Jump to content

Len przeczyszczający – Linum catharticum L. w praktycznej fitoterapii


Recommended Posts

Len przeczyszczający  Linum catharticum Linne, z rodziny lnowatych – Linaceae jest rośliną dwuletnią, rozpowszechnioną na niżu i pogórzu. Preferuje wilgotne gleby, dlatego rośnie niekiedy masowo na mokrych pastwiskach, polanach i łąkach, przy olsach i łęgach nadrzecznych. Ziele lnu przeczyszczającego – Herba Lini cathartici powinno być zbierane od czerwca do września i suszone w normalnej temperaturze. Zawiera glikozydy, w tym mające strukturę laktonu (linaryna, linina = Linin – ten ostatni ok. 0,5%), saponiny, śluzy. Linina działa przeczyszczająco i moczopędnie. Także linaryna posiada właściwości rozwalniające i pobudzające wydzielanie soków trawiennych. Stosowane są napary 5-10% w dawce 200-400 ml dziennie. Pulvis Lini cathartici (sproszkowane ziele) można podawać w dawce 2 g 2 razy dziennie. Len przeczyszczający nadaje się do uprawy w ogródku; wymaga obfitego podlewania.

Linum catharticum (Purgirlein) został opisany przez dra Fr. Oesterlen’a w 1861 r. Autor wymienił lininę jako składnik czynny o gorzkim smaku. W XIX wieku ziele tego lnu było stosowane również do zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego (na czczo), w leczeniu chronicznego nieżytu oskrzeli, reumatyzmu, dny i puchliny wodnej. Dr Oesterlen zaleca dawkę 1 drachmy po sproszkowaniu doustnie lub do zaparzenia. Surowiec był ponownie przebadany w 1905 r. przez Hillis’a, który uznał lininę za glikozyd podobny do pikropodofiliny.

 

https://rozanski.li/1166/len-przeczyszczajacy-linum-catharticum-l-w-praktycznej-fitoterapii/

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.