Jump to content

Miedź


Mariusz
 Share

Recommended Posts

Miedź – Cuprum (Cu) jako biopierwiastek i lek

Miedź wchodzi w skład metaloenzymów uczestniczących w procesach oksydacyjno-redukcyjnych (np. oksydaza cytochromowa, beta-hydroksylaza dopaminowa, dysmutaza ponadtlenkowa, oksydaza askorbinianowa, oksydaza lizynowa, tyrozynaza, oksydaza monoaminowa, galaktozylo-transferaza). Jest niezbędny w procesie transportu żelaza, syntezy kolagenu, tworzenia mieliny w tkance nerwowej, syntezy DOPA, w przemianach amin, w syntezie melaniny, przy unieczynnianiu wolnych rodników. Około 60% miedzi zawartej w osoczu jest związane z ceruloplazminą. Ceruloplazmina jest glikoproteiną zawierajacą 78% cukru i wiążącą 4 atomy miedzi na mol białka. Ma barwę niebieską. Masa cząsteczkowa 160 000. Prawidłowe stężenie ceruloplazminy we krwi wynosi 270-630 mg/l. Niedobór ceruloplazminy występuje w chorobie Wilsona. Ceruloplazmina jest potrzebna do utleniania jonów żelaza Fe II do Fe III i wbudowywania żelaza w hemoglobinę. Zapewnia uwalnianie żelaza z tkanek magazynujących (np. wątroby) i wbudowywanie go do transferyny (transportujące żelazo w osoczu).

W organizmie człowieka jest około 110-150 mg miedzi. Szczególnie dużo miedzi jest w wątrobie, mięśniach i mózgowiu. Poziom fizjologiczny miedzi we krwi 12-22 umol/l (80-140 ug/dl). Dzienne zapotrzebowanie na miedź wynosi 2-3 mg. Mleko krowie zawiera dwukrotnie mniej miedzi niż mleko kobiety, dlatego zaleca się uzupełnianie miedzi w diecie niemowlętom karmionym wyłącznie mlekiem krowim. Przyswajalność miedzi z pokarmu kształtuje się na poziomie 10-20%. Do pokarmów bogatych w miedź należą orzechy, podroby, wino, borówki, kawior, ryby. Cynk, fityniany, molibden, kadm, fruktoza, witamina C hamują wchłanianie miedzi.

We krwi miedź jest powiązana z  histydyną, treoniną i kwasem glutaminowym (chelaty). Miedź jest wydalana z ustroju głównie z żółcią. Z moczem wydalane jest około 5% miedzi.

Niedobór miedzi powoduje leukopenię (niedobór krwinek białych), niedokrwistość, wzrost stężenie cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia), zaburzenia mineralizacji kości i struktury chrząstek oraz tkanki łącznej właściwej.

Zespół Menkesa to wrodzony niedobór przenośnika błonowego miedzi. Miedź nie jest transportowana z jelit do krwi. Następuje wówczas zahamowanie wzrostu, demineralizacja kości, niedorozwój umysłowy, wypadanie i łamliwość włosów, niedokrwistość.

Chorobą genetyczną związaną z zaburzeniami przemian miedzi jest choroba Wilsona. W chorobie Wilsona miedź nie może być transportowana do żółci i wydalana (brak ceruloplazminy), przez co ulega ona kumulacji w narządach wewnętrznych, powodując zmiany zwyrodnieniowe, np. mięśni, układu nerwowego, wątroby. Zwiększone wydalanie miedzi z moczem (w chorobie Wilsona) powoduje z kolei uszkodzenie nerek.

Nadmiar miedzi wywołuje spadek hemoglobiny we krwi, uszkodzenie wątroby i nerek.

Niedobór miedzi w diecie prowadzi do zaburzeń neurologicznych (brak koncentracji, opóźniony rozwój psychiczny, zaburzenia pamięci), skórnych (zaburzenia wzrostu i dojrzewania włosów, paznokci), zaburzeń hematologicznych (niedokrwistość) i metabolicznych (hipercholesterolemia). Niedobór może być powodem spadku odporności na infekcje, zmian zwyrodnieniowych stawów i kości oraz spadku elastyczności skóry i naczyń krwionośnych. Miedź neutralizuje niektóre czynniki rakotwórcze i zapobiega chorobie niedokrwiennej serca

Źródłem miedzi w lekach i suplementach jest często siarczan miedzi. Siarczan miedzi to stary lek wymiotny, działający w dawce 500-600 mg. 20 g siarczanu miedzi jest już toksyczne dla człowieka. Objawy zatrucia siarczanem miedzi: ślinotok, ból brzucha wywołany skurczem jelit i żołądka, biegunka, wymioty (z zielonkawymi i niebieskimi masami), drżenie mięśni, sinica, hipotermia, niedokrwistość hemolityczna, żółtaczka hemolityczna, zatrzymanie moczu, zapaść, zatrzymanie serca w stanie skurczu, porażenie ośrodka oddechowego. Miedź w lecznictwie i suplementacji stosowana jest również w formie glukonianu, chlorku, pidolanu, cytrynianu i węglanu.

Sole miedzi są resorbowane ze skóry i błony śluzowej, szczególnie uszkodzonych. W większych stężeniach działają żrąco i wywołują martwicę. W niskich stężeniach działają ściągająco, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i pierwotniakobójczo. Działa też antykoncepcyjnie (wkładki, spirale). Wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku i łojotoku.

W XIX i na początku XX wieku stosowano octan miedzi Cuprum aceticum jako środek ściagający i przeciwzapalny na skórę i błony śluzowe. Cuprum aluminatum (lapis divinus), czyli kamień oczny stosowano w stężeniu 0,2-0,5% w leczeniu stanów zapalnych i infekcji oczu; ponadto jako zasypka na skórę na wypryski i stany zapalne.  Siarczan miedzi Cuprum sulfuricum (kamień siny CuSO4) w stężonych roztworach do przyżegania brodawek i owrzodzeń, a wewnętrznie w dawce około 0,5 g jako emeticum (środek wymiotny). W mieszance z azotanem srebra, walerianianem cynku i wyciągiem z pokrzyku wilczej jagody w formie pigułek – w leczeniu histerii i padaczki histerycznej. Roztwory z siarczanu miedzi (200 mg/200 ml wody) do szprycowania przy chorobach wenerycznych

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.