Jump to content

Recommended Posts

Kwiat pomarańczy jest pozyskiwany z gorzkiej pomarańczy Citrus aurantium L. subspecies amara, z rodziny rutowatych – Rutaceae. Kwiat pomarańczy suszony można kupić w drogeriach w Szwajcarii, na wagę, jak również w sklepach specjalistycznych internetowych. Kwiat pomarańczy świeży zawiera do 1,5% olejku. Olejek kwiatu gorzkiej pomarańczy – Bitter Orange Flower Oil (Oil of Neroli,  Oleum Naphae, Oleum Neroli) zawiera antranilan metylu (methyl anthranilate), który w roztworach spirytusowych olejku nadaje fioletowo-błękitną fluorescencję. Fluorescencję najlepiej widać, gdy do probówki ze spirytusem 95% nakroplimy delikatnie warstwę olejku. W miejscu styku obu cieczy powstanie fiołkowa granica. Olejek z kwiatu pomarańczy brunatnieje pod wpływem światła i powietrza.

00FEBECC-0211-473A-A505-65A3FF8BF5BE.thumb.gif.c7253e433892cda7a9e8fdd17be370ef.gif

Olejek kwiatu pomarańczy zawiera trans-nerolidol (1-9%), octan geranylu (geranyl acetate) 1,5-4%, alfa-terpineol (2-7%), octan linalylu (linalyl acetate) 3-16%, linalol 18-42%, limonen 9-18%, beta-pinen 7-17%, antranilan metylu (0,9 1,1%).

Olejek kwiatu pomarańczy służy do poprawiania smaku i zapachu leków, do produkcji perfum i wód kolońskich, ponadto jako składnik wódek i likierów, wreszcie w przemyśle spożywczym jako aromat i dodatek smakowy.

Napar z kwiatu (1 łyżka na szklankę wrzątku) Infusum Aurantii pić po 1/2 szklanki 4 razy dziennie jako środek uspokajający, pobudzający przemianę materii i regulujący zaburzone procesy trawienne. Sprawdza się przy bólach brzucha i wzdęciach. Podobnie działa nalewka – Tinctura Aurantii 1:5 na alkoholu 40-70%, w dawce 5 ml 3 razy dziennie. Nalewka i napar z kwiatów pomarańczy mają właściwości rozkurczowe. Zastosowane na skórę w formie okładów lub do przemywania działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i wybielająco. Nadają się do pielęgnacji cery bladej, tłustej i z wypryskami oraz trądzikiem.

Olejek z kwiatów pomarańczy można zażywać doustnie, na soku, miodzie lub cukrze po 5 kropli 3-4 razy dziennie, dla pobudzenia trawienia, jako środek wiatropędny i uspokajający. Do wcierania do poprawienia krążenia w kończynach, poprawy ukrwienia skóry. Olejek z kwiatów pomarańczy dodany do gorącego mleka z miodem lub sokiem malinowym poprawia samopoczucie w przeziębieniu i grypie, ułatwia oddychanie,  pobudza krążenie.

Olejek Neroli można kupić w Polsce i za granicą. Często jest fałszowany innymi olejkami cytrusowo-kwiatowymi.

Oleum Aurantii floris (Pomeranzenblütenöl, Essence de fleur d’oranger, Essenza di fiore di arancio) jest w Pharmacopoea Helvetica VI. Ciężar właściwy olejku prawdziwego 0,870-0,881. Na chromatogramie widoczny jest prążek antranilanu metylu – zielono-błękitny (Rf 0,51) przy UV dł. 365.

6BABE38C-E0A3-45E2-B91A-6EBA46451DF7.thumb.jpeg.c77d12901a277e6fe78e8903c72fa980.jpeg

Także Flos Aurantii (Orangenblüte, Fleur d’oranger, Fiore di arancio) jest w Farmakopei Szwajcarskiej VI. Kwiat otwarty nie może zawierać mniej niż 0,15% olejku eterycznego, natomiast kwiat zamknięty powinien zawierać przynajmniej 0,2% olejku eterycznego (zależnie od fazy rozwoju kwiatu, różny jest surowiec). Dawki jednorazowe wynoszą 2 g, np. 2 g kwiatów zaparzyć w filiżance wrzątku. Pić 3 razy dziennie po filiżance naparu.

Kwiat pomarańczy wchodzi w skład szwajcarskich farmakopealnych ziółek uspokajających – Species sedativae PhHelv. VI.

Rp. Species Sedativae = Beruhigender Tee, Especes sedatives, Specie sedative Ph. Helv. VI  
Flos aurantii 20 g (kwiat pomarańczy)  
Folium melissae 10 g (liść melisy)  
Folium menthae 10 g (liść mięty)  
Fructus anisi (rozdrobnione) 15 g (owoc anyżu mielony)  
Herba passiflorae 20 g (również dostępne w drogeriach szwajcarskich) (ziele męczennicy)  
Rhizoma valerianae 25 g (kłącze kozłka)  
Zmieszać. Świetna i smaczna mieszanka uspokajająca i znosząca dolegliwości zaburzeń trawiennych. Można podawać dzieciom od 3 r. ż. 2 g mieszanki na filiżankę lub szklankę wrzątku. Pić 1-3 szklanki naparu.

Kwiat pomarańczy nadaje się doskonale do dodawania smaku i zapachu mieszankom herbat, np. dobrze komponuje się z Yerba Mate, z herbatą miętową, melisową, bergamotową, malinową, poziomkową, czy czarną.

 

Źródło: https://rozanski.li/586/flos-naphae-flos-aurantii-kwiat-pomaranczy/

Zdjęcia: Grafika Google 

E4FDE5B1-702A-4FE6-921F-3610577549D8.jpeg

  • Nadzieja 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.