Jump to content

Różański - Glukuronolakton (kwas glukuronowy w postaci laktonu) w odżywkach, drinkach energetyzujących i preparatach na pamięć.


Recommended Posts

Glukuronolakton (kwas glukuronowy w postaci laktonu) w odżywkach, drinkach energetyzujących i preparatach na pamięć.

Ostatnio ze Szwajcarii sprowadziłem czysty lakton kwasu glukuronowego = Glucuronolacton (C6H8O6), aby poznać bliżej właściwości tego związku. Jak podaje szwajcarski http://www.ugb.ch glukuronolakton dodawany jest do rozmaitych preparatów, aby wspomagać detoksykację (odtruwanie) organizmu ze szkodliwych ksenobiotyków (substancji obcego pochodzenia, naturalnie nie występujących w organizmie). Teoretycznie powinien być źródłem kwasu glukuronowego, który jest istotny w procesach unieszkodliwiania i wydalania szkodliwych produktów przemiany materii i ksenobiotyków. W Niemczech substancja ta jest zabroniona. Rozmaite napoje energetycznie zawierają 2-2,4 g glukuronolaktonu/1 l. Popularny napój w Szwajcarii Kombucha (dostępna w Polsce również) zawiera nawet 3,5 g tej substancji w 1 litrze. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności – EFSA (raport z 2009 r.) uznał glukuronolakton za substancję bezpieczną w napojach energetyzujących.
Lakton kwasu glukuronowego

Glukuronolakton nie nadaje produktom właściwości psychostymulujących, wzmacniających i energetyzujących. Jest jedynie antyoksydantem i środkiem wspomagającym odtruwanie.

Na czym polega rola kwasu glukuronowego?

Ksenobiotyki i metabolity, aby mogły być wydalone z organizmu muszą być związane z innym związkiem występującym naturalnie w ustroju w reakcji koniugacji (sprzężenia). Kwas glukuronowy jest pochodną glukozy (powstaje przez utlenianie grupy CH2OG w glukozie), więc można go zaliczyć do cukrowców. Kwas glukuronowy w powiązaniu z UDP (urydylodwufosforan) staje się aktywny biochemicznie i zarazem metabolicznie. Reaguje on z ksenobiotykiem będąc w formie kompleksu z UDP. Kwas glukuronowy reaguje z alkoholem, fenolami, fenolokwasami, sulfonamidami, tiolami, aminami, hydroksyloaminami i z grupami amidowymi. Kwas glukuronowy umożliwia inaktywację (unieszkodliwianie i wydalanie) wielu pestycydów, leków i toksyn przemysłowych, stworzonych przez człowieka. U roślin kwas glukuronowy wchodzi w skład saponin, pektyn i śluzów.

 
  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Zapoznaj się z: Terms of Use, Privacy Policy, Guidelines, We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.