Jump to content

Różański - Pinitol (pinit) w suplementach dla sportowców.


Recommended Posts

Pinitol (pinit) w suplementach dla sportowców.

D-pinitol (C7H14O6) jest alkoholem cukrowym (cyklitol) występującym u roślin, np. w sosnach – Pinus (stąd nazwa związku), roślinach motylkowych i w owocach cytrusowych. Pod względem chemicznym to 3-O-methyl- D-chiro-inositol, czyli ma charakter substancji witaminowej. D-pinitol ułatwia transport karnityny i glukozy do mięśni. Zwiększa syntezę i odkładanie glikogenu w komórkach mięśniowych. Jest czynnikiem lipotropowym, podobnie jak inozytol i kwas alfa-liponowy. Zapobiega otłuszczeniu mięśni. Efektem zażywania D-pinitolu jest zwiększenie masy mięśni. Przeciwdziała cukrzycy i glikozurii (cukromocz). Wspomaga działanie insuliny, przyśpieszając wnikanie glukozy do komórek ciała. Wpływa więc na procesy energetyczne (gromadzenie i rozkład substancji energiogennych) w komórkach mięśni.

Jest dobrze wchłaniany z jelit do krwi i limfy. W ustroju zostaje przekształcony do aktywnego inozytolu i włączony do procesów biochemicznych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.