Jump to content

Ostropest


Recommended Posts

Ostropest Plamisty – Silibum marianum

Kilka lat temu wyhodowałem na balkonie, w niewielkiej donicy ostropest plamisty po to, aby zobaczyć, jak wygląda, jakie ma liście, kwiaty, owoce. Mam nadzieję, ze zdjęcia wam się spodobają.

– znane są nam wszystkim jako surowiec z którego tworzy się Legalon, Sylimarol. Austryjacka firma Madaus (obecnie Rottapharm-Madaus) opatentowała wyciąg z owoców ostropestu plamistego i udowodniła jego korzystne działanie już w 1969 roku. Lek został wprowadzony po raz pierwszy w Niemczech (Legalon). Sylimarol to w sumie 4 składniki czynne : sylibinina, izosylibinina, sylikrystyna, i sylidianina z których najważniejsze dla nas działanie ma SYLIBININA.

Niedawno firma Madaus-Rottapharm stworzyła nowy lek na bazie ostropestu plamistego o nazwie Legalon-SIL – dożylny koncentrat sylibininy. Lek jako jedyny ratuje życie po zatruciu muchomorem sromotnikowym, a obecnie jest stosowany z powodzeniem także w leczeniu WZW C – terapia 3 lekowa oparta o Legalon-SIL, PEG Interferon i Rybawirynę, wg wstępnych badań nad skutecznością wykazano wyższe odpowiedzi wirusologiczne niż przy terpii 2 składnikowej. Legalon-SIL w monoterapii obniża poziom wiremii do minimum lub do zera (pierwsze wyniki polskich doświadczeń).

Dotychczasowe wyniki skłaniają do refleksji i do pokłonu dla sylibininy, którą zawiera ostropest plamisty.

Stąd też postanowiłem zacząć dogłębne studia nad samą rośliną i zastosowaniem jej w fitoterapii.

Pierwsza zasadnicza rzecz – o czym już pisałem sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie! Stąd też wszyscy, którzy jedzą zmielone owoce ostropestu, albo wykonują odwar, napar wodny – mogą sobie naprawdę odpuścić i iść do apteki po Sylimarol albo Legalon (standaryzowane wyciągi z ostropestu zawierające 70-80% sylimaryny).

Chcecie sami zrobić preparat z ostropestu aby miał on jakiekolwiek pozytywne działanie? Proszę bardzo oto przepis:

  • 1 część zmielonych owoców ostropestu plamistego
  • 5 części wódki Absolut lub Finlandia
  • 5 częsci miodu gryczanego (albo akacjowego, albo wielokwiatowego) – z dobrego źródła. Miód z pasieki musi mieć na etykiecie pieczątkę pasieki, podpis pszczelarza, zawierać adres i telefon do pasieki, nie może widnieć informacja, ze „miód pochodzi z terenu UE i spoza UE” – wtedy kupujecie nie wiadomo co, chińską podróbę zmieszaną z cukrem, miodem sztucznym i sam nie wiem z czym, a pasieki mogą być z centrum miast, dzielnic przemysłowych (made in Hong Kong), gdzie zawartość ołowiu i siarki – powalające…

a wiec np. 100 g ostropestu, 500 ml wódki 40%, 500 ml dobrego miodu

Zmielone nasiona zalać wódką w temperaturze minimum 60 stopni (podgrzać wódę w garnku aż zacznie parować), dobrze wymieszać, zamknąć w szczelnym słoju (nakrętkę warto zakleić taśmą klejącą – alkohol łatwo się ulatnia), ekstrahować przez minimum 7-10 dni, najlepiej 14. Codziennie warto preparat wstrząsnąć, poobracać, wymieszać. Odsączyć, przefiltrować, zmieszać pół na pół z miodem, zabutelkować.
Pić 3 razy dziennie po 10-20 ml.

Wg dr Henryka Różańskiego: „Sylimaryna jest dobrze rozpuszczalna w octanie etylu i acetonie. Nie jest rozpuszczalna w wodzie. Zawartość sylimaryny w surowcu wynosi 2-3%, w tym 50% stanowi sylibina. Ekstrakty standaryzowane dostępne w handlu zawierają 70-80% sylimaryny. Sylimaryna stabilizuje strukturę błon komórkowych, działa żółciotwórczo, żółciopędnie, detoksykująco, przeciwzapalnie, hepatoprotekcyjnie, lipotropowo, rozkurczowo, w większych dawkach rozwalniająco, rzadziej przeczyszczająco. Reguluje pasaż treści pokarmowej, wypróżnienia. Chroni komórki wątrobowe przed szkodliwym wpływem chloroformu, eteru, czterochlorku węgla, mikotoksyn (w tym również toksyn z muchomora sromotnikowego), acenolu (paracetamolu, acetaminofenu), piramidonu, antypiryny, etanolu. Wymiata wolne rodniki. Hamuje lipoksygenazę, spowalnia tworzenie prostaglandyn i leukotrienów prozapalnych. Sylimaryny redukuje preoksydację lipidów. Wzmaga polimerazę I RNA, pobudza translację w komórkach wątroby. Redukuje kumulację kolagenu, zapobiegając marskości i zwłóknieniu wątroby, nerek i serca. Sylimaryna redukuje ekspresję profibrogennej cytokiny TGF-beta. Obniża stężenie cholesterolu we krwi, hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych. Dlatego sylimaryna jest zalecana w leczeniu naturalnym hipercholesterolemii. Zapobiega również wytracaniu się złogów i kamieni żółciowych. Od dawna też obserwuję znoszenie kolki żółciowej przez sylimarynę w dawce 150-200 mg. In vitro sylimaryna działa onkostatycznie (hamuje podziały komórek nowotworowych).”

Osoby zprzewlekłym WZW powinny obligatoryjnie stosować sylimarol w postaci doustnej (tabletki, albo wyciągi alkoholowe) w dawce około 280 mg sylimaryny (około 140 mg sylibiny) na dobę. Działanie silimaryny zauważalne jest po dłuższym stosowaniu (tygodnie, miesięce), gdy następuje nasycenie sylibininą.

Ostatnio robię eksperymenty z ostropestem i w wyniku jednego z nich wykonałem następujący preparat, BARDZO przydatny przy WZW:

– zmielone owoce ostropestu (ostatnio kupiłem 2 kg owoców z atestem – mam nad czym eksperymentować, mielę w młynku elektrycznym do kawy ) – zalane dobrym alkoholem (40%) do uzyskania rzadkiej papki, pozostawione w ciemnym, ciepłym miejscu na kilka dni (powiedzmy 7 dni) – warto dolać niewielką ilość alkoholu po jakimś czasie – nasiona chłoną ciecz i papka gęstnieje, po czym dodałem do tego zmielony pszczeli pyłek kwiatowy (stosunek 2:1 czyli 2 części papki ostropestowo-wódczanej : 1 część pyłku) , a następnie uzyskaną miksturę zmieszałem z miodem w proporcji 1:1). Zjadam 2 łyżeczki od herbaty na czczo – dla osób z WZW polecałbym 3 razy dziennie po 2 łyżeczki takiej słodkiej „konfitury”.

Sylimaryna ma działanie przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe – BEZPOŚREDNIO. Wszystko zależy od tego jak się ją zapoda, jaką dawkę się stosuje – obok innych cech leku, ten jest dla nas najważniejszy -> antyoksydacyjny = antywirusowy.

Owoce ostropestu należy zmielić. Najlepiej w wolnoobrotowym młynku ręcznym (do kawy), ewentualnie w młynku elektrycznym.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.