Jump to content

Recommended Posts

Rzepik – Agrimonia w fitoterapii

Mało popularnym ziołem w polskiej współczesnej fitoterapii jest rzepik pospolity  Agrimonia eupatoria L., które dawniej było nazywane „wątrobowym zielem”.
Obecnie mamy na rynku polskim jedynie 5 zarejestrowanych preparatów zawierających ziele rzepiku. Najbardziej znanymi preparatami złożonymi z rzepikiem są: Gastrogran, Zioła Szwedzkie, Uroporost i Prostapol.

 

Ziele rzepiku  Herba Agrimoniae jest sprzedawane w sklepach zielarskich w formie suszu.

Paracelsus używał rzepik do leczenia ran (ukąszeń). Bock stosował rzepik jako środek wykrztuśny, żółciopędny (oczyszczający wątrobę), przeciwgorączkowy i rozkurczowy. Przy chorobach wątroby zalecał rzepik również Matthiolus. Leclerc leczył rzepikiem stany zapalne gardła (np. u mówców i śpiewaków) i zaburzenia trawienne. Pick zalecił rzepik w leczeniu kamieni żółciowych.
Ziele rzepiku – Herba Agrimoniae pozyskiwane jest z gatunków: Agrimonia eupatoria L. (rzepik pospolity), Agrimonia odorata Mill. (rzepik wonny) i Agrimonia pilosa Ledeb. (rzepik szczeciniasty).

 
 
 
Ziele rzepiku zawiera olejek eteryczny (0,2%), garbniki katechinowe (3-5%), gorycze, flawonoidy (kwercetyna, kemferol, luteolina, apigenina), glikozyd – eupatorynę, trójterpeny (kwas ursolowy), cholinę, kwas nikotynowy, fitochinon, fitosterole, sporo krzemionki.

 

Flawonoidy i olejek eteryczny zwiększają produkcję i przepływ żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego i dwunastnicy. Garbniki i flawonoidy hamują stany zapalne i wysięki w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Garbniki działają lekko ściągająco i antyseptycznie. Łącznie wszystkie składniki mają potwierdzone doświadczalnie właściwości antybakteryjne i przeciwdrożdżakowe, dzięki czemu hamują nadmierną fermentację i procesy gnilne w jelitach. Dawniej zalecano przetwory z ziela rzepiku w leczeniu kamicy żółciowej i zastojów żółci różnego pochodzenia (atonia, infekcje). Rzepik zalecany był nawet w żółtaczce. Z uwagi na sporą zawartość garbników, ziele rzepiku stosowane jest do leczenia biegunki oraz do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych. Ponadto mocne odwary jako antisepticum (antyseptyczne) i antiphlogisticum (przeciwzapalne) na skórę i do płukania narządów płciowych.
Preparaty i dawkowanie.
Napar rzepikowy  Infusum Agrimoniae: 1-2 łyżki ziela na 200 ml wrzącej wody – wypić w ciągu dnia.
Odwar rzepikowy  Decoctum Agrimoniae: 1-2 łyżki ziela/200-220 ml wody; zewnętrznie do okładów, płukania i przemywania przy zapaleniu skóry i błon śluzowych, ponadto do lewatyw przy stanach zapalnych i hemoroidach odbytu.
Nalewka rzepikowa  Tinctura Agrimoniae 1:5: 5-10 ml 3 razy dziennie w niewielkiej ilości wody.
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.