Jump to content

Cewniki dla dzieci – jak prawidłowo cewnikować dzieci?


Recommended Posts

http://zdrowiebeztajemnic.pl/wp-content/uploads/2023/01/national-cancer-institute-tl447mekwuq-unsplash-300x196.jpg

 

Prawidłowo przeprowadzone cewnikowanie u dziecka nie wywołuje bólu, podobnie jak jego wyjęcie, może jednak okazać się nieprzyjemne. Z troską o dobro dziecka cewnikowanie przeprowadzane jest z użyciem środka znieczulającego. 

Cewnikowanie u dzieci – dlaczego bywa konieczne?

Cewnikowanie czyli założenie cewnika do pęcherza moczowego u dzieci stosowane jest w celach diagnostycznych oraz leczniczych. W pierwszym przypadku używa się cewnika z konieczności pobrania moczu do badania. Cewnikowanie sprawdza się przy pobieraniu materiału do posiewu, gdy konieczne jest dostarczenie środkowego strumienia. Cewnikowanie jest procesem niezbędnym w sytuacji, gdy u dziecka pojawia się infekcja układu moczowego, związana z utrudnieniem diurezy oraz w sytuacjach, gdy konieczne jest udrożnienie układu moczowego. Zabieg cewnikowania u dzieci jest stosowany bardzo często. Dotyczy również sytuacji zabiegowych na układzie moczowym oraz przeprowadzane jest wtedy, gdy konieczny jest pomiar ilości wydalanego moczu.

Jak wykonać prawidłowo cewnikowanie dziecka?

Cewnikowanie dziecka, wykonywane w ustronnym miejscu odbywa się z użyciem żelu miejscowo znieczulającego i chłodzącego. Preparat stosowany jest na końcówkę produktu. Wcześniej należy dokładnie odkazić okolice krocza oraz cewki moczowej środkiem antyseptycznym. Cewnik umieszczany jest w cewce moczowej, aplikując jego końcówkę do momentu pojawienia się w niej moczu. Oprócz preparatu chłodzącego stosuje się produkt, dzięki któremu aplikacja staje się łatwiejsza. Cewnikowanie dla dzieci ma najczęściej charakter przejściowy, związany z diagnostyką lub wykonaniem zabiegu. Po wprowadzeniu cewnika napełniany jest balonik, zapobiegający wysunięciu się produktu. W przypadku stałego cewnikowania u dziecka konieczne jest regularne wymienianie go z zachowaniem intymności oraz najwyższego poziomu higieny. 

Jak długo cewnik powinien być stosowany u dziecka?

Cewnik u dziecka stosowany jest w miarę potrzeb i może być umieszczony w ciele tak długo, jak zachodzi konieczność. Z reguły niezbędne okazuje się wymienienie worka, cewnik natomiast usuwa się wtedy, gdy nie jest już potrzebne. W przypadku pacjentów pediatrycznych, chorujących i leżących przewlekle niezbędna jest regularna wymiana cewnika. W przypadku dzieci bardzo ważne jest prawidłowe dobranie rozmiaru cewnika, gdzie u niemowląt stosowany jest cewnik w rozmiarze 4F do 6F, u dzieci dwuletnich 6-8 F. W przypadku cewnikowania dzieci trzy-pięcioletnich konieczny będzie cewnik 8-10 F, dla dzieci do 10 roku życia sprawdzi się 8-10 w przypadku chłopców i 10-12 F w przypadku dziewcząt. Ważna jest dezynfekcja oraz zachowanie zdrowego trybu życia, w miarę możliwości. Konieczne są higieniczne warunki przeprowadzania cewnikowania. 

Cewniki dla dzieci dostępne w asortymencie sklepu Dla pacjenta.

 

Artykuł sponsorowany i opublikowany na zlecenie whitepress pl

Artykuł Cewniki dla dzieci – jak prawidłowo cewnikować dzieci? pochodzi z serwisu Zdrowiebeztajemnic.pl.

Źródło

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.