Jump to content

Różański - aminokwasy - Nieprzyjemny zapach z ust, cz. II


Recommended Posts

Nieprzyjemny zapach z ust, cz. II

Skoro wcześniej wymieniłem parę bakterii występujących w każdej jamie ustnej, teraz wspomnę bakterie wywołujące konkretne choroby jamy ustnej:

1. Do osłabienia szkliwa i próchnicy przyczyniają się bakterie z rodzaju Lactobacillus, Actinomyces Streptococcus sobrius oraz Streptococcus mutans, które wytwarzają kwas mlekowy. Każdy technolog w farmacji i spożywce wie, że kwas mlekowy potrafi zniszczyć kwasooporną stal, która opiera się kwasowi solnemu, czy siarkowemu. Ten korzystny i zarazem pożyteczny (w innych zakresach) kwas organiczny powoduje równocześnie niekorzystną demineralizację zębów. Do próchnicy korzenia zęba przyczynia się Actinomyces naeslundii i Actinomyces viscosus.

2. Zapalenie ozębnej (tkanki otaczające ząb) powodują głównie Bacteroides forsythus, Treponema denticola, Wolinella recta, Prevotella intermedia i Porphyromonas gingivalis.

3. Owrzodzenia dziąseł wywołuje Prevotella intermedia, przeprowadzająca fermentację. Sprzyja jej niedobór tlenu. Powoduje paradontozę. Pokrewna Prevotella melaninogenica występuje w jelicie grubym. W kale wytwarza brunatny barwnik hemowy. Jest również w jamie ustnej. Bakterie z rodzaju Prevotella generalnie są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust i stany zapalne dziąseł. Podobnie niekorzystna jest Actinobacillus actinomycetemcomitans oraz Capnocytophaga.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.