Jump to content

Czy Ashwaghandga jest skuteczna w leczeniu depresji?


Recommended Posts

http://zdrowiebeztajemnic.pl/wp-content/uploads/2022/09/ashwagandha-or-aswaganda-or-indian-ginseng-is-an-ayurveda-medicine-in-stem-and-powder-form-isolated-on-plain-background-selective-focus-300x200.jpg

Ashwagandha (witania ospała) to prawdopodobnie jeden z najczęściej wymienianych suplementów diety ostatnich lat. Roślina ta pochodzi z Indii i w tamtejszej medycynie tradycyjnej (ajurwedzie) była stosowana od wieków. Obecnie znajduje się pod lupą naukowców, a kolejne badania potwierdzają jej dobroczynne działanie na układ hormonalny, nerwowy i odpornościowy. Szczególnie dużo mówi się o wpływie ashwagandhy na poprawę nastroju. Czy to oznacza, że jest naturalnym lekiem na depresję?

Skąd pochodzi ashwagandha?

Można ją znaleźć w Indiach, na Sri Lance, w Pakistanie, Nepalu, gdzie rośnie na wyjątkowo ubogich i jałowych glebach. Ta niezwykła zdolność przetrwania w bardzo niekorzystnych warunkach od dawna zwracała uwagę ludzi. W starohinduskiej medycynie, ajurwedzie, była wykorzystywana w celu zapewnienia stałego poziomu witalności oraz jako pomoc w powrocie do równowagi psychicznej po traumatycznych doświadczeniach.

Witania ospała nazywana jest również zimową wiśnią albo indyjskim żeńszeniem. To ostatnie określenie bywa mylące. Ashwagandha nie działa bowiem jak żeń-szeń i nie pobudza organizmu, ale reguluje jego funkcje. Współczesne badania potwierdzają, że roślina wpływa na nasze ciało tonizująco, co znaczy, że przywraca do równowagi różne procesy i wspiera je w zależności od naszych potrzeb. To właśnie dzięki takiemu normalizującemu działaniu ashwagandhy może ona jednocześnie dodawać energii, poprawiać nastrój i wspomagać zdrowy sen.

Ashwagandha a układ nerwowy i hormonalny

Hinduscy badacze chcieli sprawdzić, czy to, co ich przodkowie wiedzieli o ashwagandzie, ma przełożenie na naukę. Przeprowadzono badanie, w którym przez 60 dni podawano suplement z tą rośliną osobom cierpiącym na depresję. Już w trakcie trwania eksperymentu okazało się, że w 79 proc. przypadków pacjenci wykazywali mniej objawów depresyjnych, takich jak obniżenie nastroju, lęk, niepokój, spadek motywacji i zmęczenie.

Udało się także ustalić, w jaki sposób ashwagandha dodaje energii. Dzieje się tak, dzięki uregulowaniu pracy dwóch ważnych gruczołów, o których często nie myślimy w kontekście spadków nastroju czy witalności. Tymczasem:

  • Nadnercza produkują hormony odpowiedzialne nie tylko za gospodarkę wodną, ale również emocje czy stres.
  • Tarczyca produkuje hormony odpowiedzialne za naszą witalność.

Od razu trzeba wyjaśnić, że ashwagandha nie wspomaga wydzielania konkretnych hormonów. Normalizuje natomiast pracę gruczołów, dzięki czemu produkują one odpowiednią ilość potrzebnych nam substancji.

To właśnie ta „naturalna inteligencja” sprawia, że witania może dodawać energii i poprawiać nastrój, a jednocześnie działać uspokajająco, nie powodując „zamulania”.

Ashwagandha a praca mózgu

Ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia mają procesy zachodzące w mózgu. Substancje zawarte w witanii korzystnie wpływają na poprawę pamięci, koncentracji oraz ogólnej sprawności umysłowej. Dzieje się tak dzięki unormowaniu produkcji noradrenaliny, której zbyt mała ilość powoduje problemy ze skupieniem, a zbyt duża bywa przyczyną stresu i niepokoju.

Ashwagandha a stres

Główną oznaką depresji jest obniżenie nastroju. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza u mężczyzn, depresja objawia się silnym stresem. Wiąże się to z nadprogramową produkcją kortyzolu, która wywołuje podenerwowanie, nadpobudliwość, a także zaburzenia snu i stany lękowe. W wielu badaniach potwierdzono wpływ ashwagandhy na unormowanie produkcji kortyzolu. W rożnych testach od 69 do 88 proc. badanych potwierdzała znaczną redukcję stresu podczas zażywania ashwagandhy, nawet jeśli ten stan był wcześniej chroniczny.

Jak długo należy stosować ashwagandhę, żeby zauważyć efekty?

W niektórych badaniach dobroczynny wpływ ashwagandhy na poprawę samopoczucia był widoczny już w pierwszych tygodniach stosowania. Zaleca się jednak stosowanie suplementów z witanią przez co najmniej cztery tygodnie, aby zauważyć pozytywne skutki.

Ashwagandha tak jak każdy adaptogen jest nietoksyczna dla organizmu i w pełni bezpieczna, co oznacza, że można ją stosować długofalowo.

Więcej dowiesz się na: https://mothersprotect.com/ashwagandha-kompendium-wiedzy/

 

Artykuł na zlecenie wordpress pl

Artykuł Czy Ashwaghandga jest skuteczna w leczeniu depresji? pochodzi z serwisu Zdrowiebeztajemnic.pl.

Źródło

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.