Jump to content

Recommended Posts

Krok do Zdrowia
 

Herbata z chryzantemy: zalety i przeciwwskazania

4 minuty
Herbata z chryzantemy przypomina swoim delikatnym smakiem rumianek. Jest ceniona w medycynie chińskiej za właściwości przeciwzapalne i relaksujące.
Herbata z chryzantemy: zalety i przeciwwskazania

Napisany przez Daniela Echeverri Castro

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Herbata z chryzantemy (Chrysanthemum) to naturalny napój otrzymywany z suszonych kwiatów tej rośliny. Charakteryzuje go złoty kolor i delikatny, kwiatowy smak podobny do rumianku. Czy znasz jego właściwości?

Artykuł opublikowany w magazynie Molecules przedstawia tę roślinę jako naturalne źródło flawonoidów, antocyjanów, linaryny i innych antyoksydantów o pozytywnym wpływie na zdrowie. Co więcej, ma ona działanie przeciwzapalne, uspokajające i zapobiega nadciśnieniu.

Dlatego też napar ten uważany jest za korzystny dla zdrowia i zmniejszający ryzyko zapadnięcia na wiele chorób. Nie jest w stanie zastąpić leczenia, ale może pomóc przy pewnych dolegliwościach. Poniżej przedstawiamy jego zalety i przeciwwskazania do jego spożywania.

Walory lecznicze

Większość zalet herbaty (czy też ściślej rzecz biorąc naparu) z chryzantemy ma związek z jej właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi. Jak podaje badanie opublikowane w magazynie  Food Chemistry  związki fenolowe, glukozydy i kwasy organiczne stoją za leczniczym potencjałem tej rośliny.

Napar z chryzantemy zmniejsza negatywne działanie wolnych rodników i stanów zapalnych oraz ogranicza przyrost anormalnych komórek. Co więcej, ma działanie przeciwgorączkowe, antyreumatyczne i uspokajające, a do tego chroni mózg, obniża ciśnienie i zapobiega alergiom.

Herbata z chryzantemy i jej zalety

W tradycyjnej medycynie chińskiej herbata z chryzantemy stosowana jest od starożytności jako środek łagodzący wiele dolegliwości. Obecnie stosuje się go na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, problemy z układem oddechowym i nerwowość.

Chociaż dowody naukowe wciąż są w tym względzie ograniczone, wiele badań potwierdza właściwości przypisywane tej roślinie. Nie jest to jednak oczywiście pierwszy wybór przy leczeniu chorób. Działanie rośliny wciąż stanowi przedmiot badań. W jakich przypadkach można ją polecić?

Roślina ta ma właściwości przeciwutleniające. Dlatego też znalazła miejsce w medycynie chińskiej.

Działanie przeciwzapalne

Nadmiar stanów zapalnych w organizmie to przyczyna wielu chorób. Mowa nie tylko o problemach ze stawami i mięśniami, ale także z sercem i mózgiem. Badanie opublikowane w Bioorganic & Medicinal Chemistry Letters wykazało, że pewne substancje chemiczne zawarte w chryzantemach zwalczają stany zapalne.

Chodzi konkretnie o kwas oktulosonowy, chryzanol A (1) i 17 innych związków stojących za takim działaniem. Poprzednie badania, takie jak to opublikowane w The AAPS Journal potwierdzają te właściwości sprawiające, że chryzantema obniża ryzyko zachorowań na choroby przewlekłe.

Zdrowe kości

Herbata z chryzantemy to nie cudowny środek na wszelkie problemy z układem kostnym. Wspiera jednak zdrowie kości i zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, jak podaje badanie opublikowane w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.

W badaniu ustalono, że wyciągi z rośliny wspomagają regulację remodelacji kości, gdyż podtrzymują funkcje osteoklastów. Co więcej, stymulują działanie osteoblastów. Chociaż brak tu badań klinicznych, wydaje się, że w przyszłości roślina ta może okazać się skuteczna w walce z chorobami kości.

Pielęgnacja skóry

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne chryzantemy mogą być wykorzystywane w celach pielęgnacyjnych. Badanie opublikowane w magazynie  Journal of Cosmetic Dermatology wykazało, że receptury zawierające chryzantemę w składzie przyczyniają się do redukcji przebarwień skórnych, gdyż obniżają poziom melaniny.

Co więcej, jak podaje publikacja Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, miejscowe stosowanie tej rośliny pomaga łagodzić objawy uszkodzeń skóry powodowane atopowym zapaleniem skóry. Mówi się też, że roślina ta dobrze działa na pryszcze i trądzik.

Inne zalety

Herbata z chryzantemy jest tradycyjnie stosowana do celów leczniczych. Brak jednak dostatecznych dowodów potwierdzających jej skuteczność. Mimo to jest ona popularnym środkiem stosowanym zarówno na wschodzie jak i na zachodzie.

  • Ze względu na niską wartość kaloryczną i wysoką zawartość antyoksydantów, polecana jest jako napój na odchudzanie. Nie wspomaga procesu jako takiego, ale stanowi składnik zbilansowanej diety.
  • Wykorzystywana jest w aromaterapii, obniża ciśnienie tętnicze i uspokaja. Zaleca się ją jako środek łagodzący stres.
  • Ma działanie przeciwgorączkowe, czyli obniża temperaturę.
  • Zmniejsza zmęczenie psychiczne i poprawia koncentrację. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że chroni mózg.

Działania uboczne i przeciwwskazania

Herbata z chryzantemy jest bezpieczna dla większości zdrowych dorosłych o ile pije się ją w umiarkowanych ilościach. Nie jest jednak zalecana osobom z alergią na stokrotki i dmuchawce. Grunt to przestać ją pić, jeśli pojawi siè wysypka na skórze lub podrażnienie dróg oddechowych.

Co więcej, trzeba pamiętać, że może wchodzić w reakcję z przepisanymi przez lekarza lekami. Jeśli więc odbywasz leczenie (przeciwzapalne, onkologiczne, antybiotykami itp.), skonsultuj się ze specjalistą. Przeciwwskazania do picia herbaty z chryzantemy to następujące stany:

  • Ciąża i okres karmienia piersią.
  • Cukrzyca.
  • Nadwrażliwa skóra.
  • Zdiagnozowane nadciśnienie.

Warto nadmienić, że regularne picie herbaty z chryzantemy powoduje nadwrażliwość na światło. Dlatego przy częstym jej spożywaniu należy zwiększyć ochronę przed słońcem (korzystać z kremu z filtrem i zakładać okulary).

Herbata z chryzantemy powoduje wrażliwość na światło, więc należy przy jej spożyciu odpowiednio dbać o skórę.

Herbata z chryzantemy: przygotowanie

Sklepy zielarskie sprzedają gotową herbatę z chryzantemy. Można ją także przygotować na bazie suszonych kwiatów. Jeśli interesuje cię ta opcja, podajemy przepis/

Składniki

  • 1 łyżka suszonych kwiatów chryzantemy (3 gramy).
  • 1 szklanka wody (250 mililitrów).

Przygotowanie

  • Doprowadź wodę do wrzenia i wrzuć do niej suszone kwiaty chryzantemy.
  • Zmniejsz ogień i gotuj przez minutę.
  • Wyłącz ogień i odstaw napar na 10 minut.
  • Przecedź i podawaj.
  • Pij maksymalnie dwie filiżanki dziennie.

Nie ma naukowych danych dotyczących zalecanej dziennej dawki herbaty z chryzantemy. Ilość zależy od czynników takich jak wiek, stan zdrowia i innych. Co więcej, zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego spożywania tego naparu.


 
  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.