Jump to content

Mierznica czarna – Ballota nigra L. w praktycznej fitoterapii.


Recommended Posts

Mierznica czarnaBallota nigra Linne z rodziny jasnotowatych – Lamiaceae jest rośliną wieloletnią, rozpowszechnioną w naszym kraju.

W polskiej medycynie ludowej bardzo mało znana. Nie wykorzystywano również tego gatunku w polskich tradycyjnych lekach.

Farmakopea Polska XII za sprawą Farmakopei Europejskiej uwzględnia Ballatoe nigrae Herba w postaci wysuszonych kwitnących szczytów pędów, zawierających przynajmniej 1,5% sumy pochodnych kwasu orto-dihydroksycynamonowego, w przeliczeniu na akteozyd.

Surowiec zawiera dwuterpeny (marrubina, ballonigryna, ballotinon), olejek eteryczny oraz fenolokwasy (ferulowy, kawoilochinowy, kawowy ok. 5%).

W postaci naparów i nalewek działa uspokajająco, nasennie, przeciwnerwicowo, wykrztuśnie, przeciwwymiotnie i pobudzająco na miesiączkowanie. Wskazania do stosowania mierznicy to: nerwice, bezsenność, stany stresowe; zaburzenia trawienne; nudności, wymioty u ciężarnych; zaburzenia miesiączkowania; nieżyty układu oddechowego z kaszlem. Nalewkę należy przyjmować po 2-3 ml 3 razy dziennie (1:5-10 na alkoholu 25-30-60%); napar z 1-2 łyżeczek surowca na filiżankę wrzącej wody pić 3 razy dziennie. Sporządzałem nalewki na alkoholu etylowym o różnym stężeniu. Proponuję jednak przygotowywać nalewkę na alkoholu 60%, te bowiem są najbardziej efektywne.

Działa na receptory benzodiazepinowe, morfinowe i dopaminergiczne. Mierznica hamuje rozwój Staphylococcus aureus i Proteus mirabilis (ta ostatnia bakteria powoduje zakażenia układu moczowego, rozkłada mocznik do amoniaku, odporna jest na tetracykliny, ampicylinę, nitrofurantoinę i cefalosporyny; przyczynia się do powstawania złogów w układzie moczowym).

image

Mierznica czarna

Źródło

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.