Jump to content

Recommended Posts

Kamut jest to forma pszenicy Triticum turanicum (lub mieszańca Triticum polonicum i Triticum durum). Uprawa i wprowadzanie do obrotu może odbywać się tylko na podstawie licencji Kamut International (patent) oraz zgodnie z wymogami rolnictwa ekologicznego. Rozmaite doniesienia, że jest to zboże starożytnych Egipcjan nie zostało potwierdzone naukowo i raczej ma wartość marketingową (dorabianie ideologii). Plon wynosi ok. 1 t/ha. Z ziarna sporządza się mąkę, płatki, musli, kaszkę i in. typowe wyroby zbożowe.

Przy udziale enzymów hydrolitycznych (w tym amylolitycznych, rozkładających skrobię) z ziarna uzyskiwany jest gęsty syrop, konsystencji tofii o miłym smaku i zapachu, doskonały do wyrobów cukierniczych. Syrop kamutowy można spożywać jako środek wzmacniający, przy chorobach zakaźnych, osłabieniu, rekonwalescencji, jako tonicum dla mózgu i mięśni (źródło energii dla tkanek). Nadaje się do poprawiania smaku leków ziołowych (syropy, alkoholmiody, intrakty wzmacniające, mikstury ziołowe). Dobry na kaszel w połączeniu z odpowiednimi olejkami i wyciągami ziołowymi.

Niektóre właściwości syropu kamutowego:

Białka 3,1 g/100 g
Tłuszcze 0,2 g/100 g
Cukry 93 g/100 g (w tym glukoza 31 g, maltoza 33 g),
Selen 0,47 ppm
Magnez 950 ppm
Wapń 60 ppm
Żelazo 10 ppm
Potas 4640 ppm
Sód 640 ppm
Fosfor 2700 ppm
pH 4-6
Energia 312 Kcal/100 g

W Polce i za granicą można kupić syrop kamutowy (słoiki). Wiele sklepów ze zdrową żywnością (w tym internetowych) ma w ofercie ten produkt.

 

żródło: https://rozanski.li/378/syrop-kamutowy/

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.