Jump to content

Przytulia wonna


Recommended Posts

Galium odoratum (L.) Scopoli – przytulia wonna jako źródło krzemu przyswajalnego i irydoidów

Galium odoratum (Linne) Scopoli (= Asperula odorata Linne), czyli przytulia wonna (marzanka; ang. Woodruff, niem. Echter Waldmeister) z rodziny Rubiaceae (marzanowate) występuje w naszym kraju w lasach, na glebach zasobnych w próchnicę. Jest pod ochroną. W fitoterapii jest wykorzystywane ziele  Herba Asperulae odoratae (Herba Galii odorati), niem. Waldmeisterkraut, zbierane w początkach i w czasie kwitnienia. Surowiec typowo irydoidowy (asperulozyd 0,05%, monotropeina, skandozyd) i kumarynowy – ok. 1-1,5% (związana glikozydowo, ale w trakcie suszenia wolna kumaryna nadaje surowcowi miły zapach). Ziele zasobne jest w kwas nikotynowy (witamina PP), krzemionkę, witaminę C i P (bioflawonoidy), ponadto w pochodne antracenu i naftalenu. Ziele przytulii wonnej posiada olejek eteryczny, kwas ruberytrynowy, galiozynę, wanilinę, kwas p-kumarowy, kwas kawowy, kwas galusowy, kwas p-hydroksybenzoesowy i in.

Ziele przytulii wonnej było stosowane w przeszłości w leczeniu chorób wenerycznych, hemoroidów, kamicy moczowej, puchliny wodnej, melancholii, histerii, gośćcu (reumatyzmie) i schorzeń wątroby (żółtaczka, obrzmienie).

Wodne wyciągi z przytulii działają regulująco na wypróżnienia, moczopędnie, rozkurczowo, uspokajająco i żółciopędne.

Polecam napar z 1 łyżki na szklankę wrzątku, w dawce 50 ml 4 razy dziennie, przez 1-2 miesiące w leczeniu nadciśnienia, nadpobudliwości nerwowej, migreny, kamicy żółciowej i moczowej, chorób alergicznych i reumatycznych. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Napar zastosowany na skórę odkaża i usuwa stan zapalny, zmniejsza łojotok, poprawia elastyczność skóry. Łagodzi objawy zaczerwienia na twarzy w przebiegu trądziku różowatego. W przypadku hemoroidów i zapalenia odbytu polecam mocny odwar doodbytniczo lub wyciąg gęsty (suchy) w czopkach i wlewkach, ponadto na podłożu żelowym,np. żelatynowym, agarowym.

Marzanka wonna korzystnie działa przy nieżytach układu oddechowego i zapaleniu płuc.

Nalewka marzankowa ma kumarynowy zapach i smak i może służyć do doprawiania nalewek smakowych. Gęsta nalewka na glicerynie czystej i alkoholu 40% (1:1) może być stosowana miejscowo w leczeniu stanów zapalnych i owrzodzeń narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej (do pędzlowania). Świeże ziele przytulii wonnej ma więcej kumaryn niż suche.

Krzem i bioflawonoidy oraz glikozydy irydoidowe przytulii wonnej są przyswajalne i działają przeciwwysiękowo oraz pobudzają regenerację nabłonków oraz naskórka. Kumaryny zapobiegają zakrzepicy i zatorom. Wyciągi alkoholowe (w tym na glicerynie i alkoholu 40%) mogą służyć do lecenie krwiaków i obrzęków przy kontuzjach sportowych i innych urazach. Ma podobne działanie jak nostrzyk i arnika (zmniejsza ból i wysięk, przyśpiesza resorpcje krwiaków, poprawia krążenie miejscowe

  • Świetnie 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.