Jump to content

Alkaloidy sporyszu–Secale cornutum jako hipertonicum


Recommended Posts

Jeszcze na początku XX wieku w medycynie wielu krajów dla podniesienia ciśnienia krwi stosowano alkaloidy sporyszu (secale cornutum).

Sporysz zawiera do 0,3% alkaloidów pochodnych indolu i aminy (histamina, cholina, tyramina, acetylocholina, agmatyna); prowitaminę witaminy D – ergosterol. Alkaloidy sporyszu są powiązane z peptydami i aminokwasami oraz kwasem lizergowym. Do alkaloidów sporyszowych należą: l-ergotamina, l-ergozyna, d-ergotaminina, d-ergozynina, l-ergokryptyna, l-ergokornina, l-ergokrystyna, d-ergokryptynina, d-ergokorninina, d-ergokrystynina, l-ergobazyna (ergometryna) i d-ergobazynina.

Wszystkie alkaloidy sporyszu hamują krwawienia maciczne spowodowane atonią mięśni macicy (Roeske 1955). Powodują skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Sproszkowany sporysz, jak i frakcje alkaloidowe podawano przy atonii macicy, krwawieniach ginekologicznych, zaburzeniach ciśnienia i rozmieszczenia krwi w przebiegu climacterium, migrenie oraz bólach głowy.

Sproszkowany sporysz dozowano w ilości 0,3-1 g 3 razy dziennie, jako Pulvis Secalis cornuti. Po porodzie co 15 minut stosowano sporysz w postaci sproszkowanej, nie więcej jednak jak 4 razy w ciągu dnia. Napar z rozdrobnionego sporyszu – Infusum Secalis cornuti 3-5% podawano 4 razy dziennie po łyżce lub co 15 minut po łyżce. Nalewkę na sporyszu – Tinctura Secalis cornuti: 10-20-30 kropel co 30 minut. Maksymalna dawka jednorazowa sproszkowanego sporyszu wynosi 1 g, dzienna 3 gramy. Dawka toksyczna sproszkowanego sporyszu wynosi 3-5 g, a dawka śmiertelna Pulvis Secalis cornuti – powyżej 5 g.

Ergotamina i ergotoksyna kurczą mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Zwężają naczynia wieńcowe serca. Przyśpieszają skurcze macicy. Niestety sporysz może powodować uszkodzenie śródbłonków naczyń, powstawanie szklistych zakrzepów, prowadzących do niedokrwienia i martwicy tkanek (ergotismus gangraenosus), dlatego zastosowanie tego leku mocno ograniczono po II wojnie światowej. Obecnie ergotamina używana jest w leczeniu napadów migreny i w ginekologii dla zahamowania krwotoków i przyśpieszenia zwijania się macicy po porodzie lub poronieniu. W napadach migreny podawana jest ergotamina w dawce 2 mg. Stosowaną formą chemiczną ergotaminy jest winian oraz bursztynian. W preparatach złożonych przeciwmigrenowych ergotamina jest łączona z koffeiną.

Winian ergotaminy jest składnikiem preparatu przeciwmigrenowego Cafergot (ergotamine tartrate et caffeine) 

 

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.