Jump to content

Recommended Posts

Liściokwiat garbnikowy (Aschfarbener Myrobalan, Amla, Amlabaum, Amla khushk, Amalaki, Dhatri) – Phyllanthus emblica Linne = Emblica officinalis Gaertnernależy do rodziny wilczomleczowatych – Euphorbiaceae.
Jest to drzewo dorastające do 18 m wys., o liściach równowąskich, do 1,5 cm długości. Liście ułożone dwurzędowo na gałązkach, dlatego dają wrażenie liścia pierzasto złożonego. Kwiaty drobne, żółtozielone, rozdzielnopłciowe, wyrastające z kątów liści. Kielich 6-działkowy. Korony brak. Kwiaty żeńskie mają 1 słupek, a kwiaty męskie 3-5 pręcików. Owocem jest żółta, okrągława, do 2 cm średnicy, trójdzielna, mięsista torebka, w smaku kwaśna i cierpka. Liściokwiat występuje w Japonii, Chinach, w Malezji, Indiach.
Surowcem jest owoc, nasienie i liść – Fructus, Semen, Folium Emblicae.


CCD97BF4-930B-44A6-8764-3F3B873BE9F9.jpeg.574458dcceadb802c5695b0b5c89ebe2.jpeg

 

Spokrewniony gatunek: liściokwiat kwaśny – Averrhoa acida Linne, = Cicca disticha L. = Phyllanthus acidus (Linne) Skeels jest krzewem lub drzewem do 2 m. wys. wydającym owoce – trójdzielna soczysta torebka, do 2 cm. długości. Naturalnie występuje w Indiach, w Malezji i na Madagaskarze. Owoce są jadalne, w smaku kwaśne, jako źródło witaminy C i fenolokwasów. Liście i korzenie liściokwiatu kwaśnego to surowiec saponinowy.
Składniki czynne owoców: kwas galusowy (ok. 5%) i jego estry, kwas ellagowy, kwas chebulinowy (chebulinic acid, ok. 3,5%), garbniki (22-28%), trigalloyl glucose; alkaloidy (fylantydyna = phyllanthidine, fylantyna = phylanthine); triterpeny; olejek eteryczny, witamina C – do 1,8%. Liście zawierają garbniki (ok. 20%), kwas galusowy, kwas ellagowy, kwas chebulinowy (chebulinic acid) kwas chebulowy (chebulic acid), kwas amlowy = amlaic acid (gallotanina), kwas askorbinowy (mniej niż w owocach), alkaloidy.

Świeże owoce Phyllanthus emblica zawierają ok. 1000 mg witaminy C, stabilnej i szczególnie dobrze przyswajanej oraz aktywnej metabolicznie. Jest powiązana z kwasem galusowym, flawonoidami i kwasem elagowym. Taki kompleks wywiera wpływ przeciwwysiękowy, przeciwzapalny, antyoksydacyjny i przeciwrodnikowy. Kwas galusowy, elagowy i askorbinowy hamują proliferację komórek rakowych (antitumor), stabilizują strukturę błon komórkowych i nabłonków. Wraz z flawonoidami uszczelniają i wzmacniają śródbłonki naczyń krwionośnych. Maja też właściwości antydrobnoustrojowe i fungistatyczne. W handlu można spotkać surowiec, który zawiera nawet 1,8% kwasu askorbinowego, a suche ekstrakty z owoców nawet 3% witaminy C. Dlatego owoce liściokwiatu i liście liściokwiatu to doskonałe źródło kwasów fenolowych, witaminy C i flawonoidów. Sproszkowane owoce i ekstrakty z owoców oraz sproszkowane liście są składnikami preparatów nawiązujących do tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej. W handlu dostępne są kapsułki i tabletki zawierające surowiec, np. Ayurveda Line Spring Irena Laszewska udostępniła mi do badań i testów preparat w tabletkach o nazwie Amla Plus zawierający owoc liściokwiatu, kłącze kurkumy, korzeń witanii, liście i nasiona bazylii świętej. Amla Plus wykorzystuje zasady łączenia (kojarzenia) surowców wg zaleceń przyjętych w Ajurwedzie, które potwierdza współczesna fitofarmakologia.

Wg szwajcarskiego specjalisty z zakresu medycyny naturalnej, w tym ajurwedyskiej dra Hansa’a Heinrich’a Rhyner’a liściokwiat przywraca wewnętrzną równowagę ustroju, działa chłodząco, przeciwcukrzycowo, wzmacniająco ogólnie. Stosowany jest w leczeniu chorób krwi, kości, wątroby i serca. Działa przeciwwirusowo, antymikotycznie (przeciwgrzybiczo), przeciwbakteryjnie i immunostymulująco. Sprawdza się przy nieżytach przewodu pokarmowego, zapaleniu żołądka, stanach zapalnych jelit i hemoroidach, ponadto wspomagająco w leczeniu raka jelita grubego. Preparaty z liściokwiatu regulują poziom cukru i cholesterolu we krwi. Poprawiają stan włosów i paznokci. Wzmagają odnowę kości i mięśni, pobudzając ich regenerację.
Zważywszy na składniki liściokwiatu, zarówno liścia, jak i owocu warto zwrócić uwagę na dobroczynny wpływ flawonoidów, witaminy C i kwasu galusowego/elagowego na stan naczyń krwionośnych gałki ocznej. Poprawia krążenie oczne i może wpływać stabilizująco na siatkówkę oraz naczyniówkę oka. Ze swojej strony polecam preparaty liściokwiatu w uzupełniającej terapii uszkodzenia rogówki, siatkówki i naczyniówki.
Dr Rhyner zaleca liściokwiat (Amalaki) w leczeniu cukrzycy,chronicznych zapaleń płuc, przeziębienia, astmy, kaszlu i gruźlicy. Uzasadnione naukowo jest zalecanie liściokwiatu przy przeroście gruczołu krokowego, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie wrzodowej, nowotworach, przy zespole jelita drażliwego i kandydozie jelit.
Amalaki najlepiej przyjmować 2 razy dziennie; sok z owoców po 20 ml, sproszkowane owoce po 3-6 g.
W obrocie handlowym są ekstrakty z liściokwiatu standaryzowane na zawartość polifenoli (garbników, tannins), np. w preparacie Greenline Products o nazwie Königsfrucht – kapsułki znajdziemy ekstrakt zawierający 45% polifenoli.

 

106BA35B-2FF7-43F4-B81A-05A4151FE37C.jpeg.bef4ecaad95941ba860c7779639d9628.jpeg

W starych lekospisach znaleźć można surowiec pod nazwą 

W starych lekospisach znaleźć można surowiec pod nazwą Myrobalini, który pochodził z Emblica officinalis Gärtner (Phyllanhus mollis Müller), czyli naszego liściokwiatu, a także z gatunków: migdałecznik chebułowiec – Terminalia chebula Retzius (Myrobalanus chebula Gärtner), Terminalia bellerica Roxburgh (Mylobalanus bellerica Gärtner) lub Terminalia citrina Roxburgh (Myrobalanus citrina Gärtner). Fructus Myrobalini (Myrobalanen), Myrobalans, Chebulic Myrobalans stosowany był w medycynie jako środek przeciwszkorbutowy, ściągający i przeciwzapalny. Rodzaj migdałecznik – Terminalia należy do rodziny trudziczkowatych- Combretaceae.
W kosmetyce liściokwiat ma zastosowanie jako środek odmładzający i oczyszczający skórę, regulujący wydzielanie łoju, pobudzający regenerację, wzmacniający włosy i paznokcie oraz uszczelniający naczynia krwionośne włosowate. Wskazany dla skory zmęczonej, trądzikowe, z przebarwieniami, teleangiektazjami i plamicami; ponadto w preparatach opóźniających starzenie skóry.
Liściokwiat w weterynarii:
Liście i owoce (sok, papki, wyciągi) są skuteczne w leczeniu ran, oparzeń, kaszlu, przeziębienia, robaczyc przewodu pokarmowego, zapalenia wymienia, krwiomoczu, biegunki i kolibakteriozy.

 

 

źródło: https://rozanski.li/1565/lisciokwiat-garbnikowy-phyllanthus-emblica-linne-emblica-officinalis-gaertner-w-medycynie-indyjskiej-i-europejskiej-2/

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.