Jump to content

Recommended Posts

Melisa – Melissa – wyciąg uspokajający

Kilka dni temu zacząłem przygotowywać rozmaite nalewki ziołowe. Późno wysiana melisa dopiero teraz, po kilkudniowym deszczu rozwinęła się obficie. Postanowiłem ją przetworzyć, choć w części na intrakt.

http://luskiewnik.pl/blog/wp-content/uploads/2008/02/MelisaMelissawyciguspokajajcy_ECF3/melissa800x600_thumb.jpg
Melissa officinalis L. balm, wrzesień 2008, Swarzędz

W tym celu należy świeżą zebraną melisę szybko opłukać w zimnej wodzie, posiekać drobno i włożyć do butelek, mniej więcej do połowy objętości. Alkohol 30-40% podgrzać z cukrem lub miodem (do smaku), nie doprowadzając jednak do zagotowania. Gdy zaczyna wrzeć, rozdrobnioną melisę zalać alkoholem gorącym (dowysokości szyjki butelki) i odstawić na kilka tygodni. Można przecedzić, ale nie trzeba.

http://luskiewnik.pl/blog/wp-content/uploads/2008/02/MelisaMelissawyciguspokajajcy_ECF3/melisa800x600_thumb.jpg
Melisa lekarska, Swarzędz, wrzesień 2008 r.

Dawkę leku odmierzać na łyżeczkę wprost z butelki zamkniętej gazikiem dla zatrzymania fragmentów ziela melisy. 1-2 łyżeczki intraktu melisowego działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, łagodzi stres. Poprawia funkcje przewodu pokarmowego. Łagodzi nerwice serca. Intrakt leczy również choroby wirusowe skóry, np. opryszczkę.

Melisa przeciętnie zawiera 0,2-0,25% olejku eterycznego bogatego w citral, kariofilen, citronelal, octan eugenolu, geraniol, trans- i cis-beta-ocymen, alfa-kubeben. Ziele melisy zasobne jest w kwas kawowy o działniu zółciopędnym i przeciwbakteryjnym; kwas protokatechinowy o działaniu ochronnym na wątrobę; kwas rozmarynowy, kwas ursolowy. Spośród flawonoidów melisy wymienię luteolin-7-glukozyd. Olejek melisowy zabija wirusy, np. świnki, ospy, opryszczki. Olejkiem można smarować opryszczki. Olejek niszczy również grzyby i bakterie, np. Streptococcus hemolytica, Mycobacterium phlei, Candida, Cryptococcus.

Wyciągi z melisy zażywane w dużych ilościach i przez dłuższy czas hamują czynności tarczycy. Zmniejszają również uwalnianie gonadotropin przez przysadkę mózgową. Melisa to inhibitor histaminy. Dlatego łagodzi objawy alergii i astmy. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Polecam napar z melisy na mleku z miodem, np. dla dzieci. Doskonała jest mate parzona z melisą. Świeże listki melisy na zimę można zamrozić i wyciągać na bieżąco do parzenia.Zamrożone listki melisy zachowają swoje właściwości, a olejek nie ulotni się.

  • Nadzieja 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.