Jump to content

Recommended Posts

Liście brzozy są surowcem farmakopealnym i łatwo dostępnym, zarówno ze stanu naturalnego, jak i w sklepach zielarskich. Liść może być zbierany od maja do czerwca, z dwóch gatunków brzozy: brzoza brodawkowata (zwisła, biała) – Betula verrucosa Ehrh. (Betula pendula Roth., Betula alba L.) i brzoza omszona – Betula pubescens Ehrh. Składnikami czynnymi liści są flawonoidy 3-7%, a wśród nich hiperozyd – do 1,4%, rutozyd, kwercytryna, mirycetyna, kemferol, luteolina; fenolokwasy (kawowy, p-kumarowy, chlorogenowy), garbniki katechinowe – 9%, sole mineralne – 4%, olejek eteryczny – 0,05-0,15%, saponiny – 3-3,2%. Ważnym składnikiem liści brzozy są także: betulina C30H50O2, która należy do triterpenów lupanowych (lupan) oraz kwas betulinowy, powstający z betuliny, lecz zamiast grupy hydroksymetylowej zawierający grupę karboksylową. Oba składniki są w większym stężeniu w korze brzozy. Zgodnie z Farmakopeą Polską VI Folium Betulae powinien zawierać nie mniej niż 1,5% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd C21H20O12.

 

lisc-brzozy.jpg.84debf5108e65d34d74c32934f5e10fc.jpg

Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z liści brzozy wzmagają wydzielanie moczu i potu, a wraz z nimi chlorku sodu i zbędnych oraz szkodliwych metabolitów azotowych, zatem mają właściwości przeciwobrzękowe i przeciwartretyczne. Wykazują również działanie odkażające drogi moczowe oraz odtruwające. Flawonoidy i triterpeny hamują cyklooksygenazę prostaglandynową i lipooksygenazę, przez co działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Długotrwale podawane mogą powodować rozkruszanie złogów moczanowych i wypłukiwanie piasku moczowego z dróg moczowych.

Liście brzozy są składnikiem gotowych preparatów płynnych, granulatów i mieszanek ziołowych suchych przeciwcukrzycowych, regulujących przemianę materii, żółciopędnych i urologicznych. Niektóre służą do leczenia stanów zapalnych gruczołu krokowego.

W aptekach i sklepach zielarskich jest do nabycia konserwowany i pasteryzowany sok z brzozy –Succus Betulae, który można wykorzystać do kuracji wzmacniających, moczopędnych i odtruwających. Sok taki należy pić regularnie, przynajmniej 2 razy dziennie po 100-150 ml, przez 2-3 tygodnie.

Napar z liści brzozy – Infusum Fol. Betulae: 1-2 łyżki rozdrobnionych liści zalać 1-2 szklankami wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na ok. 30 minut, przecedzić. Wypić 200-400 ml naparu małymi porcjami w ciągu dnia. Dr R. Franck (1939 r.) zalecał herbatkę z liści brzozy w proporcji 10 g surowca na 100 g wrzącej wody; w ciągu dnia wypić 2-5 filiżanek naparu.

Intrakt ze świeżych liści – Intractum Betulae: 1 część świeżych rozdrobnionych liści zalać 3-5 częściami gorącego alkoholu 40-60%, macerować minimum 7 dni, przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody.

Wg FP VI dawka jednorazowa Folium Betulae w odwarze wynosi 2-3 g, dobowa 6-9 g. Nie polecam jednak odwarów, bowiem gotowanie może przyśpieszać rozkład leczniczych i odżywczych składników. Ponadto nie ma obawy przedawkowania przetworów z liści brzozy.

żródło: https://rozanski.li/220/lisc-brzozy-folium-betulae/
zdjęcia: grafika google

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.