Jump to content

Recommended Posts

Wybrane preparaty roślinne w leczeniu arytmii serca (Antiarrhythmica).

Jednym z najstarszych leków antyarytmicznych jest chinidyna (quinidine, chinidinum). Chinidyna występuje w korze chinowej Cortex Chinae i stanowi prawoskrętny izomer chininy. Zwalnia przewodzenie w obrębie przedsionków i obwodowych włókien Purkinjego. W dużych dawkach zwalnia przewodzenie w węźle przedsionkowo-komorowym. Czysta chinidyna podawana jest obecnie doustnie w leczeniu nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca. W terapii nawracających napadów migotania i trzepotania przedsionków i częstoskurczu nadkomorowego. Potęguje działanie przeciwzakrzepowe pochodnych kumaryny, dlatego należy o tym pamiętać przy równoczesnym stosowaniu surowców kumarynowych, jak i dikumarolu otrzymywanego syntetycznie lub biotechnologicznie. Wzmaga działanie glikozydów kardenolidowych. Zmniejsza aktywność leków cholinergicznych. Przenika do mleka w laktacji. U co 2 pacjenta wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, szczególnie wtedy, gdy podawana jest w dawce górnej. Lepiej jest podawać lek po jedzeniu, lub w trakcie posiłku. Dawki terapeutyczne wynoszą 200 mg co 6 h, przez 6 dni, najczęściej nie przekracza się dozy 1,2 g/24 h. Dawka podtrzymująca 200 mg 2-3 razy dziennie. W lecznictwie jest stosowana w postaci siarczanu (Chinidinum sulfuricum). W dawnej medycynie podobne zastosowanie w leczeniu arytmii miała chinina, nalewka chinowa oraz sproszkowana kora chinowa.

Rośliny zawierające alkaloidy izochinolinowe: sangwinaryna, koptyzyna, protopina, allokryptopina, chelerytryna, chelidonina, działają spazmolitycznie i antyarytmicznie; poszerzają naczynia wieńcowe, zapobiegając dusznicy bolesnej. Do takich roślin należą:

 obrzan sercolistny  Macleaya cordata, który znalazł zastosowanie w produkcji zwierzęcej jako substytut antybiotykowych stymulatorów wzrostu. Hamuje dekarboksylację aminokwasów cyklicznych w jelicie grubym. Działa żółciopędnie, rozkurczowo i żółciotwórczo. Pochodzi z Azji (Japonia, Chiny).

 krwica kanadyjska  Sanguinaria canadensis L. – roślina z Ameryki Północnej, stosowana w tamtejszej fitoterapii nieżytów układu oddechowego, zmian nowotworowych skóry i chorób pęcherzyka żółciowego. Hamuje powstawanie płytki nazębnej, dlatego ekstrakty dodawano niegdyś do wielu past i płynów do płukania jamy ustnej

 glistnik jaskółcze ziele  Chelidonium majus L., znany i skuteczny środek w leczeniu zastojów żółci, kolek żółciowych i nerkowych; alkaloidy są używane w produkcji leków cytotoksycznych i onkostatycznych. Typowy środek uspokajający, przeciwnerwicowy, rozkurczowy, żółciopędny i żółciotwórczy. Działa też przeciwbólowo i przeciwkaszlowo, podobnie jak kodeina. Roślina krajowa. Stosowana w formie naparu Infusum Chelidonii (1 łyżeczka na 1 szklankę wrzącej wody, pić po 50-100 ml 2-3 razy dziennie) i nalewki – Tinctura Chelidonii 1:3 lub 1:5 – 2-3 razy dziennie po 3-5 ml.

Patrz również: https://rozanski.li/?p=297, https://rozanski.li/?p=212; https://rozanski.li/?p=892

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.