Jump to content

Różański - Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, część 1.


Recommended Posts

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, część 1.

Choroba Hashimoto (Morbus Hashimoto) została opisana przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto (1881-1934) w 1912 roku, choć podłoże autoimmunologiczne zostało dopiero ustalone w 1967 roku. Czasem choroba ta nosi nazwę zapalenia limfocytowego tarczycy, co odzwierciedla nazwa łacińska Thyreoiditis lymphocytica. Choroba jest spowodowana wytwarzaniem przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-Tg).

Dla wyjaśnienia podam, że tyreoglobulina jest białkiem w układzie koloidalnym, które wypełnia pęcherzyki każdej tarczycy. Jest kwasochłonna. Umożliwia przechowywanie hormonów tarczycy (w postaci ujodowanej). Komórki pęcherzyków tarczycy wytwarzają 2 hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (tetrajodotyroninę, czyli T4). W celu wytworzenia i przechowywania hormonów tarczycy najpierw musi powstać polipeptyd, czyli białko, co odbywa się w szorstkiej siateczce śródplazmatycznej (retikulum endoplazmatyczne granularne). Do białka dodawane są cukry: mannoza i galaktoza, zatem tyreoglobulina jest pod względem chemicznym glikoproteiną (białko+cukier). Proces dołączania cząsteczek cukru do białka odbywa się w retikulum endoplazmatycznym i w aparacie Golgiego komórek nabłonkowych pęcherzyków tarczycowych. Następnie utworzone, gotowe cząsteczki tyreoglobuliny są transportowane do światła pęcherzyków tarczycowych i oddawane do koloidu. Jednocześnie tarczyca ma zdolność pochłaniania jodu. Jod jest wychwytywany  przez komórki nabłonka pęcherzyków. W ich błony wbudowane są pomy jodowe, transportujące jod. W tych samych komórkach znajduje się enzym – peroksydaza, która utlenia jony jodu do jodu pierwiastkowego:

2I- —> I2 + 2 e

Jod pierwiastkowy przedostaje się do koloidu, w którym jest związany przez aminokwas tyrozynę, wchodzący w skład tyreoglobuliny. Jeden atom jodu wiąże się z jedną cząsteczką tyrozyny, dając monojodotyrozynę (MIT). Gdy zwiąże dwa atomy jodu przekształca się w dijodotyrozynę (DIT). Peroksydaza odpowiedzialna jest za wewnątrzcząsteczkową przebudowę struktury tyreoglobuliny, podczas której z dwóch cząsteczek dijotyrozyny powstaje tyroksyna (tetrajodotyronina). Gdy połączeniu ulegną dijototyrozyna i monojodotyrozyna powstaje trójjodotyronina T3.

MIT + DIT = T3

DIT + DIT = T4

Gdy potrzebny jest hormon tarczycowy enzymy proteolityczne hydrolizują tyreoglobulinę uwalniając T3 i T4 do krwi. Hormony tarczycy zwiększają liczbę i aktywność mitochondriów w komórkach ciała. Pobudzają podstawową przemianę materii, zwiększają oddychanie tlenowe, fosforylację oksydacyjną i syntezę białek. Pobudzają transkrypcję. Zwiększają pochłanianie cukrów z jelit, pobudzają wzrost organizmu oraz rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Tarczyca w komórkach C wytwarza również hormon peptydowy – kalcytoninę, która hamuje aktywność komórek kościogubnych – osteoklastów (degradujących kości i uwalniających wapń z kości do krwi). Kalcytonina prowadzi do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi, czyli prowadzi do hipokalcemii. Zwiększa wydalanie wapnia i fosforanów z moczem, hamuje wchłanianie wapnia z jelit do krwi. Dlatego, że kalcytonina blokuje degradację kości – jest stosowana w leczeniu osteoporozy.

Wytwarzanie przeciwciał przeciwko własnej tyreoglobulinie lub peroksydazie powoduje stan zapalny tarczycy, nacieki limfocytowe, co prowadzi do niedoczynności tarczycy.

Choroba Hashimoto występuje u około 2% społeczeństwa. Dotyczy ludzi w każdym wieku. Wyraźnie częściej dotyka płci żeńskiej (do 95%).

U chorych stwierdza się wysokie miana przeciwciał anty TPO i anty TG, a niekiedy przeciwko receptorowi TSH. TSH, czyli tyreotropina wpływa stymulująco na komórki pęcherzyków tarczycowych do wytwarzania i wydzielania hormonów tarczycy (T3 i T4). TSH jest wytwarzany przez przysadkę mózgową (płat przedni, czyli gruczołowy – Lobus anterior glandula pituitaria, hypophysis).
Reakcję autoimmunologiczną wyzwalają limfocyty Th1 oraz cytotoksyczne limfocyty T. Limfocyty Th, czyli pomocnicze reagują na antygeny pośrednio przez wytwarzanie cytokin (interleukiny i limfokiny). TH1 wzmagają odpowiedź typu komórkowego i wydzielają głównie interleukinę 2 (IL-2) oraz interferon gamma (IFN-gamma). Limfocyty cytotoksyczne (Tc) niszczą komórki rozpoznane jako obce, zakażone lub nieprawidłowo ukształtowane. W przypadku choroby limfocyty nie rozpoznają komórek tarczycy jako własne, lecz obce, zawierające antygen i dlatego dążą do ich zniszczenia.
Choroba Hashimoto może występować z wolem, z prawidłową wielkością tarczycy lub w postaci zanikowej tarczycy. Antygeny tarczycy powodują powstawanie przeciwciał, wywołujących uszkodzenie lub zniszczenie tkanki tarczycowej. Nie zawsze objawy niedoczynności tarczycy są wyraźnie zaznaczone. Przebieg jest przewlekły, postępujący. Odczyn Biernackiego (OB) jest przyśpieszone, czasem występuje gorączka. We krwi panuje zwiększone stężenie TSH. Zmniejszone lub prawidłowe jest stężenie FT3 i FT4 w surowicy. W obrazie USG charakterystyczna jest hipoechogeniczność miąższu. W naciekach zapalnych tarczycy stwierdza się plazmocyty i limfocyty. Powstają grudki chłonne z dużymi ośrodkami namnażania. Pojawia się zanik lub przemiana onkocytarna nabłonka pęcherzyków gruczołu tarczowego. Jądra onkocytów dają obraz (imitację) komórek nowotworu złośliwego. We wczesnym okresie choroby czynność tarczycy jest prawidłowa, a nawet przejawia nadczynność (Hashitoxicosis). Dopiero po wielu miesiącach lub latach rozwija się niedoczynność. Chorzy mogą odczuwać ból lub ucisk w obrębie szyi. Niektóre formy choroby są bezobjawowe przez pewien czas. Następnie tarczyca powiększa się, po czym zmniejsza. Histopatologicznie ulega zanikowi i przestaje wytwarzać hormony, co dopiero daje objawy ogólnometaboliczne.

U chorych skóra może wykazywać chroniczny lub okresowy obrzęk skóry (obrzmienie skóry), szczególnie na twarzy, szyi i kończynach. Rysy i mimika twarzy mogą być słabo zaznaczone. Skóra staje się nierzadko żółtawa, sucha, zimna; błony śluzowe też są blade. Włosy słabe, kruche, wypadające. Mogą też wypadać rzęsy i brwi. Zęby stają się osłabione, wrażliwe na zimno. Paznokcie są łamliwe, rozwarstwiające się. Głos ochrypły, niski. Czasem pacjenci skarżą się na trudności w oddychaniu, głośnym mówieniu i mają zaburzenia słyszenia (szum, “chlupanie”, przytłumione słyszenie). U kobiet chorobie Hashimoto prawie zawsze towarzyszy zespół “zimnych i mokrych dłoni oraz stóp”. Występuje skłonność do ziębnięcia. Masa ciała najczęściej wzrasta lub ma tendencje do wzrostu. Zaparcia, zaburzenia tętna (tony głuche), rozszerzone serce, tętno zwolnione są często stwierdzane. Podstawowa przemiana materii spada. U kobiet zaznacza się niedoczynność płciowa, nierzadko niepłodność lub trudności w utrzymaniu ciąży. Miesiączkowanie może być nieregularne i z przerwami. Liczba krwinek czerwonych spada, podobnie jak poziom hemoglobiny. Dzieci cierpią wówczas na brak wzrostu i rozwoju. U dzieci i młodzieży występuje opóźnienie dojrzewania płciowego. Lekarz niekiedy może stwierdzić zaburzenia neurologiczne: zaburzenia czucia, bóle i zawroty głowy, osłabienie mięśni, apatię, gnuśność umysłową, osłabienie pamięci, senność, niechęć do aktywności ruchowej.  Mogą pojawić się nieprawidłowe procesy kumulowania tłuszczu: odkładanie sadła w okolicy bioder i brzucha, guzy tłuszczowe (lipoma) w różnych częściach ciała.

Medycyna oficjalna nie oferuje leczenia przyczynowego. Podawanie leków immunosupresyjnych (obniżających aktywność układu odpornościowego) nie jest skuteczne. Niektórzy lekarze zalecają podawanie L-T4 (Levothyroxine sodium), jednakże jak dotąd brak oficjalnych wyników potwierdzających sens polecania tego leku.

Bardzo duże znaczenie w leczeniu choroby Hashimoto mają preparaty mineralno-ziołowe, o których napiszę w następnych częściach.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.