Jump to content

Recommended Posts

Cykoria podróżnik – Cichorium intybus L. w praktycznej fitoterapii

Cykoria podróżnik – Cichorium intybus Linne zaliczana jest do rodziny złożonych (Compositae). Rośnie pospolicie na łąkach, pastwiskach, przy drogach, na miedzach i nieużytkach. Surowcem zielarskim jest kwiat, całe ziele i korzeń – Flos, Herba et Radix Cichorii. Jest to surowiec farmakopealny (korzeń). Dostępny w sklepach zielarskich.

http://luskiewnik.pl/blog/wp-content/uploads/2008/02/CykoriapodrnikCi.wpraktycznejfitoterapii_1396A/cichorium_intybus_thumb.jpg
Cichorium intybus L. – kwiat, Beskid Niski, okolice Polan, 17 sierpień 2008 r.

Napar z kwiatu działa przeciwzapalnie, nawilżająco, odżywczo, słabo antyseptycznie. Nadaje się do przemywania podrażnionej skóry i oczu przy stanach zapalnych. Wspomaga leczenie wyprysków. Znosi obrzęk pod oczami, poprawia krążenie oczne, usuwa objawy zmęczenia oczu (okłady z naparu). Podawany dzieciom z miodem wrzosowym działa uspokająco i przeciwstresowo oraz łagodząco na kaszel i nieżyt gardła oraz oskrzeli przy przeziębieniu, grypie, anginie. Dobrze pielęgnuje skórę suchą, z wypryskami i trądzikiem różowatym. Wzmacnia śródbłonki naczyń krwionośnych. Łagodzi objawy rumienia. Podawany doustnie działa moczopędnie. Jest bezpieczny w użyciu, nie ma ryzyka przedawkowania. Nadaje się do sporządzania mieszanek herbat aromatyczno-smakowych.

Ziele podróżnika zawiera więcej fenolokwasów, laktonów, kumaryn i glikozydów flawonoidowych, przez co silnie odziałuje na przewód pokarmowy. Wzmaga wydzielanie żółci. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Reguluje wypróżnienia.  Wzmaga diurezę i odtruwanie ustroju. Pobudza przmianę materii. Wpływa ochronnie na miąższ wątroby, działa silniej przeciwbakteryjnie niż kwiat.

Wyciągi z korzenia cykorii działaja żółciotwórczo, żółciopędnie, moczopędnie, trawiennie, prebiotycznie i hipoglikemicznie. Nadają się do leczenia cukrzycy, zaburzeń przemiany materii, do odbudowy mikroflory przewody pokarmowego (prebiotyk – inulina). Zapobiega zaparciom. Łagodzi objawy cukrzycy i zatruć metabolicznych. Nasila detoksykację. Odwar z korzenia działa łagodząco i nawilżająco na skórę i błony śluzowe. Rozdrobniony i uprażony korzeń służy do sporządzania kawy (można mieszać z orzeszkami bukowymi, orkiszem, rozdrobnionymi żołędziami i in.).  Zalecany do leczenia dyskinezy dróg żółciowych, profilaktyki i łagodzenia kamicy żółciowej. Ponadto intrakt z korzenia, odwar z korzenia służy do kuracji odtruwających i regenerujących wątrobę. Szczególnie warto łączyć (przy chorobach wątroby i dróg żółciowych) cykorię z karczochem (cynaryna, preparat Cynarex), kurkumą (preparat solaren, kurkumina), ostropestem (sylimaryna), rzepikiem (ziele), dziurawcem (ziele), glistnikiem (ziele), maczkiem kalifornijskim (ziele), kocanką (ziele, kwiatostan). Korzeń cykorii jest bogaty w inulinę, laktony seskwiterpenowe, flawonoidy, hydroksykumaryny, kwasy fenolowe, trójterpeny i glikozydy fenolowe.

Przetwory z cykorii można podawać dzieciom i kobietom  w ciąży.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.