Capsici compos.)

 • maści czy emulsje ( Capsiderm, Capsigel).

Gotowe leki tej grupy można zastąpić okładami z chrzanu. Dobrze utarty, świeży chrzan przykłada się na płótnie na obolałe miejsca i przykrywa folią. Okład należy usunąć z chwilą odczucia pieczenia.

W celu powstrzymania osteoporozy należy zwiększyć aktywność ruchową,gdyż zmienne obciążanie kości pobudza nowotworzenie tkanki kostnej.

W żywieniu zwrócić należy uwagę na dostateczną podaż białka i soli wapniowych – najkorzystniej w mleku i jego przetworach.

Źródłem witaminy D3, niezbędnej do prawidłowego przyswajania wapnia, powinny być kąpiele słoneczne, a w chłodniejszych porach roku – umiarkowane, nadzorowane przez lekarza lub fizykoterapeutę naświetlania lampą kwarcową, kojarzone zazwyczaj z nagrzewaniem promieniowaniem podczerwonym. 

Leczenie ziołami.

Spostrzeżono, że w leczeniu osteoporozy korzystny wpływ ma krzemionka i mikroelementy. Można zatem w celach terapeutycznych stosować ziele skrzypu, ziele poziewnika i inne. 

Mieszanka I

 • Ziele skrzypu  --  40 g

 • Ziele poziewnika  -- 30 g

 • Ziele rdestu ptasiego  --  30 g

Przygotowanie i stosowanie. 2 łyżeczki mieszanki ( lub samego skrzypu) zalać 2 szklankami wody, gotować 15 minut, odcedzić, wypić w ciągu dnia w 4 -5 porcjach.

Można także stosować gotową mieszankę ziołową Reumosan lub identyczny pod względem składu granulat Reumogran.

Medycyna naturalna natomiast zaleca w tym przypadku – po prostu naturalną, pełnowartościową dietę – obfitującą w mleko i jego przetwory ( wapń), produkty z mąki pełnoziarnistej, owoce, jarzyny, kasze, a w szczególności skiełkowane ziarna zbóż (witamina E) i nasion, które są skutecznym i nieszkodliwym dla zdrowia czynnikiem profilaktycznym i uzdrawiającym. Ponadto trzeba koniecznie zażywać ruchu (sprzątanie, praca w ogródku, gimnastyka, sport).

Amerykańscy naukowcy stwierdzili na podstawie 3 -letniej obserwacji pewnej grupy kobiet, że już codzienna półgodzinna gimnastyka wystarcza, by osiągnąć pięcio procentowy przyrost masy kostnej, gdyż kości przystosowują się, tak jak zresztą każdy narząd, do do stawianych im wymagań. Oczywiście stosowano również dietę bogatą w wapń i składniki mineralne.

Natomiast u kontrolnej grupy kobiet, odżywiających się podczas testu dietą normalną, powszechnie stosowaną, tzw. dietą cywilizowaną i nie uprawiających ćwiczeń fizycznych, masa kostna zmniejszała się systematycznie. Badania wykazały także, iż spożywanie cukru i słodyczy, zażywanie używek i kortykosterydów zwiększa ryzyko zrzeszotnienia kości.

Natomiast codzienne wypicie co najmniej 1 szklanki soku z marchwi, bogatej w wapń, jest świetnym środkiem profilaktycznym i leczniczym.

Ziołolecznictwo zaleca stosowanie krzemionki rozpuszczalnej w wodzie, która działa wspomagająco – zwłaszcza przy osteoporozie starczej – uzupełniając w organizmie ilość krzemu i pełniąc rolę koloidu ochronnego w moczu. Trzeba także wiedzieć, że dysharmonia w gospodarce krzemowej powoduje zwiotczenie tkanki łącznej, zmniejszenie odporności immunologicznej, zachwianie systemu limfatycznego i przesunięcie równowagi wapniowo – krzemowej. 

Do ziół zawierających duże ilości krzemu rozpuszczalnego w wodzie zalicza się ziele skrzypu polnego, ziele rdestu ptasiego, liście pokrzywy, liście babki lancetowatej, kłącza perzu. 

Mieszanka II

 • Ziele skrzypu  --  50 g

 • Liść pokrzywy  --  30 g

 • Ziele rdestu ptasiego  --  50 g

Przygotowanie i stosowanie. 1 łyżkę mieszanki ziołowej zalać 2 szklankami wody. Gotować przez 15 – 20 minut. Pić po ½ szklanki wywaru 4 razy dziennie.

Prof. A. Ożarowski zaleca tzw. kurację wiosenną, polegającą na codziennym piciu surowego soku wyciśniętego z młodych, świeżo zebranych pokrzyw ( przed okresem kwitnienia).

Poprawę zdrowia osiągnięto również przez zażywanie mielonych nasion kozieradki i nasion lnu.

Dodać do ½ szklanki naparu z ziela krwawnika, ½ łyżeczki zmielonych nasion kozieradki ( najlepiej skiełkowanych). Pić 4 razy dziennie po ½ szklanki naparu z dodatkiem ( nasion kozieradki lub siemieniem lnianym też zmielonym.

Jako napój zaleca się:

Mieszanka III

 • Owoc dzikiej róży  --  50 g

 • Kłącza tataraku   --  20 g

 • Nasiona kozieradki   --   30 g

Przygotowanie i stosowanie. 1 łyżkę ziół zalać 1 szklanką zimnej wody, gotować 2 minuty na małym ogniu: odstawić na 10 minut.

Można dodać słodkie mleko, ale wówczas zioła gotować w mniejszej ilości wody. Pić kilkakrotnie w ciągu dnia po ½ szklanki. Kurację stosować przez 3 -4 tygodnie z przerwami, w których pija się tylko herbatę ziołową ( patrz przepis). Potem znów wrócić do ww. napoju, aż do poprawy samopoczucia. 

Hydroterapia.

Hydroterapia jest tu oczywiście też wskazana, gdyż chodzi o pobudzenie przemiany materii.

Zaleca się 3 -4 razy tygodniowo 10 -minutowe kąpiele całego ciała w odwarze z liści orzecha włoskiego w ilości 300 g na 1 wannę. Liście przez noc moczyć w zimnej wodzie, na drugi dzień zagrzać i dodać do kąpieli. Kąpać się przy temperaturze 37 C, a potem położyć się zaraz do łóżka. Dodać można do kąpieli napar wodny z kłączy tataraku.

Pomocne są także kąpiele z prószu siana z dodatkiem ziela krwawnika, w ilości 200 g na wannę. Czas trwania kąpieli 20 minut ( woda powinna być poniżej okolic serca).

Oprócz tego nacierać trzeba codziennie całe ciało esencją z kwiatów krwawnika. Kwiaty zbiera się przy słonecznej pogodzie i wkłada aż po szyjkę butelki z ciemnego szkła, zalać wódką. Po 10 dniach (postawić na słońcu) nalewka gotowa jest do użytku.. (Nalewkę sporządzać można także w słoiku).

Zamiast ulubionej kawy ziarnistej, której picie absolutnie się zabrania chorym na zrzeszotnienie kości, proponuje się kawę z żołędzi dębowych (Semen Quercus). Dojrzałe żołędzie obrać z łupiny, pokroić i prażyć na kolor brązowy, poruszając ciągle patelnią. Po prażeniu natychmiast utrzeć w moździeżu na proszek ( potem są za twarde). 1 łyżkę tego proszku zalać 1 szklanką wody i gotować na małym ogniu 5 -10 minut: odcedzić, słodzić miodem, dodać mleko. Pić 2 -3 razy w tygodniu. Jest to wspaniały trunek wzmacniający, zawierający sole mineralne, węglowodany, białko i tłuszcze. 

Także figi zawierają duże ilości wapnia i fosforu. Moczyć je trzeba przez noc w wodzie. Zaleca się je przy osteoporozie (zrzeszotnieniu kości) i osteomalacji ( rozmiękczeniu kości). Ponadto figi znakomicie regulują stolce przy zaparciach.

Nalewka ze skorupek jaj - skorupki jaj na kości

Wspaniałym środkiem leczniczym przy osteoporozie, krzywicy, gruźlicy płuc i „słabych zębach” - aby te „ drugie” wyrosły mocne i zdrowe, jest bardzo smaczna miksturka o następującym składzie:

 • 10 świeżych 1 -dniowych jajek kurzych, koniecznie i białej skorupce ( gdyż ta rozpuszcza się łatwiej w kwasie cytrynowym),

 • 1 kg miodu,

 • sok cytrynowy z około 3 kg. Cytryn,

 • 1 butelka koniaku.

Jajka dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą, włożyć do szklanego słoja i zalać sokiem cytrynowym tak, by sok zakrywał jajka ( około 2 cm. powyżej). Słój zawiązać lnianą ściereczką i odstawić na kilka dni, aż do czasu rozpuszczenia się skorupek jaj – pod wpływem soku cytrynowego ( burzy się). Potem przetrzeć całość przez sitko. Do otrzymanej masy wlać butelkę koniaku, w którym rozpuszczono 1 kg miodu pszczelego. Wszystko dobrze zmieszać, rozlać do butelek i wstawić do lodówki. Przed użyciem wstrząsnąć. Pić 3 razy dziennie po kieliszku po jedzeniu. (Zawartość alkoholu jest minimalna). Lekarstwo to leczy również schorzenia płuc(zwapnia) i jest doskonałą odżywką zarówno dla dzieci starszych (rozcieńczyć z wodą) jak i osób starszych. Leczy też bardzo szybko wszelkie złamania kości, nawet trudno gojące się. 

Miksturę tą przyrządzić można również z białych muszli morskich, bardzo drobno tłuczonych. Muszle białe, o podłużnym kształcie, zbierać można na plażach ( od strony otwartego morza, nie w zatoce) w pewnej odległości od miasta. Sposób przyrządzania, jak wyżej.

Uwaga: Leki te podawać można także rekonwalescentom.

Zaleca się również zażywanie glinki i pastylek Dolomitu (produkowane są ze skał dolomitowych, zawierających wapń i magnez w idealnym stosunku.

 Źródło. Leki z Bożej Apteki.


 

Przepis na nalewkę.
 10 jaj białych
3kg cytryn na sok
0,7l alkoholu czystego lub dobrego koniaku 38-40%(użyłam koniaku)
0,7l miodu
duży słoik
-Jajka dobrze umyć  wyszorować sparzyć (każdy wie )
-Cytryny również umyć wyszorować sparzyć ,i wycisnąć sok,najlepiej w rękawiczkach gumowych bo przy takiej ilości soku może dojść do podrażnień skóry.
-Włożyć całe jajka do słoika i zalać sokiem z cytryn(bez pestek)i wstawić do lodówki na 2-3 dni
-Po tym czasie poprzebijać wszystkie jajka widelcem aż wypłynie wszystko z jaj  i zamieszać .Skorupka jaj jest już miękka i cienka jak papier.
-Wstawić do lodówki i przez 10dni codziennie mieszać rano i wieczorem.
-Po 10 dniach zmiksować całą zawartość słoika ,przelać do czystego garnka i  dodać miód i alkohol.
wszystko dokładnie wymieszać aż do rozpuszczenia się miodu.
Przelać do butelek zakręcić trzymać w chłodnym miejscu.
przed użyciem wstrząsnąć. 
Pić codziennie aż do wyczerpania nalewki : 
--------------------------------------------------------
3/dziennie po łyżce lub 50ml. na wieczór 
(to jest opcja dla  kierowców ,co by w ciągu dnia nie pili alkoholu bo to zabronione)

 • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.