Jump to content

Mekonops – Meconopsis cambrica = Papaver cambricum w fitoterapii praktycznej


Recommended Posts

Mekonops walijski (kambryjski) – Meconopsis cambrica 

Meconopsis cambrica występuje w Irlandii, Anglii, Austrii, Francji, Szwajcarii. Jest rośliną zachodnioeuropejską.
 

Jest to piękna roślin przypominająca pokrojem mak, lecz o kwiatach żółtych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Dorasta do 50 cm wys. Makówki mają do 4 cm długości i 1 cm szer. Możliwa jest uprawa w ogrodach.

071575DC-26B2-4FE5-8CAA-B9D9A4800877.jpeg.01f76c10c17d9d4b91860ceb44369c3e.jpeg

 

Meconopsis cambrica zawiera mekambrynę (mecambrine) o działaniu pobudzającym wentylacje płuc, zwalniającym czynność sera (duże dawki wywołują bradykardię, czyli rzadkoskurcz, poniżej 60 uderzeń na minutę) i przeciwzapalnym; ponadto mekambrydynę (mecambridine), mekambrolinę (mecambroline), flawinantynę (flavinantine), magnoflorynę, protopinę, allokryptopinę, berberynę, palmatynę, papawerubinę (papaverrubine)  D i C, glaziowinę (glaziovine), koptyzynę i roemerolinę. Magnofloryna i mekambrolina działają hipotensyjnie. Protopina działa antybakteryjnie, rozluźniająco na mięśnie szkieletowe i uspokajająco. Glaziovine działa przeciwnowotworowo i antydepresyjnie. Allokryptopina działa kurcząco na macicę, jednakże w mieszaninie z innymi alkaloidami często działanie to jest prztłumione. Berberyna działa rozkurczowo, pierwotniakobójczo, antybakteryjnie i żółciopędnie.

Surowcem jest kwitnące lub owocujące ziele – Herba Meconopsidis cambricae. Suszenie powinno odbywać się w temperaturze 30-40 stopni C. Im szybciej schnie tym mniejsze straty alkaloidów.

Działanie: rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, żółciopędne, uspokajające, hipotensyjne, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe.

Wskazania: stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej, nadciśnienie, dyskinezy dróg żółciowych, refluks, nieżyt jelit z biegunką; nerwice wegetatywne; bezsenność; uporczywy kaszel; bolesne miesiączkowanie z nerwicami i depresją.

Przeciwwskazania: ciąża, laktacja.

Przedawkowanie i nadużywanie jest niebezpieczne i może wywołać zapaść oraz odurzenie. Nie podawać dzieciom i narkomanom. Po zażyciu nalewki/intraktu z mekonopsu nie prowadzić pojazdów mechanicznych.

Preparaty:

Napar z ziela – Infusum Meconopsidis: proponuję dawkę 1 łyżeczki rozdrobnionego ziela na filiżankę lub szklankę wrzątku; pić 1-3 razy dziennie.

Nalewka – Tinctura Meconopsidis: 1 część świeżego lub suchego ziela rozdrobnionego na 5 części gorącego alkoholu 40-70% macerować 14 dni, przefiltrować. Zażywać 1-3 razy dziennie po 5 ml.

Rp. Mieszanka przeciwkaszlowa i przeciwzapalna, przy nieżycie gardła, oskrzeli i kaszlu, chrypce.

Ziele Meconopsis 1 część (np. 1 szufelka)  
Ziele glistnika – Chelidonium 1 cz.  
Ziele tymianku, lebiodki, macierzanki lub cząbru (Thymus, Origanum seu Satureia) 1 cz.  
Szyszki chmielu (Humulus) lub ziele melisy (Melissa) 1 cz.  
Korzeń żywokostu (Symphytum) lub nasiona płesznika (Psyllium; albo korzeń/liść prawoślazu Althaea) 2 części  
Ziele lub kwiat podbiału (Tussilago) lub porost islandzki – Lichen islandicus 1 cz.

Zioła wymieszać starannie. 1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić na 30 minut, przecedzić przez sito dodać miód lub sok malinowy do smaku. Pić co 2 godziny po 2-3 łyżki. Napar jest gorzki w smaku.

Edited by kamilos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.