Jump to content

Ukwap dwupienny


Recommended Posts

Ukwap dwupienny – Antennaria dioica (L.) Gaertner

Ukwap dwupienny (= “kocie łapki”, szarota rozdzielnopłciowa, szarota czerwona lub biała, kocanka rozdzielnopłciowa, kocanka czerwona lub biała, ukwap śliczny) – Gnaphalium dioicum Linne = Antennaria dioica (L.) Gaertner należy do rodziny złożonych Compositae = Asteraceae.  Rośnie w lasach iglastych, na polanach śródleśnych, przy drogach leśnych, na wzgórzach, wydmach i łąkach przyleśnych. Rozpowszechniony w naszym kraju na niżu, ale rzadka. W Szwajcarii Antennaria dioica (L.) Gaertn. (niem. Geimaines Katzenpfötchen; fr. Pied de chat dioique; ital. Sempiterni di montagna; retorom. Maimora cumina) jest rośliną pospolitą, szczególnie w kantonach południowych (druga połowa – południowa Szwajcarii). Jest byliną dwupienną, dorastającą do 35 cm wys. Łodyga kwiatowa wzniesiona, białofilcowato owłosiona. Liście przyziemne łopatkowato-odwrotnie-jajowate, tępe; liście górne równowąskie lub lancetowate, również białofilcowate. Koszyczki kwiatowe zebrane w baldachokształtne wiechy. Kwiaty pręcikowe (pozornie obupłciowe) białe, rurkowate; kwiaty słupkowe różowe, nitkowatorurkowate. Kwitnie od maja do lipca.

Surowcem jest ziele ukwapu  Herba Antennariae, zbierane w czasie kwitnienia. W praktyce pozyskiwane były kwitnące ulistnione pędy. Powinny być suszone w temp. pokojowej, w ciemnym miejscu.

Składniki czynne: olejek eteryczny, saponiny trójterpenowe, gorycze (triterpeny), antrachinony, żywice, garbniki.

Działanie lecznicze: żółciopędne, moczopędne, wykrztuśne, odtruwające wątrobę, rozkurczowe przy spastyczności mięśni gładkich. Zwiększające krzepliwość krwi, uspokajające. Reguluje wypróżnienia. W większych dawkach może nawet wywołać rozwolnienienie.

Wskazania: kamica żółciowa, dyskinezy dróg żółciowych, niedobór żółci, pomocniczo przy reflux; stany zapalne wątroby (wraz z rzepikiem i kocankami); zaflegmienie układu oddechowego, uporczywy kaszel z nieżytem gardła i jamy nosowej oraz oskrzeli. W medycynie ludowej przy krwawieniach wewnętrznych, nadmiernych krwawieniach miesiączkowych i krwotokach macicznych. W leczeniu hemoroidów.

Ukwap może być pomocny w leczeniu przewlekłych chorób wątroby i układu żółciowego. Wykazuje synergizm z karczochem, ostropestem, jastrzębcem, mniszkiem, cykorią, rzepikiem, kocanką, glistnikiem, dymnicą, mydlnicą, hyzopem, cząbrem, tymiankiem, macierzanką i omanem.

Napar  Infusum Antennariae: 1 łyżka surowca rozdrobnionego na szklankę wrzącej wody, parzyć pod przykryciem, pozostawić do naciągnięcia na pół godziny, po czym przecedzić. Pić małymi porcjami. Nie stosowano większych dawek w ciągu dnia jak 1 szklanka naparu. Przy stanach zalanych i infekcjach układu oddechowego warto do naparu dodać propolis, miód, sok malinowy. Dodatek glistnika dodatkowo złagodzi wyhamuje kaszel.

Dawek podanych nie zwiększać, bowiem roślina jest silna w działaniu i przedawkowana wywołuje zatrucia (podrażnienie układu moczowego i pokarmowego, nudności, wymioty, biegunka). Nie podawać dzieciom poniżej 6 roku życia. Ostrożnie u kobiet w ciąży (napar przyjmować łyżkami w razie nieżytu układu oddechowego, do 1/2 szklanki dziennie). Może być pomocny w rzucawce i konwulsjach u kobiet ciężarnych. Nie podawać kobietom karmiącym, bowiem saponiny i triterpeny przechodzą do mleka i wywołują działanie farmakologiczne u niemowląt

  • Nadzieja 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.