Jump to content

Różański - Właściwości 2a,17a-dimethyl-etiocholan-3-one-17b-ol, czyli 2a,17a-dimethyl-5a-androst-3-one-17b-ol /Superdrol/–niebezpieczeństwo w sporcie. Status prawny w Polsce.


Recommended Posts

Właściwości 2a,17a-dimethyl-etiocholan-3-one-17b-ol, czyli 2a,17a-dimethyl-5a-androst-3-one-17b-ol /Superdrol/–niebezpieczeństwo w sporcie. Status prawny w Polsce.

W nielegalnym obrocie handlowym spotkać można substancję o nazwie Superdrol /C21H34O2 /, czyli syntetyczny związek sterydowy, spokrewniony metandienonem (17beta)-17-hydroksy-17-metyloandrosta-1,4-dien-3-one oraz z oksandrolonem (5alfa,17beta)17-hydroksy-17-metylo-2-oksandrostan-3-on.


2a,17a-dimethyl-etiocholan-3-one-17b-ol = 2a,17a-dimethyl-5a-androst-3-one-17b-ol

http://www.chemicalbook.com/CAS%5CGIF%5C72-63-9.gif
metandienone = 17-alpha-methyl-17-beta-hydroxy-1,4-androstadien-3-one = 17-beta-hydroxy-17-methyl-androsta-4-dien-3-one

http://images.rxlist.com/images/rxlist/oxandrolone1.gif
oxandrolone

Jest dimetylowaną pochodną tych związków. Okres półtrwania 2a,17a-dimethyl-5a-androst-3-one-17b-ol wynosi 8 h. Jest dobrze przyswajalny z przewodu pokarmowego. Biodostępny w 50%. Silnie wiąże się z Sex Hormone Binding Globulin (globuliną wiążącą hormony płciowe). Niestety nie blokuje estrogenów (nie działa antyestrogennie), ale konkuruje z endogennym (wewnątrzpochodnym) testosteronem, blokując dla niego receptory. Wskutek silnego działania anabolicznego, w pewnym sensie znoszącego działanie testsosteronów endogennych i braku wpływu antyestrogennego powoduje ginekomastię, czyli powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn. Daje przy tym objaw łysienia androgennego (choć nie dopuszcza “do głosu” endogennych androgenów) i powoduje stosunkowo szybko (po około 3 miesiącach) impotencję (niemoc płciową). Z powodu dimetylacji cząsteczki działa wyjątkowo hepatotoksycznie (uszkadzająco na miąższ wątroby). Zatrzymuje chlorek sodu w ustroju. Wywołuje obrzęki. Z dobrych rzeczy wymienić należy:

– pobudza anabolizm białek

– wywołuje dodatni bilans azotowy

– przywołuje dodatni bilans wapniowy, z odkładaniem wapnia Ca w tkance kostnej

– zmniejsza utratę potasu, wapnia, sodu i fosforu z ustroju

– zwiększa apetyt

– zwiększa wydolność fizyczną

– podnosi szybko masę ciała

– przyspiesza gojenie ran i naskórnikowanie

Wzmaga działanie leków przeciwzakrzepowych i insuliny, ponadto sterydów nadnerczy (kortykosteroidów). Działa przeciwzapalnie.

Niestety jest to związek uszkadzający nerki i wątrobę, powodujący utratę wydolności płciowej i niepłodność. Powoduje obrzęki, łysienie i ginekomastię. Może wywoływać żółtaczkę (zastoinową). Wywołuje trądzik androgenny. Zwiększa agresję i popęd do walki i konkurencji (współzawodniczenia). Wzbudza (indukuje) przerost gruczołu krokowego. U niektórych mężczyzn może wzbudzić nowotwór prostaty i nowotwory wątroby. Nie wpływa na bilans tkanki tłuszczowej. Powoduje przyrost masy mięśniowej.

Synergizm: działa synergistycznie z 4-hydroksyizoleucyną, z kozieradką – Trigonella oraz z zielem rutwicy Galega officinalis. Wzmaga działanie Momordica – https://rozanski.li/?p=324 Łącznie z kozieradką, zielem rutwicy, przepęklą, kolczurką i lucerną może być stosowana w leczeniu cukrzycy i osteoporozy, ponadto złamań kości.

Interakcje: nasila działanie dikumarolu i pochodnych, ponadto insuliny. Ostrożnie łączyć z nostrzykiem, tomką wonną, miłorzębem, kasztanowcem i jesionem. Istnieje zagrożenie niekontrolowanych krwawień śródtkankowych, po skojarzeniu z tymi surowcami /lekami/.

Czas stosowania: 2-4 tygodnie.

Dawka doustna: 10-20 mg dziennie.

Status prawny: nie jest dopuszczona w Polsce. Nielegalne w stosowaniu i sprzedawaniu.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.