Jump to content

Recommended Posts

Liść brzozy – Folium Betulae

Niedawno wspomniałem zastosowanie brzozy – Betula, dziś nieco więcej o właściwościach leczniczych liści tego drzewa.

http://luskiewnik.pl/blog/wp-content/uploads/2008/02/LibrzozyFoliumBetulae_14EFD/betula_pendula_thumb.jpg
Folium Betulae – liść brzozy, maj 2008 r., Swarzędz.

Liście brzozy są surowcem farmakopealnym i łatwo dostępnym, zarówno ze stanu naturalnego, jak i w sklepach zielarskich. Liść może być zbierany od maja do czerwca, z dwóch gatunków brzozy: brzoza brodawkowata (zwisła, biała) – Betula verrucosa Ehrh. (Betula pendula Roth., Betula alba L.) i brzoza omszona  Betula pubescens Ehrh. Składnikami czynnymi liści są flawonoidy 3-7%, a wśród nich hiperozyd – do 1,4%, rutozyd, kwercytryna, mirycetyna, kemferol, luteolina; fenolokwasy (kawowy, p-kumarowy, chlorogenowy), garbniki katechinowe – 9%, sole mineralne – 4%, olejek eteryczny – 0,05-0,15%, saponiny – 3-3,2%. Ważnym składnikiem liści brzozy są także: betulina C30H50O2, która należy do triterpenów lupanowych (lupan) oraz kwas betulinowy, powstający z betuliny, lecz zamiast grupy hydroksymetylowej zawierający grupę karboksylową. Oba składniki są w większym stężeniu w korze brzozy. Zgodnie z Farmakopeą Polską VI Folium Betulae powinien zawierać nie mniej niż 1,5% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd C21H20O12.

http://luskiewnik.pl/blog/wp-content/uploads/2008/02/LibrzozyFoliumBetulae_14EFD/betula_verrucosa_thumb.jpg
Brzoza biała – Betula alba L., maj 2008 r., Krosno

Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z liści brzozy wzmagają wydzielanie moczu i potu, a wraz z nimi chlorku sodu i zbędnych oraz szkodliwych metabolitów azotowych, zatem mają właściwości przeciwobrzękowe i przeciwartretyczne. Wykazują również działanie odkażające drogi moczowe oraz odtruwające. Flawonoidy i triterpeny hamują cyklooksygenazę prostaglandynową i lipooksygenazę, przez co działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Długotrwale podawane mogą powodować rozkruszanie złogów moczanowych i wypłukiwanie piasku moczowego z dróg moczowych.

Liście brzozy są składnikiem gotowych preparatów płynnych, granulatów i mieszanek ziołowych suchych przeciwcukrzycowych, regulujących przemianę materii, żółciopędnych i urologicznych. Niektóre służą do leczenia stanów zapalnych gruczołu krokowego.

W aptekach i sklepach zielarskich jest do nabycia konserwowany i pasteryzowany sok z brzozy –Succus Betulae, który można wykorzystać do kuracji wzmacniających, moczopędnych i odtruwających. Sok taki należy pić regularnie, przynajmniej 2 razy dziennie po 100-150 ml, przez 2-3 tygodnie.

Napar z liści brzozy – Infusum Fol. Betulae: 1-2 łyżki rozdrobnionych liści zalać 1-2 szklankami wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na ok. 30 minut, przecedzić. Wypić 200-400 ml naparu małymi porcjami w ciągu dnia. Dr R. Franck (1939 r.) zalecał herbatkę z liści brzozy w proporcji 10 g surowca na 100 g wrzącej wody; w ciągu dnia wypić 2-5 filiżanek naparu.

Intrakt ze świeżych liści – Intractum Betulae: 1 część świeżych rozdrobnionych liści zalać 3-5 częściami gorącego alkoholu 40-60%, macerować minimum 7 dni, przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody.

Wg FP VI dawka jednorazowa Folium Betulae w odwarze wynosi 2-3 g, dobowa 6-9 g. Nie polecam jednak odwarów, bowiem gotowanie może przyśpieszać rozkład leczniczych i odżywczych składników. Ponadto nie ma obawy przedawkowania przetworów z liści brzozy.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • Uzdrawiająca moc brzozy

    2016-04-13

     

     13 komentarzy

    http://michaltombak.pl/data/blog/43_1000x1000.jpg

    „Jeśli w przyrodzie jest choroba, to w przyrodzie trzeba szukać na nią lekarstwa”

    Hipokrates

    „Uzdrawiająca moc natury, pomóż sobie sam”

     

    Żyjemy w otoczeniu najróżniejszych energii. Energiami „przesycone" jest wszystko – dom, w którym mieszamy, miejsce naszej pracy, ulice, po których chodzimy i rzeczy, których używamy… Nasz świat ma charakter energetyczny i dlatego nie ma w nim ani jednego „pustego”, niewypełnionego energiami miejsca. Energie te są żywe. Poruszają się, wibrują, przenikają jedna do drugiej…
    Energetyczne wpływy człowiek odczuwa całym ciałem – skórą, mięśniami, zakończeniami nerwowymi… Niestety nasz układ energetyczny i nerwowy najbardziej niszczą permanentny stres i napięcie nerwowe. Istnieje wiele sposobów na „rozładowanie” stresu, jedne mniej, a inne bardziej skomplikowane.  Pod względem „rozładowania napięcia” wyjątkowo skuteczna jest moc drzew, a w szczególności brzozy.

    Nie przypadkiem syberyjscy znachorzy nazywali brzozę drzewem naznaczonym Bogiem, wykazywała ona, bowiem wyjątkowo mocne właściwości lecznicze.  Mówi się, że jest to jedyne drzewo, w które nigdy nie uderza piorun. 

    Od czasów starożytnych brzoza uważana jest za symbol Matki Ziemi, drzewo mądrości i wieczności, która potrafi wyleczyć nie tylko nasze ciało, a również i duszę. W dawnych czasach, aby poprawić stan swojego zdrowia ludzie korzystali z uzdrawiającej mocy drzew. Możemy robić to również dzisiaj szczególnie, że w wyniku postępu cywilizacyjnego oddalamy się od natury, rozrywając więzi z przyrodą, które od milionów lat nas z nią ściśle łączą.

    Z uzdrawiającej mocy brzozy możemy korzystać w sposób prosty. 

    Należy stanąć tyłem do drzewa, dotknąć ją głową i całym ciałem, objąć rękoma. Zamknąć oczy i spróbować o niczym nie myśleć. Po kilku minutach poczujecie, jak „życiodajna” energia przenika do Waszego organizmu.

    W takiej pozycji należy przebywać od 3 do 5 minut. Następnie należy stanąć przodem do drzewa, lekko dotknąć pnia policzkiem i „przylgnąć” do niego, obejmując rękoma (również od 3 do 5 minut)

    Tym razem poczujcie, jak drzewo wyciąga z Was „ciężar psychiczny”.

    Uzdrawiająca moc brzozy.

    Brzoza to jedno z najpiękniejszych polskich drzew i każda jego część niesie człowiekowi zdrowie.


    - liście, pączki, kora, sok, a nawet rosnąca na niej huba, od dawna słyną ze swoich właściwości leczniczych (przeciwzapalnych, antygrzybicznych, antynowotworowych itd.)

    Brzoza to jedyne drzewo, które ma białą korę. Zawdzięcza ją zawartości betuliny. Betulina jest znana, jako substancja przeciwzapalna, antyoksydacyjna, antywirusowa, żółciopędna, podwyższa odporność organizmu, łagodzi napięcie psychiczne, chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem toksynami, działa przeciwalergicznie itd. Właściwości lecznicze betuliny dają naukowcom nadzieję na wykorzystanie jej do otrzymania wielu nowych preparatów leczniczych.

    **Liście brzozy.

    W składzie liści znajdują się: flawonoidy, substancje garbnikowe, saponiny, kumaryny, karoteny, kwasy organiczne m.in kwas askorbinowy, olejki eteryczne, sole mineralne takie jak: związki potasu, wapnia, żelaza, manganu, cynku i magnezu. W liściach również znajduje się srebro, dzięki czemu min, kiedy znajdujemy się w brzozowym zagajniku, wyjątkowo łatwo jest nam oddychać.

    Napar z liści brzozy.

    Napar z młodych liści brzozy ma działanie: moczopędne, bakterio i grzybobójcze, napotne, przeciwzapalne (reumatoidalne zapalenie stawów), mogą być stosowane, jako miękkie oczyszczanie układu moczowego. Oczyszcza organizm z toksyn m.in. metali ciężkich. Posiadają wysoką zawartość naturalnej witaminy C i PP. Szczególne właściwości lecznicze wykazują młode listki, pokryte substancją żywiczną, należy je pozyskiwać, od końca kwietnia do końca maja, ponieważ w tym okresie są najbardziej wartościowe. Najlepiej zbierać liście w lesie lub w znacznym oddaleniu od jeżdżących samochodów.

    Przygotowanie naparu z liści brzozy:

    2 garści młodych listków brzozy umyć pod bieżącą, zimną wodą. Wsypać do termosu. Zalać 0,5-0,7L wrzątku i pozostawić na noc. Wypić w ciągu dnia, nie więcej niż ½ szklanki jednorazowo. Napar ma gorzki smak, więc można posłodzić niewielką ilością miodu. Przypominam, aby temperatura naparu przy dodawaniu miodu nie przekraczała 45 stopni. 

    Przy zapaleniu gruczołu krokowego, przeroście prostaty należy przygotować następujący napar z liści brzozy.

    1 garść młodych liści brzozy umyć pod bieżącą zimną wodą, wsypać do termosu i zalać 0,5L wrzątku, dodać szczyptę sody oczyszczonej i odstawić na 2 godziny. Pić po ¾ szklanki 3 – 5 razy w ciągu dnia na pół godziny przed posiłkiem lub pół godziny po posiłku.

    **Pączki brzozy:

    Posiadają właściwości moczopędne, żółciopędne, odkrztuśne, dlatego stosowane są przy bronchicie, chorobach dróg moczowych, a także przy bolesnych miesiączkach, wrzodach żołądka, zapaleniu pęcherza moczowego cukrzycy. Posiadają właściwości przeciwpasożytnicze.

    Uwaga!  Napar z pączków brzozy nie należy spożywać przy chronicznej chorobie nerek, kamieniach w woreczku żółciowym i w czasie ciąży.

    W skład pączków brzozy wchodzą: kwasy organiczne, wapń, potas, magnez, żelazo, witamina PP, witamina C.

    Pączki brzozy należy zbierać wiosną, pod koniec kwietnia, dopóki nie są jeszcze „odkryte”, w czasie, kiedy zaczyna się tłoczenie soków w górę pnia, do gałęzi. Pączki suszymy na powietrzu lub w suszarkach przy temp 25-30 stopni i po wysuszeniu przechowujemy w szklanych słoikach lub papierowych torebkach. Suszone pączki brzozy można również nabyć w aptece zielarskiej.

    Przygotowanie:

    1. 10g suszonych pączków brzozy zmielić np. w młynku do kawy, zalać szklanką wrzątku i gotować na małym ogniu 12-15 minut. Odcedzić i otrzymany roztwór uzupełnić przegotowaną, ciepłą wodą do zawartości 200ml. Przechowywać w lodówce. Pić po 1 stołowej łyżce 3 razy dziennie na 20 minut przed posiłkiem.
    1. Dwie stołowe łyżki świeżych pączków brzozy umyć pod zimną, bieżącą wodą. Wsypać do termosu i zalać dwoma szklankami wrzątku. Odstawić na 6-8 godzin. Pić w ciągu dnia. Nie więcej niż po ½ szklanki jednorazowo.
    1. Pączki brzozy na spirytusie. Pączki brzozy ( świeże lub suszone) zalać spirytusem, w proporcji: na 1 część pączków, 5 części spirytusu. Odstawić na 10 dni w ciepłym, ciemnym miejscu. Spożywać po jednej łyżeczce 3 razy dziennie na 20 minut przed posiłkiem. Wskazane przy następujących dolegliwościach: gruźlica, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, bólach głowy i migrenie, miażdżycy naczyń krwionośnych, reumatyzmie, artretyzmie i innych chorobach narządu ruchu.  Nalewkę można również stosować zewnętrznie przy grypie i przeziębieniu – wtedy należy natrzeć ciało chorego, spowoduje to obfite pocenie, obniżenie gorączki i złagodzi ból mięśni.

    **Huba (brzozowy czyr)

    Na pniach brzozy rośnie czarna huba nazywana brzozowym czyrem. Jest to pasożyt drzewa, który wysysa z niego życiodajne substancje. Tak jak pisałem wcześniej, brzoza jest niezwykle bogata w składniki takie jak: saponiny, garbniki, sole mineralne, olejki eteryczne, kwasy organiczne, związki terpenowe w tym: inotodiol i lanosterol. Rosnąca na pniu brzozy huba wchłania je, a dodatkowo wytwarza jeszcze własne substancje lecznicze, dlatego jest tak nieoceniona w swoich właściwościach leczniczych. Od czasów starożytnych wykorzystywano brzozowy czyr do leczenia chorób układu pokarmowego (żołądka, wątroby, dróg żółciowych). Czyr z brzozy może mieć działanie przeciwnowotworowe, dzięki zawartości inotodiolu i lanosterolu. We wczesnym stadium raka stosowanie huby hamuje rozrost guzów nowotworowych, jednak warto wiedzieć, że kuracja z huby może być stosowana, jako terapia wspomagająca, po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Huba wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wzmacnia ona również pracę układu immunologicznego, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe.

    W medycynie ludowej już dawno stosowano hubę przy chorobach nowotworowych, ponieważ zauważono, że w tych miejscowościach, gdzie zamiast herbaty pito napar z huby, choroby nowotworowe były spotykane bardzo rzadko.

    Podaję jeden z przepisów na zastosowanie huby, przy terapii wspomagającej leczenie chorób nowotworowych:

    Wysuszony grzyb (można kupić w sklepach zielarskich), zetrzeć na tarce lub zmielić (100 g), zalać przegotowaną wodą 500 ml (nie więcej niż o temp 50 stopni C) i odstawić na 48 godzin. Następnie odcedzić i pić po ¾ szklanki 3 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem. Tak przygotowany wyciąg spożywać, co drugi dzień przez miesiąc.

    Uwaga! W trakcie kuracji wyciągu z huby nie należy jeść cukru, dżemów, słodyczy, lodów oraz syntetycznych witamin A, E, K, D, witamin grupy B, również tłustych gatunków mięsa, wyrobów wędzonych, potraw pikantnych.
    Należy jeść produkty mleczno-kwaśne - maślankę, kefir, zsiadłe mleko. Ryby, najlepiej mrożone, mięso z indyka i kurczaka, różne gatunki kasz. Warzywa takie jak: czosnek, cebula szczypiorek, marchew, burak, zielony groszek, kapustę świeżą i kiszoną, brokuły, kalafior.

    Kolejny przepis godny polecenia:
    Jest to kąpiel wzmacniająca układ nerwowy, przydatna przy chorobach skóry takich jak łuszczyca, może być również stosowana w profilaktyce choroby nowotworowej ( po konsultacji z lekarzem prowadzącym)

    Składniki:
    3 garści liści z brzozy
    2 torebki herbaty z rumianku
    1/2 szklanki proszku z huby brzozowej
    Przygotowanie: ·Do garnka wlać litr wrzątku, wrzucić do niego 2 torebki rumianku, nakryć pokrywką i odczekać 10 minut. Następnie dodać do tego 2 garści umytych liści brzozy, przykryć pokrywką i znów odczekać 10 minut. Później wsypać ½ szklanki sproszkowanego brzozowego czyru, przykryć i odstawić jeszcze na kolejne 20 minut. A potem odcedzić i wlać do wanny. Temperatura kąpieli: 37-42 stopnie. Długość kąpieli: 15-20 minut

    Życzę zdrowia,

    Wasz Michał Tombak.

     

     

     

     

 13 komentarzy

 By komentować Zaloguj się jeśli nie masz konta Zarejestruj się

  • http://michaltombak.pl/data/client/awatar-def.jpg
    Antoś2016-04-13
    bardzo dziękuję !! Natura. Jesteśmy częścią niej. Z wyrazami szacunku 🙂
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/awatar-def.jpg
    bez podpisu2016-04-14
    Panie Profesorze, czy mógłby Pań wyjaśnić dlaczego po piciu soku z brzozy kilka osób z mojej rodziny dostało wysypki? Czy to oznaka oczyszczania? Ja natomiast jestem właśnie podczas kuracji oczyszczania z pasożytów i w tym okresie zaczęły się u mnie również palpitacje serca. Czy to może mieć ze sobą jakiś związek? Pozdrawiam serdecznie 🙂
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/736.jpg
    Michał Tombak2016-04-14
    Witam, ponieważ sok z brzozy oczyszcza organizm min z toksyn więc u osób u których stężenie toksyn w organizmie jest znaczące to przeważnie występuje wysypka a więc trzeba zastanowić się nad oczyszczaniem organizmu. Czasami przy kuracji oczyszczania z pasożytów występuje arytmia lub palpitacje serca. Po 7 dniach powinno to zniknąć. Związane jest to z tym, że pasożyty zaczynają się "bronić" i produkują do krwi substancje "trujące" co może powodować palpitacje serca. Nie wiem jaką Pani robi kurację oczyszczania z pasożytów. Jeśli wskaże Pani mi kurację to powie co robić aby te objawy zlikwidować. Życzę zdrowia 🙂
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/796.png
    Slawomir2016-04-14
    Panie Profesorze. Wraz z nadejściem wiosny,brzoza potrafi jednak niejednemu alergikowi bardzo dokuczyć.Obecnie jest apogeum kwitnienia wiec zaczęło się kichanie,swędzenie oczu,katar lub uczucie zatkanego nosa.Co począć?Jak z tym walczyć?I jak ją pokochać...?:-)
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/736.jpg
    Michał Tombak2016-04-14
    Proszę Pana, przeważnie alergia jest spowodowana tym, że wątroba nie jest w stanie wyprodukować odpowiednich antyalergenów. W podobnych przypadkach zawsze radzę wyczyścić wątrobę i jelito grube. Z góry uprzedzam, że nie jest to łatwe ale po kilku czyszczeniach wątroby u większości osób alergia na pyłki znika a więc życzę powodzenia!
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/843.jpg
    Monika2016-04-15
    Panie Profesorze, a jak długo powinna trwać kuracja z liści brzozy ?? Serdecznie pozdrawiam 😉
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/736.jpg
    Michał Tombak2016-04-16
    Pani Moniko, liście brzozy trzeba pić do połowy maja. Najbardziej wartościowe są małe liście pokryte "błonką żywiczną". Na zmianę liściom brzozy "przychodzi" pokrzywa a następnie liście czarnej porzeczki, agrestu, jeżyny, maliny itp itd. W naturze jest bardzo dużo leków 🙂 Najważniejsze, żeby wody na napary nie zabrakło :):) Życzę zdrowia i pozytywnych emocji 🙂
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/awatar-def.jpg
    Alex2016-04-16
    Panie Profesorze,czy mógłby Pań polecić jakieś skuteczne sposoby na wyleczenie trądziku. Serdecznie pozdrawiam.
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/736.jpg
    Michał Tombak2016-04-17
    Penie Alex, proszę o zadanie pytania poprzez wiadomość prywatną.
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/awatar-def.jpg
    bez podpisu2016-04-16
    Panie Profesorze, czy prawdą jest, że dym z brzozy leczy gronkowca? Jeśli tak jak wykonać taki zabieg? Serdecznie pozdrawiam.
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/737.jpg
    Admin2016-04-17

    Dzień dobry 🙂

    Jako odpowiedź zacytuję rozmowę fanek Pana profesora przeprowadzoną pod skrótem artykułu o uzdrawiającej mocy brzozy, zamieszczonego na FB, cytuję:

    Anna Maroń:

    Miałam gronkowca złocistego w zatokach który bardzo mi dokuczał. Nie pomogło nic. W książce Profesora wyczytałam o ognisku brzozowym. Tak też zrobiłam. Pomogło natychmiast. Z całego serca dziękuję za tak proste i cenne rady. W końcu jestem zdrowa!! A po gronkowcu ani śladu. DZIĘKUJĘ i pozdrawiam

    Dorota Konieczna:

    Co to jest ognisko brzozowe. ?

    Anna Maroń:

    Rozpaliłam ognisko normalne i dorzucałam do niego wilgotną! korę brzozy. Ognisko przygasa ale jest dużo dymu który wdychałam:) wszystko. Można też polany brzozowe ale zimą nie ma więc wzięłam korę.

    koniec cytatów.

    Admin: przepis można odnaleźć w książce "Droga do zdrowia" na stronie 258. Z pozdrowieniami 🙂

     
  • http://michaltombak.pl/data/client/awatar-def.jpg
    małaja2016-11-27
    Panie Profesorze,czy osoba uczulona na pyłki brzozy może wdychać dym z kory tego drzewa ?
     
  • http://michaltombak.pl/data/client/736.jpg
    Michał Tombak2016-11-27
    Drogi Fanie, drewno powinno być wilgotne a czas kuracji trwać kilka minut. Wąchanie dymu z brzozy to kuracja na gronkowca złocistego - Staphylococcus aureus , który "zamieszkuje" w oczach, nosie. U osób uczulonych na pyłki brzozy, które przeprowadzały tę kurację nie zaobserwowano efektów ubocznych ale każda reguła ma wyjątki. Z racji tego, że nie wiem w jakim celu chce Pani zastosować tę kurację więc nie mogę dokładniej odpowiedzieć na Pani pytanie. PS. Radzę przeczytać artykuł "Układ odpornościowy - fundament zdrowia", link: http://michaltombak.pl/blog/49-uklad-odpornosciowy-fundament-zdrowia.html. Życzę zdrowia,
  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.