Jump to content

Oleum Lavandulae – Lavender Oil – olejek lawendowy w migrenie


Recommended Posts

Olejek lawendowy – Oleum Lavandulae należy do olejków często przeze mnie używanych. Pięknie pachnie (koloński zapach), można go stosować doustnie. Ważne aby przy kupnie zwrócić uwagę, aby był naturalny. Pochodzi z gatunku Lavandula officinalis Chaix (=Lavandula angustifolia Mill., = Lavandula vera DC.), z rodziny Labiatae = Lamiaceae.

Mój ulubiony autor, lekarz, farmakolog niemiecki z XIX wieku Dr Fr. Oesterlen podał w swoich publikacjach z 1861 r. iż olejek lawendowy w dawce 3 kropel pomaga w zwalczaniu bólu migrenowego. Spirytus lawendowy i olejek lawendowy polecał do wcierania przy reumatyzmie. Olejek lawendowy jest produkowany głównie we Francji i Bułgarii, ponadto w Rosji i Tasmanii.

Olejek lawendowy zawiera w 30-40% octan linalylu, ponadto octan lawandulylu, terpinen-1-ol-4, 1,8-cineol, kamforę, beta-felandren, terpinolen, alfa-tujen, kariofilen, kadinen, kwas propionowy, kapronowy, kumarowy i izowalerianowy.

Zażyty doustnie działa przeciwdepresyjnie i uspokajająco. Ułatwia zasypianie. Przeciwdziała skurczom mięśni gładkich. Wzmaga diurezę. Pobudza trawienie i przemianę materii. Zmniejsza dolegliwości bólowe.

Wcierany w skórę działa odwaniająco, dezodorująco, antyseptycznie i przeciwzapalnie.

Dawka 4-6 kropli na cukrze lub miodzie.

Olejek lawendowy używany jest powszechnie w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Wchodzi w skład perfum, płynów do kąpieli, wód po goleniu, dezodorantów, mydeł, mleczek i toników kosmetycznych i in. W sprzedaży są kremy i maści lawendowe o działaniu antyseptycznym. Poprawia koloryt i sprężystość skóry (zwiększa krążenie krwi, lekko ściąga).

 

żródło:https://rozanski.li/383/oleum-lavandulae-lavender-oil-olejek-lawendowy-w-migrenie/

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.