Jump to content

Kora dębu


Recommended Posts

 

Kora dębu - właściwości zdrowotne, zastosowanie, przeciwwskazania, cena. Napar z kory dębu

Natura dostarcza niezliczonych składników zdrowotnych i pielęgnacyjnych, z których wiele było używanych od wieków. Od zawsze kora dębu była jednym z takich składników, oferując szeroki wachlarz korzystnych właściwości zdrowotnych. Przeczytaj, jakie korzyści dla naszego organizmu płyną ze stosowania kory dębu oraz w jaki sposób można ją przygotować 

 

SPIS TREŚCI

 

Kora dębu – co to takiego?

Kora dębu (łac. Quercus cortex) jest pozyskiwana z kilku rodzajów dębu, zarówno z dębu szypułkowego (Quercus robur), bezszypułkowego (Quercus petrea) oraz dębu omszonego (Quercus pubescens). Gatunki te należą do rodziny bukowatych (Fagacaeae).

Dęby rosną praktycznie w całej Europie, zachodniej Azji i Stanach Zjednoczonych. W Polsce, największą grupę dębów stanowią dęby szypułkowe. Surowcem zielarskim, który jest pozyskiwany z dębu jest kora oraz liść. Kora dębu jest gładka, lśniąca i ciemnobrązowej barwy. Liście są klapowane, skrętoległe. Kwiaty kwitnące od kwietnia do maja. Z owoców dębu, tzn. żołędzi, przyrządza się m.in.: kawę.

Ogólnie, gatunki z rodzaju Quercus są ważnymi roślinami leczniczymi. Gatunki te od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej do leczenia różnych chorób. Mieszkańcy w wielu rejonach świata stosują je, jako środki antyseptyczne i do leczenia zaburzeń przewodu pokarmowego, takich jak biegunka i hemoroidy. Kora dębu posiada duże znaczenie i jest szeroko stosowana w medycynie jako środek antyseptyczny i hemostatyczny, stosowany w leczeniu bólu zęba i gastropatii, a także jako środek uspokajający w stanach zapalnych i jako środek leczniczy w oparzeniach.

Kora dębu może być suszona i mielona na proszek do stosowania miejscowego i doustnego. Uważa się, że stosowanie miejscowe hamuje stan zapalny i łagodzi swędzenie skóry, podczas gdy herbata z kory dębu jest stosowana w leczeniu:

 1. biegunki,
 2. przeziębienia,
 3. bólu gardła,
 4. zapalenia oskrzeli,
 5. utraty apetytu,
 6. zapalenia stawów.

Za jej właściwości lecznicze odpowiada wiele związków występujących naturalnie w korze dębu, zwłaszcza garbniki. Co ciekawe, wysoka zawartość garbników w niektórych winach jest zwykle wynikiem starzenia wina w dębowych beczkach.

 

Kora dębu – bogactwo garbników

Kora dębu może zawierać do 20% garbników w zależności od rodzaju i czasu zbioru. Garbniki to złożone substancje chemiczne pochodzące z kwasów fenolowych (czasami nazywanych kwasem garbnikowym). Zaliczane są do związków fenolowych, które występują w wielu gatunkach roślin ze wszystkich stref klimatycznych i na całym świecie.

Garbniki są to duże cząsteczki, które łatwo wiążą się z białkami, celulozą, skrobiami i minerałami. Te powstałe substancje są nierozpuszczalne i odporne na rozkład. Garbniki występują w wielu gatunkach drzew iglastych, liściastych a także w wielu rodzinach roślin kwitnących.

Taniny, czyli garbniki roślinne występują powszechnie w korze drzew, drewnie, liściach, pąkach, łodygach, owocach, nasionach, korzeniach i galasach roślin. We wszystkich tych strukturach roślin garbniki pomagają chronić poszczególne gatunki roślin.

Taniny, które gromadzą się w korze drzew, chronią drzewo przed zakażeniem bakteriami lub grzybami. W tym przypadku taniny wytrącają enzymy i inne wydzieliny białkowe z bakterii i grzybów, nie pozwalając tym samym organizmom na zainfekowanie drzewa.

Garbniki działają ściągająco, czyli są środkami, które wiążą się z białkami w skórze w celu zwężenia tkanek ciała, a tym samym zwężenia porów i wysuszenia podrażnionych obszarów skóry. W szczególności wykazano, że garbniki pochodzące z kory dębu hamują uwalnianie związków zapalnych. Mogą również wykazywać właściwości przeciwbakteryjne, wiążąc się z białkami zaangażowanymi we wzrost bakterii.

Te specyficzne właściwości garbników są odpowiedzialne za możliwe miejscowe zastosowanie kory dębu w leczeniu podrażnień i ran skóry. Hemoroidy lub obrzęk żył wokół odbytu są czasami leczone poprzez kąpiel w wodzie zmieszanej z proszkiem z kory dębu w celu wysuszenia ran. Kora dębu jest również używana ze względu na swoje właściwości ściągające i przeciwbakteryjne na rany, podrażnione dziąsła i zęby oraz oparzenia zagrożone infekcją

Kora dębu – właściwości antyoksydacyjne

Niektóre związki zawarte w korze dębu, takie jak elagitaniny i roburyny, mogą działać jako przeciwutleniacze. Są to związki, które chronią organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez reaktywne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Uważa się, że aktywność przeciwutleniająca tych związków poprawia zdrowie serca i wątroby i prawdopodobnie zapewnia działanie przeciwnowotworowe.

Niemniej jednak prowadzone są różne badania odnoszące się do antyoksydacyjnego działania kory dębu. Badanie przeprowadzone na elagitaninach z kory dębu wykazało, że szczury, które otrzymywały ekstrakt z kory dębu przez 12 tygodni podczas spożywania diety wysokotłuszczowej o wysokiej zawartości węglowodanów, doświadczyły poprawy funkcji serca i wątroby w porównaniu ze szczurami, które nie otrzymywały ekstraktu.

Z kolei inne badanie z udziałem 75 osób dorosłych z przejściową niewydolnością wątroby wykazało, że osoby, które przyjmowały ekstrakt z kory dębu przez 12 tygodni, miały znacznie lepszą poprawę wskaźników czynności wątroby w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały suplementu. Jednak dostępność elagitannin i ich produktów ubocznych w organizmie różni się w zależności od osoby. Dlatego kora dębu może nie zapewniać wszystkim takich samych korzyści. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania, aby zrozumieć bezpieczeństwo długotrwałego stosowania produktów z kory dębu

Kora dębu – właściwości zdrowotne

Kora dęby wykazuje trzy główne działania na organizm człowieka: ściągające, antyseptyczne oraz moczopędne. Ściągające działanie białego dębu wynika z dużej zawartości garbników w korze. Środek ściągający działa poprzez obkurczanie lub uciskanie tkanek ciała, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Jest to dobre do leczenia krwawień wewnętrznych i biegunki, a także krwawień zewnętrznych, hemoroidów, żylaków i innych chorób skóry, takich jak oparzenia i otarcia. Właściwości przeciwzapalne tego ziołowego suplementu są związane z jego działaniem ściągającym i antyseptycznym.

Jako środek antyseptyczny, dąb może zwalczać infekcje wewnątrz i na zewnątrz ciała, również z powodu działania garbników. Wiążą się one z białkami w tkankach organizmu, a tym samym zapobiegają szkodliwym bakteriom. Wiadomo, że infekcje pęcherza, choroby weneryczne, infekcje pochwy i czerwonka ulegają poprawie przy stosowaniu kory dębu w postaci nalewki lub herbaty, a także w kapsułkach ze sproszkowanej kory. Infekcje skórne na powierzchni ciała można złagodzić dodając korę dębu do wody do kąpieli lub stosując napar lub ekstrakt na problematyczny obszar.

Inne korzystne właściwości kory dębu obejmują działanie moczopędne, które może poprawić zdrowie pęcherza i pomóc pozbyć się kamieni nerkowych i żółciowych. Stwierdzono również, że zioło to ma właściwości przeciwrobacze. Dzięki temu jest skuteczny przeciwko pasożytom, takim jak owsiki, które mogą atakować przewód pokarmowy. W leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych dzięki zawartym w niej saponinom może działać wykrztuśnie, pomagając pozbyć się flegmy i śluzu.

 

Kora dębu – wpływ na skórę głowy i włosy

Wiadomo, że kora dębu posiada właściwości kojące, co może przynieść korzyści osobom cierpiącym na suchą, łuszczącą się skórę głowy. Stosowana miejscowo może pomóc w zwalczaniu problematycznej skóry, w tym skóry głowy. Kora dębu, stosowana jest często ze względu na pomoc w zmniejszeniu objawów zapalnych skóry głowy.

Jeśli chodzi o potencjalną infekcję, tanina zawarta w korze dębu powoduje działanie antyseptyczne. Oznacza to, że może aktywnie pomagać w zapobieganiu i zwalczaniu gromadzenia się bakterii. Lekarze często polecają korę dębu na różne schorzenia w oparciu o ten korzystny efekt.

Kora dębu jest również często polecana w celu usunięcia szorstkości włosów. Dotyczy to głównie włosów siwiejących lub siwych. Dlatego dla optymalnego zdrowia włosów należy stosować serum do włosów zawierające korę dębu w pielęgnacji włosów.

Kora dębu – stosowanie

Korę dębu można stosować jako napar, herbatka do picia, a także miejscowo. Przeczytaj jak prawidłowo przygotować korę dębu.

Napar z kory dębu

Przygotuj 1-3 łyżeczki kory dębu i zalej 200 ml gorącej przegotowanej wody. Odstaw na 10-15 minut, a następnie odcedź. Napary z kory dębu są zwykle stosowane zewnętrznie.

Herbata z kory dębu

Wlej 1 szklankę (200 ml) wody na 1 łyżeczkę kory dębu. Podgrzewaj przez 10 minut, następnie pozostaw pod przykryciem na kolejne 10 minut, odcedź i wypij.

Odwar z kory dębu do użytku zewnętrznego

Wlej 1 litr zimnej wody na 2 płaskie łyżki (około 5g) kory dębu , zagotuj i gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Po tym czasie odstawiamy na 15 minut, a następnie przecedzamy. Tak przygotowany wywar można wykorzystać do mycia skóry i przygotowania okładów.

Płyn do płukania ust z kory dębu

Wlej 1 szklankę (200 ml) zimnej wody na 2 płaskie łyżki (około 5 g) kory dębu , zagotuj i gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Odstaw na kolejne 15 minut, a następnie odcedź. Tak przygotowany wywar może służyć do płukania jamy ustnej i gardła kilka razy dziennie.

Kąpiel z kory dębu

Wlej 2 litry wrzącej wody na 4 pełne łyżki (około 15g) kory dębu. Gotuj na wolnym ogniu przez około pół godziny, a następnie odstaw do ostygnięcia na 10 minut. Po tym czasie odcedź i wlej do wanny wypełnionej do 1/3 wodą o temperaturze 38 ° C. Kąpiel powinna zająć około 15 minut.

Kora dębu – przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania kory dębu (kiedy nie należy przyjmować kory dębu) to:

 1. ciąża lub karmienie piersią - nie ma wystarczających badań medycznych, aby stwierdzić, czy kora dębu jest bezpieczna dla kobiet w ciąży lub dzieci karmiących piersią,
 2. choroby serca - osoby z chorobami serca nie powinny używać kory dębu,
 3. choroby skóry lub oparzenia z dużymi obszarami uszkodzonej skóry - osoby z otwartymi ranami, nie powinny brać kąpieli z kory dębu,
 4. egzema - kora dębu może dodatkowo podrażniać zaognione miejsca na skórze,
 5. hipertonia - jest to stan, który powoduje napięcie mięśni. Osoby z hipertonią nie powinny przyjmować kory dębu,
 6. choroby nerek lub wątroby - kora dębu może powodować pogorszenie problemów zdrowotnych związanych z nerkami i wątrobą, szczególnie gdy jest stosowana przez dłuższy czas,
 7. problemy żołądkowo - jelitowe – wysokie stężenie tanin w korze dębu (8% do 10%) może powodować zaburzenia żołądkowo - jelitowe u niektórych osób
 • Świetnie 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.